Piątek 19-10-2018, imieniny Jana, Pawła
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Ojczyznę kochać trzeba i szanować. Ojczyznę kochać trzeba i szanować.

Kawiarenka Clio: dookoła Jegłownika

Elbląg, Kawiarenka Clio: dookoła Jegłownika fot. nadesłana

Serdecznie zapraszamy do Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu na kolejne spotkanie w Kawiarence Historycznej Clio, które odbędzie się w najbliższy wtorek, 24 listopada, o godzinie 17.30 w budynku gimnazjum. 

 Naszym gościem honorowym będzie ks. dr Andrzej Kilanowski - inicjator i współautor zbiorowego opracowania „Dzieje Jegłownika i okolic”. Pretekstem do powstania opracowania były obchody 50. rocznicy powołania parafii rzymsko-katolickiej w Jegłowniku (wcześniej, w l. 1641-1945 parafia ewangelicka). Ks. dr Andrzej Kilanowski pełnił wówczas funkcję proboszcza jegłownickiej parafii. Z okazji jubileuszu w 2012 roku odbyła się w Jegłowniku konferencja naukowa. Od razu powstała myśl o opublikowaniu treści wystąpień. Te, już podczas opracowywania zostały wzbogacone o nowe źródła, dotychczas nieznane, pochodzące z archiwum berlińskiego: „Kronika budowy kościoła z 1804 roku”, inwentaryzacja parafii z 1894 roku i kroniki stowarzyszeń oświatowych. W trakcie powstawania dzieła doszły nie tylko nowe źródła, ale także nowe tematy. Z prostej - wydawało się - inicjatywy ks. Andrzeja udokumentowania i poznania dziejów miejsca, w którym się żyje i pracuje, urodziła się publikacja, która nie tylko ukazuje dzieje wsi i jej ośrodka duchowego, jakim był kościół, ale dokument opisujący ten niezwykły skrawek bogatej historii Żuław. Szczególnie cennym dla współczesnych mieszkańców mogą być świadectwa dotyczące powojennej historii Jegłownika.
     Autorami artykułów są: Monika Maksymiuk, prof. Wiesław Długokęcki, Kazimierz Cebulak, ks. prof. Wojciech Zawadzki, Danuta Thiel-Melerska, Jerzy Domino, Wiesława Rynkiewicz-Domino, ks. dr Mieczysław Józefczyk i ks. dr Andrzej Kilanowski. Niektórych spośród współautorów mamy nadzieję gościć na spotkaniu w Muzeum.
     Serdecznie zapraszamy na spotkanie w Muzeum i wędrówkę po meandrach historii Jegłownika, którego dzieje niegdyś tak ściśle były powiązane z historią Elbląga.
     Organizatorzy: PTH O/Elbląg i Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu.
     Wstęp wolny.

Wiesława Rynkiewicz- Domino, MAH
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

!!!PROMOCJA8!!!
Promocja RATY 0%
AMK Meble łazienkowe 5
AMK-Zabudowa przedpokoju