Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Konopie wokół Elbląga? Na razie to tylko projekt

Elbląg, Konopie wokół Elbląga? Na razie to tylko projekt Zdjęcie pochodzi z serwisu uprawyekologiczne.pl

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące uchwały, która zezwalałaby na uprawę konopi na Warmii i Mazurach. Nie chodzi tu jednak o te, które znane są z właściwości narkotyzujących, a o odmianę wykorzystywaną w przemyśle. Najwięcej tego typu upraw miałoby się znaleźć w granicach gminy Elbląg.

Konopie włókniste, w odróżnieniu od odmiany indyjskiej, zawierają niskie stężenie substancji odurzających i są legalne. To właśnie one miałyby być uprawiane w tym roku na 158 hektarach w całym województwie. Najwięcej upraw, bo nieco ponad sto hektarów, miałoby się pojawić w granicach gminy Elbląg.
     Jak czytamy w projekcie uchwały, nad którą będą głosować radni Sejmiku Województwa Warmińsko- Mazurskiego, "uprawa może być prowadzona wyłącznie na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, spożywczego, celulozowo-papierniczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa".
     Temu, kto konopie włókniste będzie chciał zasiać, a potem uprawiać, potrzebne będzie zezwolenie wydane przez wójta (burmistrza albo prezydenta). Niezbędna będzie również umowa z podmiotem skupującym, takim, który posiada zezwolenie marszałka województwa warmińsko-mazurskiego w tym zakresie. Natomiast nasiona, która zostaną użyte, muszą być wpisane do Rejestru Krajowego Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych i Wspólnotowego Katalogu Odmian Gatunków Roślin Rolniczych.
     Projekt można konsultować do 26 marca na portalu Wrota Warmii i Mazur, informacje w zakładce środowisko.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • zawsze rolnik sie moze pomylic o kilka ziaren:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  39 6
  ksu(2015-03-04)
 • Na pewno się pomyli dobre dobre od czegoš trzeba zacząć a to malutki kroczek ale czekamy na skok Kiedy LEGALIZACJA!!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 10
  (2015-03-04)
 • Legalize it :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 7
  (2015-03-04)
 • zastosowanie w budownictwie naturalnym przy cegłach z gliny suszonej - adobe, technologia "gliny lekkiej"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 0
  (2015-03-04)
 • Brawo coraz ciekawsze pomysly widze aż strach sie bać co bedzie następne juz coraz mniej rzeczy potrafi mnie zdziwić a tu prosze jednak mozna dla chcacego nic trudnego jak widac coraz blizej do europy szczegolnie do holandii zaraz bedzie mozna jarac na legalu juz niedlugo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 10
  (2015-03-04)
 • Jeżeli ma to być wokół Elbląga, olszyn się nie zgodzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 3
  (2015-03-04)
 • Ludzie przestańcie o tym ćpuństwie - na konopiach opierał się przemysł stoczniowy, budownictwo, powozy itp. Takie było i powinno byś zastosowanie dla tej rośliny a nie dla imbecyli !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19 2
  (2015-03-04)
 • Co za zje. .. ny pomysł, i jak będziemy sadzić jak to gówno będzie wszystko dookoła zapylać i zamiast wiader soczystych topów będziemy mieli wiadra nasion.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 9
  (2015-03-04)
 • Technologia budowy domów z wykorzystaniem konopi charakteryzuje się wyjątkowymi cechami ekologicznymi. Dom konopny jest przyjazny środowisku z uwagi na śladową emisję dwutlenku węgla. Wszystko dlatego, że roślina ta posiada właściwości absorpcji CO2.Dla przykładu, spalanie paliwa uzyskanego z konopi nie powoduje wzrostu tego gazu w atmosferze. Jest również wolne od wydzielania innych szkodliwych związków. Pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku konopie okazały się niezastąpione przy oczyszczaniu gleb o wysokim skażeniu. Wyliczono, że hektar tych roślin zasianych w pobliżu Huty Miedzi w Głogowie wchłonął z ziemi aż 0,5 kg miedzi, 160 g ołowiu i sporo kadmu. W rolnictwie konopie sprawdzają się w podczas sterylizacji gleby i zapobiegania jej erozji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 0
  (2015-03-04)
 • W połączeniu z wapnem, które także ma doskonałe parametry, otrzymujemy niemal zeroemisyjny, przyjazny środowisku i zdrowy dla mieszkańców budulec. Ma on doskonałe właściwości ocieplające, nie traci ciepła w takim stopniu jak beton. Jest też od niego mocniejszy i trwalszy, przy czym cechuje go lekkość i właściwości "oddychające". Materiał taki charakteryzuje się też większą odpornością na grzyby i gnicie. Konopie są wydajnym, oszczędnym materiałem. W ciągu kwartału potrafią wyrosnąć nawet na wysokość 2,5 metra. Przykładowo, z hektara konopi można uzyskać w ciągu roku czterokrotnie więcej papieru niż z hektara lasu. Z tego samego hektara upraw konopi pozyskamy aż 10 ton paździerza do produkcji materiałów budowlanych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 0
  (2015-03-04)
 • Hemcrete - to materiał, który rewolucjonizuje światowe budownictwo. Siedem razy bardziej wytrzymały od betonu, niepalny, a po wyburzeniu budynku można go użyć jako nawozu. Hemcrete powstaje z konopi i wapna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 1
  (2015-03-04)
 • a kiedyś konopie to była podstawa, ubrania, liny, żagle. .. teraz można z tego budować albo spalać, nasiona - dobry olej, mnóstwo rzeczy można robić z konopii! i trochę przyjemności też mozna mieć. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  szimurina(2015-03-04)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta samoprzylepna 400x260 cm - Jesień
Fototapeta fizelinowa 400x148x cm - Most Golden Gate
Fototapeta lateksowa 300x260 cm - Jezioro
Fototapety one color