UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Koncerty organowe we Fromborku

Elbląg, Koncerty organowe we Fromborku

We Fromborku trwa 45. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Dziś (1 lipca) odbędzie się koncert niemieckiej sopranistki Marty Pitsch, której towarzyszyć będzie organista Jerzy Kukla. Początek o godz. 14.

24 czerwca rozpoczął się 45. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku, jeden z najstarszych w Polsce i Europie. Od wielu lat przybywają tu zarówno turyści, jak i miłośnicy gry na wspaniałym fromborskim instrumencie. Organy Fromborskie powstały w 1684 roku i po wielu naprawach i przeróbkach służą do dnia dzisiejszego. W koncercie inauguracyjnym w Bazylice Archikatedralnej wystąpili: Jarosław Wyrzykowski - obój i Hanna Dys organy.
     1 lipca kolejna uczta dla melomanów. Wystąpi niemiecka sopranistka Marta Pitsch, której towarzyszyć będzie organista Jerzy Kukla.
     Program koncertu:
     Johann Sebastian Bach
     Chorał „Bist du bei mir”
     Toccata i fuga d-moll, BWV 565
     Z cyklu ”Geistliche Lieder”:
     Nr.18: Lasset uns mit Jesu ziehen
     Nr.32: Dir, dir, Jehova
     Nr.36: Vergiß mein nicht
     Nr.37: Gott lebet noch
     Nr.46: Ich halte treulich still
     Nr.47: Beschränk ihr Weisen dieser Welt
     Nr.50: Seelenweide, meine Freude
     Nr.53: Jesu, Jesu du bist mein
     
     Padre Davide Da Bergamo
     Sinfonia
     
     Johann Sebastian Bach /Charles Gounod
„Ave Maria”
     
     Franz Schubert
„Ave Maria”
     
     Giuseppe Verdi
„Ave Maria” (aria Desdemony z opery „Otello”)
     
     Ferenc Liszt
     Ave Maria
     
     Charles Maria Widor
     Toccata z V Symfonii op.42
     
     Początek o godz. 14. Bilety do nabycia przed wejściem do kościoła przed koncertem w cenie: 20 zł bilet normalny, 15 zł bilet ulgowy, 120 zł karnet na wszystkie koncerty.
     Patronat medialny nad 45. Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.
     
     O artystach:
     Maria Pitsch jest młodą sopranistką, która studia odbyła w Berufsfachschule für Musik w Altötting oraz w Wyższej szkole Muzyki i Teatru w Monachium u prof. Friedera Langa i Donalda Sulzena. Brała udział w warsztatach Bayerischen Theaterakademie August Everding.
     Mimo młodego stażu artystycznego Maria Pitsch ma na swoim koncie istotne i wszechstronne doświadczenia. Wykonuje dzieła epoki baroku i klasycyzmu, lecz także prawykonania utworów młodych niemieckich kompozytorów, z którymi stale współpracuje. Występowała z renomowanymi zespołami Bawarii, m.in. Munchner Rundfunkorchester, Prinzregententheater Munchen czy Munchner Kammerorchester.
     Maria Pitsch brała udział w koncertach oratoryjnych (m.in. Requiem J. Ruttera, czy Pasja wg św. Mateusza J.S.Bacha) jak i spektaklach operowych (np. Papagena w „Czarodziejskim Flecie” czy Susanna w „Weselu Figara” W.A.Mozarta). W bieżącym roku była finalistką Międzynarodowego Konkursu "Franz Schubert und die Musik der Moderne" w Grazu.
     
     Jerzy Kukla to nie tylko organista i organizator życia muzycznego, ale także organmistrz. Studia odbył w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy) i w Katowicach w klasie dyrygentury prof. Jana Wincentego Hawla. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Odbył wiele kursów mistrzowskich m.in. pod kierunkiem Michaela Schneidera oraz Gastona Litaize.
     Koncertuje w Polsce, Austrii, Czechach, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie i we Włoszech. Nagrał m.in. 4 pyty CD. Publikuje swoje artykuły w „Ruchu Muzycznym” oraz zeszytach naukowych polskich uczelni muzycznych. Jest inicjatorem licznych polskich festiwali i cyklów koncertowych.
     Do najważniejszych osiągnięć organmistrzowskich Jerzego Kukli należy m.in. przebudowa organów Walckera/Biernackiego w katedrze w Łomży, przebudowa organów chórowych w katedrze w Oliwie oraz budowa organów w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu.
     Jerzy Kukla był również konsultantem muzycznym oraz wykonawcą intonacji wielu prestiżowych instrumentów, m.in. w Bazylice OO. Jezuitów w Krakowie, Bazylice NMP w Wadowicach, Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, organów wielkich katedry w Oliwie oraz obu instrumentów w Bazylice OO. Paulinów na Jasnej Górze.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Szkoda że kolej Nadzalewowa tam nie dojedzie, może bym się wybrała. Widać nie zależy władzom miasta na turystach!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  elka123(2012-06-29)
 • Planuję jechać, mam wolne miejsce w samochodzie. Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-06-29)
 • A ja już nie mogę się doczekać następnego koncertu 8 lipca, kiedy to gra nasz Mistrz, pan Henryk! Pamiętam Pana z katedry i Pańskie zasługi dla kultury elbląskiej. Miło będzie Pana ponownie posłuchać. Elblążanie, przybądźcie tłumnie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-06-29)
 • Mili Elblążanie, okazja jakich mało i Pan Kukla i Pan Henryk Gwardak to wielcy wykonawcy i choć bez wielkiej oprawy medialnej jest to impreza to warto posłuchać muzyki organowej. Utwory J. S. Bacha i innych to nieśmiertelne dzieła i teraz i zawsze. .. . Pozdrawiam i tych co chcą, i tych co się wahają, i tych co nie wiedzą co z sobą zrobić, i tych co nie, ,kumają, ,żadnych dzwięków poza, ,umba, ,umba, . .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  klm(2012-07-01)
 • mozna było podać ta informację wczesniej!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  dydek(2012-07-02)
Reklama