Poniedziałek 25-03-2019, imieniny Marii, Wieńczysława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kogo krew zaleje

 
Elbląg, Kogo krew zaleje
(fot. AD, archiwum portEl.pl)

Elbląskie szpitale protestują przeciwko decyzji dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, która ograniczyła działalność elbląskiego oddziału przy ul. Bema. Interweniują w tej sprawie u wojewody warmińsko-mazurskiego.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia elbląski oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przestał dyżurować całodobowo. Co to oznacza dla elbląskich szpitali? Gdy zabraknie im krwi, będą musiały po nią jeździć do Olsztyna.
     - Dyrekcja w Olsztynie systematycznie ogranicza działalność naszej placówki. Najpierw zabrano nam urządzenia do preparatyki krwi, a teraz kasują całodobowe dyżury – mówi nam jeden z pracowników elbląskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Bema, prosząc o zachowanie anonimowości.
     Decyzję o zmianie w działalności oddziału podjęła Grażyna Kula, dyrektor RCKiK w Olsztynie.
     - Oddział Terenowy ma za zadanie pobrać krew pełną i przekazać ją do Działu Preparatyki Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie celem wyprodukowania składników krwi. Zaopatrywanie się szpitali w składniki krwi odbywa się poprzez złożenie zamówienia w Dziale Ekspedycji  RCKiK w Olsztynie i wydaniu składników krwi w tejże ekspedycji lub przewiezienie składników krwi przez transport Centrum do Banku Krwi Szpitala – tłumaczy Grażyna Kula. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy szpital  powinien posiadać własny Bank Krwi zabezpieczający potrzeby pacjentów danego szpitala. Uzupełnianie zapasów składników krwi w Banku Krwi odbywa się w zależności od potrzeb, średnio 1 raz w tygodniu
     Banki Krwi szpitalne zobowiązane są do prowadzenia racjonalnej gospodarki krwią. Analizując pracę banków Krwi szpitali w Elblągu i monitorując codzienne zapasy krwi w tychże Bankach, doszliśmy do wniosku, że nie potrzebny jest całodobowy dyżur. Całodobowy dyżur i ekspedycja krwi w Oddziale Terenowym to pozostałość po czasach sprzed reformy Służby Krwi z 1999 r.
     Działamy zgodnie z obowiązującymi przepisami i nie stwarzamy niebezpieczeństwa dla pacjentów. Taki system funkcjonuje w całej Polsce – dodaje pani dyrektor.
     Z nowymi rozwiązaniami nie mogą się pogodzić dyrekcje obu elbląskich szpitali – miejskiego i wojewódzkiego. Interweniowały w tej sprawie u wojewody warmińsko-mazurskiego, odpowiedzi jeszcze nie otrzymały. Do szpitali wpłynęła za to odpowiedź od dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
     - Pani dyrektor odpisała nam, że jej decyzja jest ostateczna i się nie zmieni. Czekamy jeszcze na odpowiedź wojewody, ale już podjęliśmy kroki, by doposażyć nasz bank krwi w dodatkowe lodówki i inne urządzenia, byśmy nie musieli jeździć po krew do Olsztyna, bo to są zbyt duże koszty. W ciągu kilku dni ten sprzęt powinien do nas trafić – powiedział nam Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II.
     Co w tej sprawie zrobi Wojewódzki Szpital Zespolony? Czekamy jeszcze na odpowiedź na nasze pytania.
     Przypomnijmy, że w Elblągu co roku pozyskiwanych jest około 5 tysięcy jednostek krwi. W bazie krwiodawców jest zarejestrowanych około 600 osób. Średnio dziennie placówkę odwiedza około 20 krwiodawców.
     Do tematu wrócimy. 
     
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • A może przestać wysyłać krew do olsztyna? zobaczymy co wieśniaki zrobią? Jeszcze chwila i przyjdzie decyzja biskupa!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 0
  wron(2018-01-11)
 • Ostatnio taką grabież Elbląg przeżywał podczas napadu Ruskich. Widać, Olsztyn mentalnie nadal w latach 1939-89.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  24 1
  (2018-01-11)
 • pani Kula jeszcze pracuje? przeciez to zakrawa na jawna kpine
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 0
  korba(2018-01-11)
 • Gintoft tak po ludzku - nie wstyd Ci za reformę województw z 1997 r. ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 0
  hamulcowy(2018-01-11)
 • Trzeba by krew do Gdańska oddawać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 0
  HDK(2018-01-11)
 • Tylko krwiodawców i pacjentów żal
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 0
  unikalny1(2018-01-11)
 • Przestańcie do niego się skarżyć on też olsztyniak, a na Elblągu to mu tyle zależy co można zauważyć po decyzjach przeciwko nam. Elblazanom. Konkretnie olsztyn ma płacić za krew elbląska i nigdy im nie dawać nic. Dlaczego wszelkiego rodzaju pojazdy samochodowe są w olsztynie, Tyniec mowa o tym do poboru krwi. są dwa równorzędne miasta czy fikcja. Burakowo chce za wszelką cenę zniszczyć 780 letni. Elbląg. Proszę ustawić szlabany graniczne koło Elbląga niech ci z olsztyna i Mazur płacą opłatę klimatyczna za smród jaki tu przyworza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 0
  (2018-01-11)
 • Macie przyjazny olsztyn, chamy i tyle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 0
  (2018-01-11)
 • Skarga do wojewody szkoda czasu, czy nikt nie zauważa że olsztyn to dla nich ważniejszy niż elbląg. Upodlanie elbląga nie ma granic. A te bajeczki o dwóch rownorzrdnych miastach to opowiadać w przedszkolu, Olsztyn to okupant i won.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 0
  (2018-01-11)
 • może wampira zatrudnić - będzie taniocha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2018-01-11)
 • Pani dr Kula już 2 razy zniszczyła Krwiodwawstwo w Elblągu i naraziła Miasto dwukrotnie na zbędne wydatki i remonty. To jest kpina, że byłe miasto wojewódzkie z dobrze zorganizowaną służbą krwi przez Panią Śp. Dr Wajnert obecnie jest sprowadzane przez Pania Dyrektor do podrzędnego miasteczka w woiewództwie warmińsko- mazurskim. Dość tej kpiny Olsztyna, Elblażanie powstańmy z kolan przeciwko takiemu traktowaniu! Zorientowany w temacie !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 0
  (2018-01-11)
 • Przestańcie tytułowac ja dyrektor nie zmieni decyzji. Tylko ona też może być zmieniona. Zapomniała o tym. Wojewodo ocknij się elbląg podla.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 0
  (2018-01-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Obraz na dibond 300x60 cm - Deski
Naklejki na meble
Fototapety dziecięce
Fototapeta fizelinowa 400x148x cm - Most Golden Gate