Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kowalski nie może, wspólnota owszem

 
Elbląg, Kowalski nie może, wspólnota owszem Tereny przydomowe na np. miejsca parkingowe lub plac zabaw mogą dzierżawić od miasta wspólnoty, a nie indywidualni lokatorzy (fot. AD)
Rek

- Chciałem wydzierżawić od miasta kawałek trawnika przydomowego, by postawić tam ławeczkę dla wszystkich mieszkańców. Prezydent Wilk obiecał, że będzie taka możliwość za przysłowiową złotówkę. Jednak odmówiono mi – żali się nasz Czytelnik. Urzędnicy wyjaśniają - prawo do takiej dzierżawy mają tylko wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, które zresztą z niego korzystają.

W październiku 2013 r. prezydent Jerzy Wilk mówił: - Bez względu na wielkość działki dzierżawa będzie wynosić 1,22 zł rocznie. Ale - co podkreślał - ta oferta nie jest skierowana do przysłowiowego Kowalskiego, czyli indywidualnego lokatora. - Chcemy zachęcić wspólnoty do wydzierżawienia tych terenów użytkownikom.
     Dzierżawa za grosze to pierwszy krok. Potem tereny te mają być sprzedawane wspólnotom przy zastosowaniu 95-procentowej bonifikaty.
– Chodzi o to, żeby wspólnota, wydzierżawiwszy teren, poczuła się jego gospodarzem – wyjaśniał jesienią ubiegłego roku prezydent.
     Dziś Zarząd Budynków Komunalnych dodatkowo wyjaśnia: Jeżeli przy wyodrębnieniu własności lokali w budynku wydzielono dla tego budynku działkę gruntu niespełniającą wymogów działki budowlanej, właścicielom lokali przysługuje w stosunku do Skarbu Państwa lub Gminy roszczenie o zawarcie umowy przeniesienia własności lub oddania w użytkowanie wieczyste przyległej nieruchomości gruntowej lub jej części, która wraz z wydzieloną działką gruntu będzie spełniać wymogi działki budowlanej (roszczenie zgłaszają łącznie wszyscy właściciele lokali, a w przypadku braku zgody wszystkich właścicieli sprawę rozstrzyga sąd).
     - Z tych też powodów ZBK nie wydzierżawia części gruntów indywidualnym mieszkańcom, bo ma obowiązek zabezpieczyć działkę gruntu przyległą do budynku dla wszystkich właścicieli lokali do wspólnego korzystania – odpiera zarzuty Czytelnika. W pozyskanie terenu przyległego do budynku winni zatem włączyć się wszyscy mieszkańcy.
     Dotychczas ZBK zawarł z podmiotami 194 umowy na dzierżawę terenów, w tym 176 umów ze wspólnotami mieszkaniowymi oraz 18 umów ze spółdzielniami mieszkaniowymi.
     Wydzierżawianie terenów od Miasta pozwala wspólnotom na zagospodarowanie podwórek według indywidualnych potrzeb tj. na wykonanie dojść, dojazdów, miejsc postojowych, placów zabaw, zieleńców, obudów śmietnikowych.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • A jeżeli członkiem wspólnoty jest m. in. ZBK, to wydzierżawia sam od siebie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  podpis(2014-09-30)
 • Nie pierwszy raz wilk oszukał, Straży Miejskiej tez miało nie byc. Ale na szczęscie juz niedługo pozbędziemy sie go !! :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 9
  Elblag_king(2014-09-30)
 • na ul. Pionierskiej, wszyscy mieszkańcy zajęli sobie ziemię pod ogródki, pobudowali altany i nikt tam nie dba o prawo i przepisy, a trwa to od lat, zbk zadowolone bo nie musi dbać o tereny, mieszkańcy zadowoleni bo mają działki za darmo, budują altanki, palą ogniska, hodują kury, koguty, króliki brakuje tylko jeszcze obory na krowy i świnie i wszyscy są zadowoleniiiii
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  beres(2014-09-30)
 • miasto traktuje wybiórczo wszystkie postawione nielegalnie altany, szopy, garaże, powinno to uregulować uchwałą tak żeby było jasne co można a czego nie można stawiać i jakie trzeba spełnić warunki żeby to nie wyglądało tak jak dziś, jedna wielka samowola, a gdzie jest główny architekt miasta, czy nie widzi jak ludzie stawiają sobie szopki z odpadów, obciach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2014-09-30)
 • Ekstra parking z trawnika, nawet rozwalili krawężnik żeby było wygodniej wjechać. To dopiero jest wizytówka miasta i to przy samym urzędzie miejskim
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 1
  (2014-09-30)
 • To pic na wodę Wilk znowu kłamał ja mam ogródek już 21lat i po tym apelu WEilka dostałem p[ismo z Zieleni miejskiej że mam płacić za ogródek albo go skasować po 21latach naliczono mi podatek gruntowy i opłatę za dzierżawę i teraz płacę nie wieżcie nić co ten człowiek mówi to wprowadzanie ludzi w maliny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 4
  (2014-09-30)
 • hahahahah jaki trawnik byłeś widziałeś tam parkuje połowa interesantów do sklepu na zielonej i ratusza. hulaj dusza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 0
  lokator(2014-10-01)
 • Wydzierżawić działkę można jako wspólnota ale całą łączenie z droga która jest na tym "osiedlu" popsuta. Właścicielam jest miasto a adminostratorem jest ZBK która nie widzi interesu w naprawieniu drogi i wydzierżawieniau terenu. Koszt naprawy drogi, zagospodarowania terenu, zrobienia parkingu, placu zabaw przwyższa pieniądze które posiadaja wspołnoty, a o dofinasowaniu z miasta nie ma mowy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkaniec88888(2014-10-02)
 • Lokator, a gdzie mają parkować ? W piwnicy ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  społeczniaki(2014-10-02)
 • u ciebie w domu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  lokator(2014-10-03)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta lateksowa 290x260 cm - Sowy
Fototapety Trójmiasto
Fototapety z Paryżem
Fototapety z pejzażami