Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Koniec z pudłami do głosowania i inne zmiany

 
Elbląg, Koniec z pudłami do głosowania i inne zmiany Takich urn do głosowania już nie będzie (fot. AD, arch. portEl)
Rek

Wybory samorządowe odbędą się dopiero za rok, ale samorządy już rozpoczęły przygotowania. Elbląski zakupił przezroczyste urny, do których wyborcy będą wrzucać karty do głosowania, a urzędnicy sprawdzają czy wszystkie lokale wyborcze są przygotowane do przyjęcia osób niepełnosprawnych. Zgodnie bowiem z planowanymi zmianami w ordynacji wyborczej, nie będzie możliwości głosowania korespondencyjnego.

Biało-czerwone pudła/skrzynie do głosowania odchodzą do lamusa. Zastąpią je nowe, przezroczyste urny. Ich zakup sfinansowany został z budżetu państwa przez Państwową Komisję Wyborczą. Elbląg zamówił 78 takich urn. I już są z nimi kłopoty, choć do wyborów - samorządowych - jeszcze rok.
     - Są niewygodne i niewymiarowe - stwierdził Maciej Cichosz, dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Elblągu. - W niektórych lokalach wyborczych będzie kłopot, by zmieścić je w drzwiach.
     Miejscy urzędnicy powoli przygotowują się do wyborów, które zaplanowano na listopad 2018 r. i robią przegląd lokali wyborczych. W niektórych muszą zajść zmiany.
     - Chcemy, by remonty, które w najbliższym roku zaplanowano w placówkach oświatowych uwzględniały element ich dostępności dla niepełnosprawnych wyborców - wskazywał podczas wczorajszego (13 listopada) spotkania komisji spraw społecznych i samorządowych Rady Miejskiej w Elblągu dyrektor Cichosz.
     Radni ochoczo zgłaszali - ich zdaniem - nieprzystosowane placówki oświatowe, które są jednocześnie lokalami wyborczymi.
     - Przedszkole przy ul. Wiejskiej - wskazywał przewodniczący komisji Robert Turlej, a radna Halina Sałata "dorzuciła" SP nr 9.
     Dostępność lokali wyborczych dla osób niepełnosprawnych staje się tym ważniejsza, bo planowane zmiany w ordynacji wyborczej zakładają brak możliwości głosowania korespondencyjnego.
"Wyborcy powinni oddawać swój głos poprzez akt osobistego uczestnictwa w procesie wyborczym. Prawo do głosowania przysługujące osobom, które z powodów od siebie niezależnych nie będą mogły udać się do lokalu wyborczego zostanie zagwarantowane poprzez instytucję głosowania przez pełnomocnika" - głosi uzasadnienie projektu autorstwa PiS.
     - Osoby niepełnosprawne - po wcześniejszym zgłoszeniu - będą mogły zagłosować w innym lokalu, niż wskazany z racji miejsca zamieszkania, jeśli ten nie jest dla nich odpowiedni - zapewnił dyrektor Maciej Cichosz. - Monitorujemy temat na bieżąco.
     Już dziś wiadomo, że w 2018 r. lokalu wyborczego nie będzie w Gimnazjum nr 7 na Lotniczej, bo gimnazjum już nie ma, a w budynku trwa remont (będzie w nim mieścić się przedszkole).
     - Padła propozycja i jest na to zgoda dyrektora, by lokal wyborczy przenieść do WORD - zdradza dyrektor Cichosz. - Lokal znajduje się w centrum okręgu i jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
     Zgodnie z projektowanymi przepisami, w internecie ma być prowadzona transmisja z lokalu wyborczego. Ale tu na ewentualne rozwiązania techniczne trzeba jeszcze poczekać.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • nie można było poczekać aż te się zużyją tylko koniecznie trzeba kasę wydawać na nowe, bo muszą być amerykanckie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 18
  (2017-11-14)
 • Nie amerykańskie a PISowskie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 24
  (2017-11-14)
 • Bardzo dobrze. Koniec z oszustwem platformowym lewicowym! Nareszcie idzie ku dobremu. I już pseudo dziennikarze nie będą mieli się czego czepiać!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19 22
  ZohanDisco(2017-11-14)
 • Już czas odsunąć komunistów ze stanowisk! NIE dla SLD, PSL i PO!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 14
  (2017-11-14)
 • Myślałem że w Elblągu są rozsądni ludzie a tu tylko PIS i PO i niedobitki SLD
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 12
  (2017-11-14)
 • @ZohanDisco - Do ZohanDisco oszustwa jeżeli są to przy liczeniu głosów, nie wiem dlaczego Pan (?) wskazuje tylko platformę i lewicę jako potencjalnych oszustów a pomija PiSowców, to jdno, drugi w wielość kar do głosowania może stwarzać problemy po zapewnieniu urny przed końcem głosowania i ten problem należy rozwiązać prawnie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 7
  Karol50(2017-11-14)
 • a ja się pytam dlaczego po wyborach nie można sprawdzić list do głosowania ? To jest przekręt i FAŁSZERSTWO NA SKALĘ ŚWIATOWĄ. Przykładowo ktoś nie idzie na wybory a to znaczna część Polaków z reguły 60% nie głosuje a 40% głosuje. I teraz nie ma prawa być podpisu obojętnie jakiego nawet "ptaszka" pod jego nazwiskiem na liście uprawnionych do głosowania. Chciałem sprawdzić po wyborach liste z moim nazwiskiem. Urzędnicy blokują dostęp do takiej informacji. Bardzo prawdopodobne że fałszują podpisy i naciągają frekwencje w takim przypadku. Założe się że są i były podpisy ludzi którzy nie brali udziału w głosowaniu bo czemu niby nie można sprawdzić list po wyborach ? Taka to fałszywa polska demokracja. Dlaczego nie ma dostępu do bazy danych głosujących ? Stwórzmy dostęp do list z naszymi nazwiskami do głosowania po wyborach i wtedy można mówić o demokracji bez fałszerstw jak to było za komuny i jej do tej pory.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 6
  Wyborny(2017-11-14)
 • Jak pudła /urny/ są za duże, to wybudować nowe obiekty-wyborcze, przecież w budżecie jest mnóstwo pieniędzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 10
  kolo(2017-11-14)
 • Ludzie nie ważne kto i jak głosuje, ważne kto liczy głosy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 6
  (2017-11-14)
 • ta i w okręgu gdzie miesza tysiąc uprawnionych do głosowania, na kandydatów PSL - PO oddanych 3 tysiące głosów !! CUDA CUDA za rządów PO
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 7
  (2017-11-14)
 • @Wyborny - Jeżeli masz jakieś dowody na to, co mówisz, zgłoś to do prokuratury, albo przestań pierd. .. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 1
  hgsrrh(2017-11-14)
 • Cytat " - Są niewygodne i niewymiarowe - stwierdził Maciej Cichosz, dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Elblągu. - W niektórych lokalach wyborczych będzie kłopot, by zmieścić je w drzwiach. " Komedia rodem z filmów Barei. A są okna?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  shsh(2017-11-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czapka z nadrukiem
Naszywka HERB ELBLĄGA
Naszywki
Naszywka GODŁO