Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Krzyż oficerski dla infułata Józefczyka

 
Elbląg, Krzyż oficerski dla infułata Józefczyka Order wręczyła ks. Józefczykowi wicewojewoda Grażyna Kluge (fot. Anna Dembińska)
Rek

Ksiądz infułat Mieczysław Józefczyk został uhonorowany przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, drugim najważniejszym odznaczeniem w kraju. Uroczystość wręczenia orderu odbyła się na początku dzisiejszej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej.

Mieczysława Józefczyka nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten wielce zasłużony dla Elbląga ksiądz, były proboszcz parafii św. Mikołaja, wikariusz biskupi, diecezjalny konserwator zabytków Diecezji Elbląskiej i Honorowy Obywatel Elbląga mimo 87 lat nadal pracuje na rzecz naszego miasta.
     - Starałem się przez całe życie pracować dla Boga, Ojczyzny i Elbląga i nadal będę to robił, póki zdrowie i trzeźwy umysł pozwala – mówił dzisiaj tuż po uroczystości wręczenia Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, drugiego najważniejszego odznaczenia w kraju, które przyznał infułatowi jeszcze prezydent Bronisław Komorowski. - 70 lat temu brałem udział w Powstaniu Warszawskim, o którym ktoś napisał, że w nim rozrabiałem. 35 lat temu powstała Solidarność, w czym też brałem udział, a teraz otrzymuję tak ważne odznaczenie państwowe. To śmieszny zbieg okoliczności, ale zarazem prawdziwy.
     Mieczysław Józefczyk ma 87 lat, w wieku 16 lat brał udział w Powstaniu Warszawskim, w 1946 roku rozpoczął studia w seminarium duchownym w Pelplinie, cztery lata później został wyświęcony na księdza. Przez lat pełnił wiele funkcji, był wikariuszem, proboszczem kilku parafii, w tym św. Mikołaja w Elblągu. To w naszym mieście spędził większą część swojego życia, dzięki jego odwadze i nieustępliwości za czasów PRL udało się uratować przed zagładą kilka świątyni, wiele zabytków sakralnych i nie tylko. Ksiądz Józefczyk wielokrotnie pomagał prześladowanym przez ówczesne władze PRL działaczom opozycji, wielu z nich w stanie wojennym ukrywało się na plebanii, organizował też pomoc materialną dla elbląskich rodzin. Jest autorem wielu książek o historii Elbląga i okolic.
     Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski został przyznany księdzu Józefczykowi przez prezydenta RP za całokształt jego działalności, a w szczególności za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej oraz za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Polsce.
     
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Serwis i oryginalne części Seat
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM