Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kto pomoże Fali wypłynąć na szerokie wody

 
Elbląg, Kto pomoże Fali wypłynąć na szerokie wody Działacze Fali liczą na pomoc samorządu w realizacji swojego projektu (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Ośrodek Sportów Wodnych „Fala” otrzymał niedawno prestiżową Nagrodę Przyjaznego Brzegu. Tymczasem sami członkowie Fali stwierdzają, że do przyjaznego brzegu przy Wybrzeżu Gdańskim jeszcze daleka droga. Powodem - jak to zwykle bywa - jest brak pieniędzy na inwestycje w tym miejscu.

Kiedy już Mierzeja Wiślana zostanie przekopana (a ma się to stać w 2022r.) i turystyczne łodzie – jak niektórzy marzą - niemal masowo będą wpływać do Elbląga, to się okaże, że... jeszcze szybciej stąd wypłyną, bo nie będzie gdzie zacumować i w przyzwoitych warunkach spędzić czas na lądzie. Takie wnioski można wysnuć po dzisiejszej (20 marca) konferencji prasowej, jaką zorganizowały osoby tworzące Ośrodek Sportów Wodnych „Fala”. Okazją do spotkania było przyznanie „Fali” Nagrody Przyjaznego Brzegu”, którą otrzymała za godną kontynuację XIX-wiecznej tradycji elbląskich wodniaków. O samej nagrodzie członkowie „Fali” wiele jednak nie mówili (chociaż to już czwarta taka nagroda dla podmiotów związanych z Elblągiem), a skupili się nad tym, czego brakuje, aby Elbląg (a bardziej konkretnie OSW Fala) był dla żeglarzy i motorowodniaków miejscem prawie idealnym.
     - Mamy wiele zapytań o firm czarterowych w sprawie dużych jachtów. Trzeba wziąć pod uwagę, że to są jednostki duże pod względem gabarytowym. I nie mają gdzie cumować. Co prawda jest basen przystani Pętli Żuławskiej w Jachtklubie Elbląg, ale jest to miejsce oddalone od centrum miasta – zwracał uwagę Grzegorz Borowiec, komandor Ogniska Sportów Wodnych „Fala”.
     Przydałby się też remont budynku klubowego. - Teraz jak przypływają ludzie, to jest nam wstyd ich przyjmować. Jeżeli oni się pytają, gdzie tu są toalety, umywalnie, prysznice, ze wstydu powinniśmy je zamknąć i powiedzieć, że nie ma – opowiadał Stanisław Nowak, wicekomandor OSW Fala.
     - W internecie czytam takie opinie na nasz temat: „Miła obsługa, przystań w bardzo dobrym położeniu, lokalizacja super, toalety PRL” - dodał Grzegorz Borowiec.
     Nie tylko zaplecze jest problemem Fali. Sala, w której odbywała się konferencja prasowa, ogrzewana była popularną niegdyś „kozą”. Brakuje sali konferencyjnej z prawdziwego zdarzenia. Powoli kończą się miejsca na „zimowanie” jachtów na tzw. „polu namiotowym”. Działacze wskazują, że do dalszego rozwoju turystyki wodnej potrzebna jest też stacja benzynowa dla jachtów z podejściem do wody, tak aby tankować mogły jednostki poruszające się po rzece. Jeden jacht potrafi naraz zatankować kilkaset litrów paliwa, a wpływają do naszego miasta i takie które potrzebują tysiąca litrów.
     Rozbudowę ośrodka za czasów swojej prezydentury planował Grzegorz Nowaczyk. Był przygotowany projekt na 10-12 milionów złotych, były przygotowane środki na wkład własny. Z różnych przyczyn nie wyszło (i nie tylko dlatego, że skuteczne okazało się referendum z 2013 r. w sprawie odwołania ówczesnych władz Elbląga). Do tej pory członkowie OSW Fala gnieżdżą się w niewyremontowanej bazie.
     Jedyną możliwością na rozwój tego miejsca jest pozyskanie przez OSW Fala funduszy unijnych.
     - Wtedy dofinansowanie byłoby na poziomie 85 procent. Ale nas jako stowarzyszenie nie stać na 15 procent wkładu własnego. To musiałoby wziąć na siebie miasto – mówił Grzegorz Borowiec. - W stowarzyszeniu nie mamy osoby, która potrafi zająć się przygotowaniem procesu pozyskania pieniędzy unijnych. Potrzebujemy pomocy miejskich urzędników.
     Szansa na unijne dofinansowanie może się już nie powtórzyć, bo nie jest pewne czy w kolejnej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej po 2020 roku będą pieniądze na infrastrukturę turystyczną. - Jeżeli ktoś myśli, że przyjdzie inwestor prywatny i zainwestuje tutaj 10-12 milionów w marinę, w obiekt turystyczny nad rzeką, to nie zna realiów. To jest inwestycja długofalowa, na której się będzie zarabiało może za 20 lat. To się musi odbyć z pomocą środków publicznych – mówił Jerzy Wcisła, senator PO, który był gościem konferencji.
     Obecnie członkami Fali jest 36 żeglarzy. Działacze OSW szacują, że w ubiegłym sezonie ich ośrodek odwiedziło 100 jednostek.
     Jakie są szanse na modernizację Fali? Na razie z infrastrukturalnych inwestycji dla turystyki morskiej miasto remontuje hangar przy ul. Radomskiej. Koszt: prawie 3 mln zł. Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma być gotowy w 2022r., i wtedy wszyscy liczą na wzmożony ruch turystyczny drogą morską. Tylko czy Elbląg będzie gotowy na przyjęcie jachtów z basenu Morza Bałtyckiego?
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Zamiast 3 mln na hangar na Radomskiej powinno się zainwestować tutaj. To newralgiczny punkt Starego Miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 9
  Alop(2018-03-20)
 • Zdziwieni, wszystko kasa na olsztyn a Elbląg otrzymuje nagrody i wyróżnienia i zero kasy. DzIadostwo i tyle. 20lat okupacji olsztyńskiej i widzimy efekty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 1
  (2018-03-20)
 • Jak to kto? Jerzy motorówka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 3
  (2018-03-20)
 • Właścicielem działki ewidencyjnej nr. .621,którą użytkuje FALA, o powierzchni prawie 1 ha jest Miasto Elbląg a więc ten sam właściciel u dzierżawcy działek położonych kilometr dalej na północ (Jachtklub Elbląg) skąd więc takie różnice w podejściu do spraw biznesowych i finansowych. Przecież to jedno miasto i jeden samorząd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 3
  AMalejużniekoniecznie(2018-03-20)
 • No wlasnie samorząd Zastanowmy sie kto tam zasiada i odpowiec sama nasowa się
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 2
  Gosc(2018-03-20)
 • czytam i wstyd mi za tych ludzi, dlaczego nie wezmą kredytów i nie zrobią kibli? chcą mieć ośrodek to niech wywalają własną kasę, wkoncy rządzą się tam jak u siebie to niech za to płacą,kiedyś tam byłem i pytałem się o możliwość składowania sprzętu to patrzyli na mnie jak na ufoludka, potem się okazało, że to jest rzeczą " swój" ośrodek i teraz ja mam ich sponsorować? a spadać na szczaw.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  Ffds(2018-03-20)
 • zabrać im to i rozpisać przetarg dla normalnych mieszkańców miasta, precz z komuna ok ustawkami!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  (2018-03-20)
 • a gdyby ktoś chciał sobie tam cumować i nie mieć tymi ludźmi nic wspólnego to nie ma rady? oni tam na wieki wieków amen będą siedzieć ? które to pokolenie tych miłośników żagli za nieswoją kasę? daj im na hangary, na remonty kibli i oni za to będą uprawiać sporty wodne, komuna czysta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  Gryf gry(2018-03-20)
 • chciałbym przystąpić do klubu Fala i czy Pan prezes mi da jacht żebym rozwijał sobie zamiłowania żeglarskie? za darmo bym poprosił jakiś fajny jachcik na 2-3 dni w ramach promocji , gdzie mogę się zgłosić Panie prezesie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 3
  Tiger(2018-03-20)
 • A może najpierw ogólnodostępna wypożyczalnia kajaków, rowerów wodnych dostępna przy Bulwarze?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 1
  Mi to(2018-03-20)
 • kolejny działania nieroba Wcisły, 3 miliony na hangar dla kliki kolesi i nic więcej, czy miasto tego nie widzi do cholery. !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 2
  (2018-03-21)
 • Panie PREZESI. Od 3 lat nie można wynając u was rowerów wodnych. Najprostszej sprawy nie potraficie załatwić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 2
  wielbicielElbinga(2018-03-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME
Okulary korekcyjne EVA MINGE
OKOWOKO s.c.