Niedziela 18-11-2018, imieniny Karoliny, Romana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Krypta kanoników

We Fromborku kończy się dziś (5 września) pierwszy etap poszukiwań szczątków wuja Mikołaja Kopernika. Przez ostatnie dwa tygodnie naukowcy badali jedną z krypt, która znajduje się w podziemiach - pod prezbiterium fromborskiej archikatedry.

Naukowcy znaleźli w niej około stu trumien w bardzo złym stanie, prawdopodobnie obrabowanych. Najstarsza pochodzi z 1765, najmłodsza z 1909 roku. Są to głównie pochówki kanoników.
     Ponieważ wnętrze krypty jest otynkowane, w niektórych miejscach został zdjęty tynk, aby na podstawie układu cegieł można było ustalić, czy i gdzie znajduje się wejście do innej krypty. Badacze szukają bowiem tzw. krypty biskupiej. To w niej powinien spoczywać zmarły w 1512 r. biskup warmiński Łukasz Watzenrode.
     - Tynki udało się zerwać, ale tylko z części ścian, bo dojście do pozostałych uniemożliwia duża ilość trumien - mówi archeolog Beata Jurkiewicz z Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku. - Na razie nie udało się też odkryć żadnego przejścia do innej krypty. To jest pierwszy etap naszych badań. Będziemy czekali na częściowe usunięcie trumien, dopiero wtedy będzie można zrobić dalsze odkrywki tynków.
     Wejścia do krypty biskupiej na razie nie udało się zlokalizować, ale tegoroczne badania pozwoliły poznać i opisać kryptę z pochówkami kanoników.
     - Udało nam się zrobić bardzo dokładne plany tego pomieszczenia. Widać, że krypta była rozbudowywana, bo poszczególne jej części mają trochę inną konstrukcję. Dla badań architektonicznych są to ważne ustalenia - zauważa Beata Jurkiewicz. - Teraz pozostaje nam inwentaryzacja samych pochówków.
     Decyzja o tym, kiedy poszukiwania szczątków wuja Mikołaja Kopernika zostaną wznowione, jeszcze nie zapadła.
     
SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy