UWAGA!

Księgi wieczyste on-line

 Elbląg, Księgi wieczyste on-line

Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, od środy (16 czerwca) można korzystać z darmowego przeglądania oraz dostępu do ksiąg wieczystych przez internet. To duże udogodnienie dla osób, które w celu otrzymania danych z ksiąg musiały udawać się do sądu osobiście.

Możliwość przeglądania ksiąg wieczystych przez internet to ułatwienie, które odczują i z którego korzystać będzie wiele tysięcy osób dziennie. Do tej pory mogli to robić tylko ci, którzy udali się do sądu. Codziennie, łącznie we wszystkich sądach prowadzących księgi wieczyste w systemie informatycznym, przeglądanych jest ok. 20 tys. ksiąg wieczystych. Pokazuje to ogromną skalę zapotrzebowania na tego rodzaju usługę. Przeglądanie ksiąg wieczystych w sądzie jest jednak dla wielu uciążliwe ze względu na m.in. konieczność udania się do sądu, poczekania w kolejce itd. Od dzisiaj możemy to zrobić bez wychodzenia z domu i to za darmo.
       Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom społecznym, Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło stworzyć publiczny, bezpłatny, powszechny dostęp do przeglądania księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej.
       Przeglądanie ksiąg wieczystych, znajdujących się w Centralnej Bazie Danych, możliwe jest przez internet po podaniu numeru księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej. – Chciałbym bardzo mocno zaznaczyć: rozwiązanie, które dzisiaj wprowadzamy, ma na celu ułatwienie wglądu do ksiąg wieczystych ich właścicielom, stąd konieczność wpisania numeru księgi – powiedział minister Krzysztof Kwiatkowski.
       Treść księgi wieczystej znajdującej się w Centralnej Bazie Danych Można przeglądać wraz ze wzmiankami dokonanymi przez sąd.
       Swobodny dostęp do możliwości przeglądania ksiąg wieczystych istotnie zwiększy bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami. Możliwe będzie, nawet w chwili podpisywania umowy zakupu nieruchomości, sprawdzenie treści jej księgi wieczystej.
       Jest to kolejny krok, po udostępnieniu przez internet podstawowych informacji o podmiotach znajdujących się w Krajowym Rejestrze Sądowych, do zapewnienia faktycznej jawności rejestrów sądowych prowadzonych w resorcie sprawiedliwości.
      
       Jak uzyskać dostęp?
      
Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości w menu Rejestry i ewidencje i podmenu Nowa księga wieczysta należy nacisnąć na link „Przeglądarka ksiąg wieczystych”. Alternatywny sposób wywołania aplikacji to wpisanie adresu http://ekw.ms.gov.pl w przeglądarce internetowej.
       Na pierwszym ekranie Podsystemu Dostępu do Centralnej Bazy Danych w polu „Numer księgi wieczystej” należy wprowadzić numer elektronicznej księgi wieczystej. Składa się on z trzech członów:
       – Czteroznakowego kodu wydziału, we właściwości którego znajdowała się księga wieczysta w momencie założenia w jej w postaci elektronicznej. Wykaz kodów wydziałów zawiera Załącznik nr 1 do „Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 sierpnia 2003 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym”. Kod wydziału można wprowadzić ręcznie lub przy pomocy listy rozwijanej zawierającej nazwy
       miejscowości, w których znajdują się wydziały ksiąg wieczystych (w przypadku miast, w których znajduje się kilka wydziałów na liście zawarto również ich numery) oraz przypisane do nich kody.
       – Właściwego numeru księgi wieczystej, odpowiadającego numerowi nadanemu w repertorium ksiąg wieczystych danego wydziału. W przypadku ksiąg wieczystych, które prowadzone były wcześniej w postaci tradycyjnej (tzn. papierowej), jest to numer, który widniał na okładce księgi wieczystej uzupełniony zerami do ośmiu znaków (system uzupełnia zera w sposób automatyczny).
       – Cyfry kontrolnej – umożliwiającej weryfikację poprawności wprowadzenia wartości w dwóch wcześniejszych polach. Cyfra kontrolna jest wyznaczana przez system w sposób automatyczny. Elektroniczny numer księgi wieczystej można usunąć poprzez naciśniecie przycisku „Wyczyść”. Następnie w polu „Kod zabezpieczający z obrazka” należy wprowadzić znaki znajdujące się na obrazku (ważna jest wielkość liter). Jest to mechanizm
       zabezpieczający system (tzw. kod captcha) przez zapytaniami generowanymi w sposób automatyczny przez systemy zewnętrzne. Po wprowadzeniu danych w powyższych polach należy nacisnąć przycisk „Szukaj”, umożliwiający pobranie ogólnych informacji dotyczących księgi wieczystej. Użytkownik może również wycofać się z przeszukiwania i powrócić do podmenu „Nowa księga wieczysta”, znajdującego się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości poprzez naciśnięcie przycisku „Zakończ pracę”.
      
       Jakie informacje znajdziemy na stronie?
      
Ne ekranie „Ogólne informacje dotyczące wybranej księgi wieczystej” użytkownik może zapoznać się z następującymi wpisami ujawnionymi w księdze wieczystej:
       – Numer księgi wieczystej – zgodny z numerem wprowadzonym na poprzedniej stronie przez użytkownika,
       – Typ księgi wieczystej – typ określony dla księgi wieczystej wybranej przez użytkownika (jedna z wartości: nieruchomość gruntowa, grunt oddany w użytkowanie wieczyste, grunt oddany w użytkowanie wieczyste i budynek stanowiący odrębną nieruchomość, grunt oddany w użytkowanie wieczyste i urządzenie stanowiące odrębną nieruchomość, grunt oddany w użytkowanie wieczyste, budynek i urządzenie stanowiące odrębną nieruchomość, budynek stanowiący odrębną nieruchomość, lokal stanowiący odrębną nieruchomość, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.
       – Oznaczenie wydziału prowadzącego księgę wieczystą – prezentuje numer i nazwę wydziału ksiąg wieczystych, we właściwości którego znajduje się dana księga wieczysta.
       – Data zapisania księgi wieczystej – prezentuje datę zapisania księgi wieczystej w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych,
       – Data zamknięcia księgi wieczystej – prezentuje datę zamknięcia księgi wieczystej. Pole najczęściej jest puste.
       – Położenie – prezentuje dane dotyczące położenia i adresu nieruchomości, ujawnione w dziale I-O księgi wieczystej. W przypadku, gdy księga wieczysta prowadzona jest dla większej liczby obiektów geodezyjnych system prezentuje 3 pozycje.
       – Właściciel/ użytkownik wieczysty/ uprawniony – w zależności od typu księgi wieczystej system prezentuje informacje dotyczące właściciela, użytkownika wieczystego lub uprawnionego, ujawnione w dziale II księgi wieczystej. W przypadku, gdy dział II zawiera wiele wpisów, system prezentuje 3 pozycje. Po zapoznaniu się z ogólnymi informacjami dotyczącymi księgi wieczystej użytkownik może przejść do zapoznania się z szczegółami wpisów w niej ujawnionych, naciskając odpowiednio jeden z przycisków:
       – Przeglądanie aktualnej treści KW – umożliwia pobranie aktualnych informacji ujawnionych w księdze wieczystej (tylko wpisy obowiązujące). Zawartość informacyjna jest zgodna z prezentowaną na odpisie zwykłym księgi wieczystej.
       – Przeglądanie zupełnej treści KW - umożliwia pobranie zarówno aktualnych jak i wykreślonych informacji z księgi wieczystej. Zawartość informacyjna jest zgodna z prezentowaną na odpisie zupełnym księgi wieczystej. Użytkownik może również wycofać się z pobierania szczegółów księgi wieczystej i powrócić do pierwszego ekranu umożliwiającego wprowadzenie numeru księgi wieczystej poprzez naciśnięcie przycisku „Powrót”.
      
       Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości
      
      
oprac. mk

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama