UWAGA!

Kto przeprowadzi wybory? Chętnych brak

 Elbląg, Kto przeprowadzi wybory? Chętnych brak
(fot. Anna Dembińska)

Wybory samorządowe odbędą się na przełomie października i listopada, tymczasem nie ma... urzędników wyborczych chętnych do pracy. W Elblągu są cztery miejsca, na które nikt się nie zgłosił. Termin mija dzisiaj.

Partie polityczne zaczęły się przygotowywać do wyborów samorządowych. W Elblągu Platforma Obywatelska wydała już okolicznościową gazetkę, poseł PiS Jerzy Wilk zdążył zorganizować konferencję prasową, Sojusz Lewicy Demokratycznej rozdawał konstytucję III RP. To zapewne dopiero początek aktywności przed wyborami, która z miesiąca na miesiąc powinna rosnąć.
       Do wyborów pozostało około pół roku (możliwe daty to 21 i 28 października lub 4 listopada). Odbędą się one według znowelizowanych przepisów, zgodnie z którymi na terenie działania Okręgowej Komisji Wyborczej w Elblągu powołano dwóch komisarzy wyborczych: Piotra Żywickiego (prezes Sądu Okręgowego w Elblągu) i Arkadiusza Zaczka (radca prawny z Olsztyna). I to jest koniec dobrych informacji dotyczących organizacji wyborów samorządowych.
       Oprócz komisarzy wyborczych powinni zostać powołani urzędnicy wyborczy. Termin zgłoszeń mija dziś po południu, tymczasem na cztery miejsca w Elblągu nie wpłynęło ani jedno zgłoszenie! I to nie tylko problem w naszym mieście.
       - Na terenie działania naszych komisarzy wyborczych potrzebujemy 98 urzędników wyborczych. A mamy tylko 32 kandydatów – mówi Adam Okruciński, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Elblągu.
       Co się stanie, jeżeli urzędników wyborczych nie będzie? Zgodnie z prawem to dyrektor biura OKW będzie miał siedem dni na znalezienie brakujących kandydatów. - Następnym krokiem jest wystąpienie dyrektora biura OKW z prośbą do wójtów, burmistrzów, prezydentów, wojewodów i marszałka województwa z prośbą o znalezienie kandydatów na urzędników wyborczych – wyjaśniał Adam Okruciński.
       Jak się nie znajdą, to będzie ich szukał minister spraw wewnętrznych i administracji. Dodajmy, że urzędnik wyborczy nie może być członkiem partii, nie może też mieszkać w miejscowości, w której będzie pełnił swoją funkcję, choć akurat Elbląga – jako miasta na prawach powiatu – takie ograniczenie nie obowiązuje.
       Wcześniej takich problemów nie było, ponieważ w każdej gminie był jeden urzędnik wyborczy będący jednocześnie najczęściej pracownikiem lokalnego urzędu gminy (miasta) i ludzi, środowisko oraz problemy związane z wyborami znał na wylot.
       Urzędnik wyborczy będzie robił „czarną robotę” związaną z wyborami. Musi m.in. przypilnować druku i dostarczenia kart wyborczych, być łącznikiem pomiędzy obwodowymi komisjami wyborczymi, a komisarzem wyborczym, powoływanie obwodowych komisji wyborczych i pomoc w ich działaniach oraz czynności związane z ogłoszeniem wyników wyborów. Pensja: ok. 4 tys. zł miesięcznie, ale będzie wypłacana tylko za dni, w których dana osoba będzie wykonywała czynności związane z wykonywaniem pracy urzędnika wyborczego (będzie to weryfikował komisarz wyborczy).
       - Wynagrodzenie przysługuje urzędnikowi za dzień, w którym wykonywał swoje zadania w wysokości 1/20 wynagrodzenia miesięcznego – wyjaśniał Adam Okruciński.
       W żadnym wypadku nie jest to praca, którą można wykonywać wpadając na kilka godzin do biura. W praktyce urzędnik wyborczy będzie musiał wziąć urlop (wypoczynkowy lub bezpłatny) z dotychczasowego miejsca zatrudnienia, żeby w pełni oddać się organizacji wyborów. 
       W najbliższą środę odbędzie się spotkanie komisarzy wyborczych i dyrektorów delegatur KBW. Głównym problemem będzie, jak wybrnąć z tej sytuacji. Najprostszym rozwiązaniem byłaby nowelizacja Kodeksu Wyborczego. Nie można tego wykluczyć, ale na razie się nie zapowiada. Tymczasem wybory za pół roku...
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama