Środa 24-10-2018, imieniny Antoniego, Marcina
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kontrola zwolnień lekarskich

W minionym roku w elbląskim oddziale ZUS przeprowadzono 1 819 kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. 43 osoby zostały pozbawione prawa do zasiłku za 967 dni. Z tego tytułu cofnięto wypłatę zasiłków na kwotę 38 557, 85 zł.

Uprawnienia do kontroli zwolnień lekarskich daje Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z jej zapisami Zakład przeprowadza kontrole dwuzakresowo. Po pierwsze bada prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy, a po drugie - prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich.
     Łącznie w całej Polsce w 2011 roku ZUS cofnął bądź obniżył świadczenia chorobowe na łączną kwotę 148,1 mln zł.
     W oddziale w Elblągu od stycznia do grudnia 2011 r. przeprowadzono 1 819 kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich z czego 43 osoby zostały pozbawionych prawa do zasiłku za 967 dni. Z tego tytułu cofnięto wypłatę zasiłków na kwotę 38 557, 85 zł. Natomiast w przypadku kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy kontroli poddano 6 257 osoby z czego 527 zwolnień uznano za niezasadne (skrócono okres niezdolności do pracy). Zwolnienia skrócono o 3 363 dni, a kwota wstrzymanych zasiłków wyniosła 150 111, 47 zł.
     Zakład Ubezpieczeń Społecznych jednocześnie przypomina, że prawo do prowadzenia kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich mają - obok Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - pracodawcy zatrudniający powyżej 20 ubezpieczonych.

Agnieszka Cybulska, ZUS Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Chwalić się można ale koszty weryfikacji zwolnień to ok 300 zł od sztuki. Tego już ZUS nie podaje. Sprawdzono ponad 1800 zwolnień czyli koszty to kwota ponad pół miliona zł. To znaczy, że my podatnicy jesteśmy na tej rzekomej kontroli 150 tyś zł w plecy. Czym tu się chwalić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zlikwidować zus(2012-02-15)
 • Często pracownicy zatrudnieni w małych prywatnych firmach korzystają ze zwolnień. Wówczas płaci pracodawca przez kilka kolejnych dni. Już wtedy powinny być kontrole a nie dopiero gdy płacenie przehodzi na ZUZ. Telefon do " doktora" który wystawia kollejne takie zwolnienie czasami pomaga i pracownik wraca do pracy, chyba że zmienia " doktra" to sytuacja się powtarza. Dotyczy to szczególnie młodych kobiet
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-15)
 • poprzednik ma racje dlatego zatrudnialem na krotkie terminy okreslone jak ktos przegial pale ze "niby" choroba poprostu nie przedluzalem umowy i cya takim nierobom. .. to jest nagminne i zus powinien bardziej wziac pood lupe takich ala chorych wyludzaczy i nierobow
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-15)
 • zajmijcie się biednymi rencistami jak mają żyć za waszejałmużne jakie im wypłacacie!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-15)
 • ZUS to ZŁODZIEJE. Moja zona jest chora i to jest potwierdzone przez lekarzy. Myślę że członkowie rodzin których są pokrzywdzeni powinni rozliczyc tych sku. .. synów wydających nagminnie negatywne opinie wiażące się z ukrytymi premiami i wynagrodzeniem dla tych gnoi którzy na komisji maja ludzi za byle gówno. Mam to nagrane i proponuję mediom przyjrzeć się z okiem w ich d. .pie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-15)
 • do mądrali z drugiego komentarza- jak zatrudniasz za 1000zł na rękę i 12 godzin pracy + weekendy to co się dziwisz. Pracodawcy z bozej łaski- hieny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-15)
 • niech się sobie przyjrzą. .. .. bo u nich to tylko premie i nagrody za nasze pieniądze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-15)
 • jak czytam wypowiedzi pseudo biznesmenów - pracodawców zatrudniających na czas określony to myślę ze PIP i Urząd Skarbowy by stwierdził jacy są uczciwi??? i tacy wspaniali płacąc grosze bo płacą jedynie minimum. szanujcie pracowników i zaplaćcie za pracę uczciwie na pewno nie pójdą na zwolnienie. Jak biznesmenem jest leń to tak wygląda jego podejście do pracownika.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-15)
 • A kto ci broni pracy w ZUS?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-15)
 • a ja życzę tym wszystkim'' mądrym'' pracownikom, żeby zostali kiedykolwiek choć na miesiąc pracodawcą- ciekawe jak wtedy bedziecie piać fanfary w stosunku do swoich pracowników!!!!!Punkt widzenia od punktu siedzenia a każdy''pracuś'' chce tylko w pracy siedzieć i 2000 na rączkę, jaaaaasneee ale to tylko u nas tak może być
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  były pracownik/obecny pracodaw(2012-02-16)
 • Lepiej przeprowadzić zasadność zwolnień pracowniczych w ZUS Elbląg. Zwalniane są kobiety w ciąży, jedyne żywicielki rodzin. Dyrekcja pobiera ogromne premie 10 tyś. za charówkę podwładnych. ładnie tak pani z Bartoszyc ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ziut(2012-02-16)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
OKOWOKO s.c.
Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
Okulary przeciwsłoneczne GENNY