Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Każda katastrofa zaczyna się od słowa

 
Elbląg, Każda katastrofa zaczyna się od słowa Od lewej: Lubne Raad Al- Hamdani, Wojciech Rudnicki oraz Anna Strzałkowska (fot. AD)
Rek

 Każdy, choć raz, zetknął się z obraźliwymi, agresywnymi komentarzami. Pełno jest ich zwłaszcza w Internecie, który poniekąd zapewnia anonimowość. Skąd bierze się mowa nienawiści, jak na nią reagować i czy warto to robić – o tym wszystkim mówiono podczas spotkania, które było efektem projektu Pionierzy Równości.

W Elblągu projekt Pionierzy Równości zaczął się w listopadzie. Wzięło w nim udział 15 uczestników, którzy mają za sobą 24 godziny warsztatów oraz szkoleń. Młodzi ludzie uczyli się, jak zapobiegać dyskryminacji oraz mowie nienawiści, a przy okazji dowiedzieli się, jak takie projekty organizować, jak je promować. Efektem ich pracy było spotkanie w Ratuszu Staromiejskim, wystawa zdjęć oraz debata na temat mowy nienawiści, którą określa się również słowem "hejt".
     - Po reakcjach dotyczących naszego projektu widać, że wciąż jest bardzo dużo pracy, bardzo wiele musimy zmienić. Dlatego ten projekt powstał, żeby w Elblągu byli liderzy, którzy będą walczyć z tym problemem – mówił Michał Pawłowski, koordynator akcji w Elblągu.
     Jak zauważyła Anna Wójcik, jedna z uczestniczek, mowa nienawiści jest wszędzie.
     - Przez to, że wzięłam udział w tym projekcie nawet bardziej zauważam hejt. Nie byłam świadoma, że jest go aż tyle – mówiła. - Zazwyczaj jeśli spotykam się z hejtem, to staram się dowiedzieć kim jest osoba, która to robi. Nie zawsze jest to możliwe, ale myślę o tym, że osoba, która krzywdzi innych, krzywdzi siebie.
     
     Skąd bierze się mowa nienawiści?

     Na to pytanie próbowali odpowiedzieć goście, których zaproszono do dzisiejszej (23 lutego) rozmowy. Według Lubne Raad Al- Hamdani, pół- Polki, pół-Irakijki, która od dziewięciu lat mieszka w Warszawie i pracuje jako lekarz, działaczki przeciwdziałającej mowie nienawiści i koordynatorki projektu #muzułmanki_warszawianki, mowa nienawiści wynika z niewiedzy i stereotypowej oceny danej grupy etnicznej.
     Wojciech Rudnicki, który jest wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej, uważa, że źródeł jest tyle, ilu ludzi. Jak zauważył coraz bardziej nie potrafimy ze sobą rozmawiać, zwłaszcza o rzeczach ważnych, bez emocji i agresji. Z kolei Anna Strzałkowska, członkini zarządu stowarzyszenia Tolerado na rzecz osób LGBT, która od kilku lat aktywnie działającą na rzecz środowisk homoseksualnych, a także socjolożka i psycholożka wskazała, że nikt, kto ma stabilną samoocenę nie czuje potrzeby udowadniania innym, że są gorsi.
     
     Reagujmy, ale bez agresji
     - My, kobiety, bardzo często zbywamy to milczeniem albo obracamy w żart. A na to trzeba reagować. Uległość rodzi agresję. Ilekroć nie będziemy reagowali to ona będzie się nasilała – wyjaśniała Anna Strzałkowska.
     Tylko jak? Odpowiadać w taki sam sposób? Według członkini stowarzyszenia Tolerado istnieje trzecia droga, czyli stawianie granic, ale bez agresji. To trudne, ale najbardziej skuteczne. [foto] I przytoczyła sytuację, w której podczas otwartego spotkania, niezwiązanego ze sprawami LGBT, ktoś powiedział "Czy się ze mną prześpisz lesbo?".
     - Ale on nie mówił tego do mnie, do Anny Strzałkowskiej. Mówił tak tylko dlatego, żeby choć przez chwilę poczuć się lepiej – mówiła. - Wiecie co odpowiedziałam? Że to otwarte spotkanie, a dla mnie to trudna sytuacja. Później ta osoba podeszła do mnie i przeprosiła, bo było jej wstyd.
     Lubne Raad Al- Hamdani uważa podobnie – reagować trzeba.
     - Sama miałam taką sytuację, w której osoba, która jest islamofobem wygłaszała w mojej obecności negatywne komentarze na ten temat. Nie reagowałam, bo uważałam, że nie ma co wchodzić w dyskusję. Aż w końcu osoba ta podeszła do mnie i kazała mi zdjąć chustę. Dlatego, że jej na to pozwoliłam – opowiadała Lubne. - Jestem inna, ale nie jestem gorsza.
     Wojciech Rudnicki przyznał, że z mową nienawiści spotkał się w momencie, gdy został radnym.
     - Na początku było to trudne, pojawiła się niemoc i złość. Wykształcenie psychologiczne nauczyło mnie jednak, że najlepiej działa bezpośredni kontakt. Dlatego odpowiadałem, ale zawsze podawałem imię i nazwisko oraz numer telefonu – mówił wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. Dodał również, że rozumie potrzebę wyrażania własnego zdania, ale każdemu należy się szacunek.
     
     Słowa mają znaczenie

     Dlatego używanie ich w celu szerzenia nienawiści powinno budzić czujność każdego z nas.
     - Każda katastrofa zaczyna się od słowa. Zagłada Żydów też się od tego zaczęła. Najpierw były plakaty na ulicy, później selekcja i wskazywanie przynależności do danej grupy, a dopiero potem obozy – mówiła Lubne Raad Al- Hamdani.
     Ważne są również gesty. Jak mówiła Anna Strzałkowska większość powinna wysyłać sygnał do mniejszości mówiący "jesteśmy z wami".
     - Policjanci z Liverpoolu wysyłają sygnał do osób ze środowiska LGBT, że są z nimi – opowiadała. - Wiecie jak? Raz do roku zakładają kolorowe sznurówki i idą na znak solidarności w paradzie równości, jako jej uczestnicy.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Dobrze, ze to już ostatnia kadencja towarzysza Rudnickiego. PO i Nowoczesnej proponuje w przyszłości odrzucić stanowczo jego skamlenie o przyjęcie na listę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34 11
  KapitanŻbik(2016-02-23)
 • a moim zdaniem co za bełkot!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34 13
  (2016-02-23)
 • Żal...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 11
  PNP(2016-02-23)
 • Proponuję temu towarzystwu zajać się pozytecznym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32 12
  (2016-02-23)
 • weźcie się za uczciwą pracę, a nie głupoty opowiadacie swoje mądrości możecie przekazywać szefom dużych korporacji, właścicielom banków i hipermarketów głownie obcemu kapitałowi! jak przemówicie im do rozsądku wszystko będzie ok!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28 10
  (2016-02-23)
 • widac ze to ustawki sterowane za wielka kase z zachodu. .. .. wystarczy popatrzec co sie dzieje w starej uni niech ci co teraz chca nam wmowic ze jestesmy beeeee ida nauczac kochanych iigrantow o tolerancji itd
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 10
  wolnapolska(2016-02-23)
 • "większość powinna wysyłać sygnał do mniejszości mówiący " - ja nie czuję żadnej powinności, nich każdy zajmie się sobą i nie mów innym o ich powinnościach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 9
  (2016-02-23)
 • Bardzo ważne i ciekawe spotkanie. Gratulacje dla Pionierów Równości, jak widzę ciężka praca przed nimi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 34
  AnnaGuzenda(2016-02-23)
 • A myślałem że ze zmianą rządu skończy się zaraza promocji zboczeń i bezwstydu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  28 10
  rafal321(2016-02-23)
 • pani doktor a jeżli pojde na hadzi i bede mial krzyzyk na łancuszku i zostane pobity to bede islamofobem bo nie szanowałem waszej kultury czy ofiara wiec prosze jak pani jest w moim kraju przestrzegac moich praw i obyczajów. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 9
  huver(2016-02-23)
 • Proponuję zorganizować zrzutkę na wysłanie tych lewaków do krajów arabskich - niech tam działają przeciwko hejtowi, agresji, nierównemu traktowaniu chrześcijan i kobiet. Trzymam kciuki za sukcesy na arabskich ziemiach!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 11
  (2016-02-23)
 • pogonić tych pseudopolityków bo nam na łeb nasciagaju różnych cudaków i te cudaki będa nam mówiły jak mamy zyć, okaze sie, że oni sa normalni a my chorzy, że zakładanie szmat na łeb jest normlane, kąpanie się w szmatach też jest normalne, facet z facetem też najzupełniej normalne, kobieta i facet to zboczeńcy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 2
  dsds(2016-02-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Domena .pl
Czytnik kart kryptograficznych
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)