Czwartek 18-10-2018, imieniny Łukasza, Juliana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Cichutko na szlaku. Słychać tylko plusk spadających liści. Cichutko na szlaku. Słychać tylko plusk spadających liści.

Kogo krew zaleje

 
Elbląg, Kogo krew zaleje (fot. AD, archiwum portEl.pl)
Rek

Elbląskie szpitale protestują przeciwko decyzji dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, która ograniczyła działalność elbląskiego oddziału przy ul. Bema. Interweniują w tej sprawie u wojewody warmińsko-mazurskiego.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia elbląski oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przestał dyżurować całodobowo. Co to oznacza dla elbląskich szpitali? Gdy zabraknie im krwi, będą musiały po nią jeździć do Olsztyna.
     - Dyrekcja w Olsztynie systematycznie ogranicza działalność naszej placówki. Najpierw zabrano nam urządzenia do preparatyki krwi, a teraz kasują całodobowe dyżury – mówi nam jeden z pracowników elbląskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Bema, prosząc o zachowanie anonimowości.
     Decyzję o zmianie w działalności oddziału podjęła Grażyna Kula, dyrektor RCKiK w Olsztynie.
     - Oddział Terenowy ma za zadanie pobrać krew pełną i przekazać ją do Działu Preparatyki Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie celem wyprodukowania składników krwi. Zaopatrywanie się szpitali w składniki krwi odbywa się poprzez złożenie zamówienia w Dziale Ekspedycji  RCKiK w Olsztynie i wydaniu składników krwi w tejże ekspedycji lub przewiezienie składników krwi przez transport Centrum do Banku Krwi Szpitala – tłumaczy Grażyna Kula. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy szpital  powinien posiadać własny Bank Krwi zabezpieczający potrzeby pacjentów danego szpitala. Uzupełnianie zapasów składników krwi w Banku Krwi odbywa się w zależności od potrzeb, średnio 1 raz w tygodniu
     Banki Krwi szpitalne zobowiązane są do prowadzenia racjonalnej gospodarki krwią. Analizując pracę banków Krwi szpitali w Elblągu i monitorując codzienne zapasy krwi w tychże Bankach, doszliśmy do wniosku, że nie potrzebny jest całodobowy dyżur. Całodobowy dyżur i ekspedycja krwi w Oddziale Terenowym to pozostałość po czasach sprzed reformy Służby Krwi z 1999 r.
     Działamy zgodnie z obowiązującymi przepisami i nie stwarzamy niebezpieczeństwa dla pacjentów. Taki system funkcjonuje w całej Polsce – dodaje pani dyrektor.
     Z nowymi rozwiązaniami nie mogą się pogodzić dyrekcje obu elbląskich szpitali – miejskiego i wojewódzkiego. Interweniowały w tej sprawie u wojewody warmińsko-mazurskiego, odpowiedzi jeszcze nie otrzymały. Do szpitali wpłynęła za to odpowiedź od dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
     - Pani dyrektor odpisała nam, że jej decyzja jest ostateczna i się nie zmieni. Czekamy jeszcze na odpowiedź wojewody, ale już podjęliśmy kroki, by doposażyć nasz bank krwi w dodatkowe lodówki i inne urządzenia, byśmy nie musieli jeździć po krew do Olsztyna, bo to są zbyt duże koszty. W ciągu kilku dni ten sprzęt powinien do nas trafić – powiedział nam Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II.
     Co w tej sprawie zrobi Wojewódzki Szpital Zespolony? Czekamy jeszcze na odpowiedź na nasze pytania.
     Przypomnijmy, że w Elblągu co roku pozyskiwanych jest około 5 tysięcy jednostek krwi. W bazie krwiodawców jest zarejestrowanych około 600 osób. Średnio dziennie placówkę odwiedza około 20 krwiodawców.
     Do tematu wrócimy. 
     

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • A może przestać wysyłać krew do olsztyna? zobaczymy co wieśniaki zrobią? Jeszcze chwila i przyjdzie decyzja biskupa!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 0
  wron(2018-01-11)
 • Ostatnio taką grabież Elbląg przeżywał podczas napadu Ruskich. Widać, Olsztyn mentalnie nadal w latach 1939-89.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  24 1
  (2018-01-11)
 • pani Kula jeszcze pracuje? przeciez to zakrawa na jawna kpine
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 0
  korba(2018-01-11)
 • Gintoft tak po ludzku - nie wstyd Ci za reformę województw z 1997 r. ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 0
  hamulcowy(2018-01-11)
 • Trzeba by krew do Gdańska oddawać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 0
  HDK(2018-01-11)
 • Tylko krwiodawców i pacjentów żal
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 0
  unikalny1(2018-01-11)
 • Przestańcie do niego się skarżyć on też olsztyniak, a na Elblągu to mu tyle zależy co można zauważyć po decyzjach przeciwko nam. Elblazanom. Konkretnie olsztyn ma płacić za krew elbląska i nigdy im nie dawać nic. Dlaczego wszelkiego rodzaju pojazdy samochodowe są w olsztynie, Tyniec mowa o tym do poboru krwi. są dwa równorzędne miasta czy fikcja. Burakowo chce za wszelką cenę zniszczyć 780 letni. Elbląg. Proszę ustawić szlabany graniczne koło Elbląga niech ci z olsztyna i Mazur płacą opłatę klimatyczna za smród jaki tu przyworza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 0
  (2018-01-11)
 • Macie przyjazny olsztyn, chamy i tyle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 0
  (2018-01-11)
 • Skarga do wojewody szkoda czasu, czy nikt nie zauważa że olsztyn to dla nich ważniejszy niż elbląg. Upodlanie elbląga nie ma granic. A te bajeczki o dwóch rownorzrdnych miastach to opowiadać w przedszkolu, Olsztyn to okupant i won.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 0
  (2018-01-11)
 • może wampira zatrudnić - będzie taniocha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2018-01-11)
 • Pani dr Kula już 2 razy zniszczyła Krwiodwawstwo w Elblągu i naraziła Miasto dwukrotnie na zbędne wydatki i remonty. To jest kpina, że byłe miasto wojewódzkie z dobrze zorganizowaną służbą krwi przez Panią Śp. Dr Wajnert obecnie jest sprowadzane przez Pania Dyrektor do podrzędnego miasteczka w woiewództwie warmińsko- mazurskim. Dość tej kpiny Olsztyna, Elblażanie powstańmy z kolan przeciwko takiemu traktowaniu! Zorientowany w temacie !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 0
  (2018-01-11)
 • Przestańcie tytułowac ja dyrektor nie zmieni decyzji. Tylko ona też może być zmieniona. Zapomniała o tym. Wojewodo ocknij się elbląg podla.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 0
  (2018-01-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Domena funkcyjna .com.pl
Czytnik kart kryptograficznych Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)