Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kobiety mają głos i nie zawahają się go użyć

 
Elbląg, Kobiety mają głos i nie zawahają się go użyć Blisko 150 elblążanek, ale i mieszkanek Braniewa, Fromborka wyruszyło dziś do Warszawy (fot. AD)
Rek

Z całego kraju, ale i z Niemiec, Czech, Węgier do Warszawy ściągają kobiety aktywne, które chcą rozmawiać o rodzicielstwie, partnerstwie, o in vitro, o alimentach. Głos zabiorą również elblążanki, które dziś (10 września) rano zajęły miejsca w trzech autokarach i wyruszyły na siódmy już Kongres Kobiet pod hasłem: „Jak nie my, to kto? Jak nie teraz, to kiedy?”. Zobacz zdjęcia.

Kongres Kobiet (powołany w 2009 r.) jest społeczną inicjatywą zrzeszającą osoby indywidualne, organizacje pozarządowe, przedstawicielki biznesu, polityki, świata nauki, sztuki, dziennikarstwa, związków zawodowych, związków pracodawców oraz wiele innych. Kongres skupia kobiety z całej Polski, o różnych poglądach, wywodzące się z różnych środowisk. Nie jest związany z żadną instytucją ani z żadną partią polityczną.
     Po raz siódmy panie z całej Polski, ale także z Niemiec, Węgier, Czech (w sumie ok. 5-6 tysięcy) spotkają się w Warszawie. 11 i 12 września na Torwarze będą uczestniczyły w panelach dyskusyjnych, spotkaniach i koncertach.
     W tym tłumie nie zabraknie elblążanek oraz mieszkanek naszego regionu. Dziś (10 września) rano zajęły miejsca w trzech autokarach i wyruszyły na Kongres.
     - To już siódmy Kongres, a my jeździmy od pięciu lat i jesteśmy bardzo zadowolone – mówi Alicja Sobecka, prezes Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych Fantazja w Elblągu. - Integrujemy się, poznajemy nowe osoby, możemy wypowiedzieć się na tematy, które nas interesują. Jedziemy po to, by posłuchać, co nowego dzieje się w Polsce, nowego i fajnego dla kobiet.
     - Jedziemy na trzy autokary plus bus, ale chętnych było dużo więcej – zapewnia Jadwiga Król, pełnomocniczka Kongresu Kobiet na Warmii i Mazurach. - Cieszy mnie bardzo, że po raz pierwszy na Kongres jedzie z nami młodzież.
     Panie w Warszawie wezmą udział w dyskusjach, na których swoją obecność zapowiedzieli także: premier Ewa Kopacz, wicemarszałek Wanda Nowicka, prezydent Słupska Robert Biedroń, Krystyna Kofta, Katarzyna Żak, Ewa Serwa, Kinga Rusin, Agata Młynarska, Otylia Jędrzejczak, Anna Lewandowska, minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, minister nauki Lena Kolarska-Bobińska.
     - Będziemy dyskutować o lepszym życiu, ale nie tylko naszym, kobiet, ale i o lepszym życiu rodziny – wyjaśnia Jadwiga Król. - Po raz pierwszy pojawi się temat bardzo ważny – alimenty. Ich ściągalność w Polsce jest dramatycznie niska, na poziomie 30 proc. Trzeba zastanowić się nad tym, co zrobić, by matki albo i ojcowie, bo tak też bywa, którzy zostają z dziećmi mogli godnie żyć.

  Jadwiga Król na kongresie będzie jedną z uczestniczek panelu dyskusyjnego poświęconego m.in. problemom osób niepełnosprawnych (fot. AD) Jadwiga Król na kongresie będzie jedną z uczestniczek panelu dyskusyjnego poświęconego m.in. problemom osób niepełnosprawnych (fot. AD)

Co wynika z kongresowych dyskusji? Czy mają one przełożenie na decyzje, na zmiany w przestrzeni publicznej?
     - Parytety płci na listach wyborczych, urlopy tacierzyńskie, świadczenia pielęgnacyjne dla matek, które mają dzieci niepełnosprawne – wymienia sukcesy Jadwiga Król. - Tego nie może być dużo, bo jesteśmy tylko ruchem kobiecym, a nie partią polityczną. Krzyczymy, mówimy o tym, że chcemy żyć godnie, o tym, by wyrównać płace z mężczyznami na tych samych stanowiskach zawodowych. Namawiamy też kobiety, żeby startowały w wyborach. Żeby tam, gdzie podejmowane są ważne decyzje, było nas więcej. Czasami mężczyźni nie rozumieją, jak funkcjonuje się na co dzień – kontynuuje - i ja to też rozumiem, bo nie wychowują dzieci, nie piorą, nie sprzątają, nie dzielą czasu między pracą a domem. Nie mogę powiedzieć, że tak wszyscy funkcjonują, ale najczęściej tak właśnie jest. A gdyby nas, kobiet, było więcej w Sejmie to wierzę, że dużo by się zmieniło.
     - Po panelach są spisywane wnioski, które przekładamy wyżej, do Sejmu, do pani premier, do prezydenta - wyjaśnia Jadwiga Król. - Niech dowiedzą się, jakie pomysły ma 6 tysięcy kobiet na to, by w Polsce lepiej się żyło.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia nowoczesna II