Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kto dołączy do kompanii

 
Elbląg, Kto dołączy do kompanii (fot. Wojska Obrony Terytorialnej)
Rek

Rozpoczął się nabór do kompanii Wojsk Obrony Terytorialnej w Elblągu i powiecie elbląskim. Zainteresowane osoby powinny zgłosić się do Wojskowej Komendy Uzupełnień w naszym mieście. Pierwsze szkolenia odbędą się we wrześniu przyszłego roku.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zdecydowało się przyspieszyć formowanie kompanii „terytorialsów” w Elblągu i powiecie elbląskim. W naszym mieście zostanie sformowana kompania o specjalności miejskiej, w powiecie służbę będzie można odbywać w kompanii o charakterze wodno-lądowym. Kompanie będą wchodziły w skład 43. batalionu lekkiej piechoty z siedzibą w Braniewie.
     - Wszystkie osoby zainteresowane wstąpieniem do Wojsk Obrony Terytorialnej już teraz powinny zgłosić się do właściwej terytorialnie Wojskowej Komendy Uzupełnień, gdzie uzyskają informacje o warunkach służby w WOT, zasadach naboru, a także niezbędnych wymaganiach, jakie musi spełnić kandydat do WOT – informuje Monika Jabłońska, rzecznik prasowy 4. Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.
     Według wstępnych planów pierwsze szkolenia dla ochotników mają się odbyć we wrześniu przyszłego roku. Będzie trwało 16 dni dla osób, które dotychczas nie pełniły służby wojskowej oraz osiem dni dla rezerwistów.
     - Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony jest na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy czy też topografii. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie inne przedmioty, a priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Podczas szkolenia ogniowego statystyczny terytorials zużywa ok. 100 sztuk amunicji – informował nas jeszcze w październiku ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.
     Żołnierzem Obrony Terytorialnej może zostać osoba z polskim obywatelstwem, w wieku od 18 do 55 (w korpusie szeregowych), do 63 lat (w korpusach podoficerów i oficerów), która spełnia odpowiednie wymagania.
     - Żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej, poza nabyciem doświadczenia i umiejętności, będzie otrzymywał również gratyfikację w postaci uposażenia (502,40 zł miesięcznie dla żołnierza TSW w stopniu szeregowego oraz 646,40 zł dla żołnierza TSW w stopniu majora) i dodatków do uposażenia (tzw. „dodatek za gotowość”). Ponadto żołnierze TSW zamieszkujący poza miejscem służby mogą otrzymać zwrot kosztów dojazdów z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby rotacyjnej i z powrotem – dodała Monika Jabłońska
     W województwie warmińsko-mazurskim stacjonować będzie 4. Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej pod dowództwem płk. Mirosława Brysia. Składać się będzie z pięciu batalionów lekkiej piechoty z siedzibami w Morągu, Braniewie, Ełku, Giżycku i Olsztynie. W każdym powiecie sformowana zostanie jedna kompania. Jeszcze nie wiadomo, kto zostanie dowódcą braniewskiego batalionu i elbląskich kompanii ani gdzie „nasze” kompanie będą stacjonować.
     Oprócz Elbląga rozpoczął się też nabór do kompanii podlegających batalionom w Morągu i Olsztynie. Ochotnicy powinni zgłaszać się do właściwych Wojskowych Komend Uzupełnień. Preferowani będą mieszkańcy powiatów elbląskiego, braniewskiego, bartoszyckiego, kętrzyńskiego, lidzbarskiego, ostródzkiego, iławskiego, nowomiejskiego, działdowskiego, nidzickiego, olsztyńskiego oraz szczycieńskiego.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • no chłopcy zdejmować rurki i do dzieła pokarzcie jacy jesteście mocni
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43 10
  drtgi(2017-11-29)
 • leginsy raczej, bo także łażą w damskich ciuszkach haha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  38 5
  (2017-11-29)
 • Czas na "prawdziwych patriotów" z ONR, MW i reszty nacjonalistycznych organizacji!;) Zapisujcie się chłopaki i brońcie ojczyzny przed inwazją zielonych ludzików!;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32 21
  zgrywus(2017-11-29)
 • Im jeszcze mama kanapki robi do pracy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31 5
  soldżers(2017-11-29)
 • to "wojsko" jest na poziomie jego wodzów a wodzowie nigdy w wojsku nie byli - niedzielna szkółka w zestawieniu z regularną armią to kpina z naszego kraju i pojęcia wojskowości. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  27 20
  AM(2017-11-29)
 • Oferta chyba tylko dla prawdziwych patriotów. Za tą gratyfikację na pewno będzie pełno chętnych. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 6
  Mieszkaniec(2017-11-29)
 • Obawiam się że to będzie obrona nie przed ludzikami zielonymi ale przed rzekomym kodem i tak nazwanym kodziarzem może być każdy z nas kto nie będzie się podobał, nawet gdy z kodem nie będzie miał nic wspólnego. W przypadku prawdziwych działań zbrojnych każdy uciekłby tak daleko jak pozwoliłyby na to oszczędności bez względu na to czy z pisu czy kodu czy wotu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26 14
  obatel(2017-11-29)
 • Rozdajcie im " nieśmiertelniki" i powiedzcie do czego służą. .. .pytałem kilku to nie mają pojęcia !!! Oraz że muszą zginąć, lub zostać ciężko rannymi jeśli chcą zostać bohaterami. A tak naprawdę to żadnego konfliktu nie będzie. Będą zaś spełniać rolę donosicieli. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  24 13
  (2017-11-29)
 • Tylko ogłoszenie neutralności Polski, jak w Szwecji ocali nas od kolejnej rzezi narodowej, zwłaszcza młodych Polaków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 10
  (2017-11-29)
 • WOTy to jakieś nieporozumienie jest, na pewno nie nazwałbym tego wojskiem dzięki ich powstaniu i inwestowaniu w to coś ogromnych pieniędzy osłabia się wojsko polskie :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 9
  WOTyNieporozumienie(2017-11-29)
 • Gdyby ktoś chciał nas napaść i wymordować społeczeństwo to ogłoszenie neutralności raczej niewiele zdziała, a wręcz bardziej zaszkodzi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 4
  StefanK(2017-11-29)
 • @StefanK - StefanK - wymordować to prędzej sami się wymordujemy. Szwedów jakoś nikt nie wymordował
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 5
  (2017-11-29)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Audi
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Ubezpieczenia OC i AC