UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kto wygrał, kto przegrał (opinia nadesłana)

 
Elbląg, Kto wygrał, kto przegrał (opinia nadesłana)
Maria Kosecka (fot. Anna Dembińska)

Po publikacji politycznego podsumowania 2018 roku do naszej redakcji swoją opinię w tej sprawie przesłała Maria Kosecka, radna pięciu kadencji, która w tym roku nie kandydowała w wyborach do samorządu. - W mojej ocenie nikomu tak naprawdę, poza oczywiście W. Wróblewskim, nie zależało na zdecydowanym zwycięstwie – pisze Maria Kosecka.

Jak zawsze w wykonaniu Pana Rafała bardzo ciekawa analiza elbląskiej polityki. Niestety, nie pierwszy raz nie mogę w pełni zgodzić się z prezentowanymi tezami. Podstawowa przyczyna porażki PiS w Elblągu leży moim zdaniem w szeregach samej partii. Nie było woli zwycięstwa, liderzy partii bardziej zabiegali o dobre miejsca na listach niż o wynik wyborczy. Mieszkańcy taką postawę rozszyfrowali bardzo szybko i ocenili przy urnach.
     Sam kandydat na prezydenta również nie wykazywał się determinacją wygrania, informując równocześnie o woli wygrania jeszcze jednej kadencji w parlamencie. Forma kampanii wyborczej nie była nastawiona na sukces, była, bo musiała jakaś być. Sądzę, że cały elbląski PiS nie był nastawiony i przygotowany na zwycięstwo, tym łatwiejszy sukces odniósł komitet W. Wróblewskiego. Pisowscy liderzy załatwili sobie kolejną kadencję i w tym kontekście wygrali.
     Całe te wybory można odczytywać jaka swoistą grę interesów: PiS załatwił mandaty radnych dla swoich, W. Wróblewski i jego "drużyna" stali się przysłowiowym "języczkiem u wagi" i o taką pozycję walczyli wystawiając osoby niezainteresowane mandatem, jedynie użyczyli swoich, publicznie znanych, wizerunków dla uzyskania dobrego wyniku listy.
     Zastanawiająca jest w tym rozdaniu słaba, wręcz pasywna postawa Koalicji Obywatelskiej. Na bazie krytycznych opinii z ostatniej kadencji władz miasta, mogli pokusić się o wygraną, jednak widoczne wewnętrzne rozłamy i brak determinacji skutkowały słabym wynikiem. Tak więc w mojej ocenie nikomu tak naprawdę, poza oczywiście W. Wróblewskim, nie zależało na zdecydowanym zwycięstwie.
     Walka była o stołki dla określonych osób, bo to przecież kolejne 5 lat przy władzy.
     Również W. Wróblewski walczył o fotel, wykorzystując naiwność i ufność mieszkańców. Wykorzystanie funduszy unijnych nie może stanowić miarodajnej oceny, jeżeli zobaczymy, na co i jak drogie były kierunki wydatkowania tych środków. Budowanie równoległej do istniejącej już trasy tramwajowej, czy też wiadukt z problemami dla pełnego zabezpieczenia ruchu rowerowo-pieszego nie mogą być odebrane pozytywnie w obliczu problemów z zabezpieczeniem miasta w ciepło czy też problemami elbląskiej oczyszczalni ścieków. Tematy te, dziwnym trafem, nie pojawiły się w trakcie kampanii wyborczej. Przypadek? Nie sądzę! Elbląskie elity polityczne są ze sobą ściśle powiązane w relacjach towarzysko-biznesowych. Status quo jest więc w interesie wszystkich, i tak się stało.
     A Elbląg i jego mieszkańcy? Będą musieli poczekać kolejną kadencję na pojawienie się filantropów dążących do poprawy ich bytu. Brak lokalnych komitetów i pasjonatów chcących zmieniać swoją "małą ojczyznę" daje dużo do myślenia. Mam nadzieję, że nastąpi refleksja i interes miasta, mieszkańców będzie sprawą pierwszorzędną!
Maria Kosecka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Przegrał Elbląg i dalszy rozwój miasta olsztyn dalej będzie granic do siebie ile się da. Czy tego w um nie widać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  45 13
  (2018-12-31)
 • Po co komu potrzebne te mądrości Pani Koseckiej?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  63 30
  kapito(2018-12-31)
 • Chodzi pani ze swoim pieskiem na siusiu koło byłego basenu na Spacerową?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36 14
  (2018-12-31)
 • do tego trzeba dodać konieczny wzrost wynagrodzeń pracowników administracji. Dojdzie do tego, że odejdą bo zarobki są mierne a wymagania spore. Zobaczymy co zrobi Prezydent a obecni radni czy upomną się o pracowników
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  24 8
  (2018-12-31)
 • To już nie jest śmieszne. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 2
  Cieciorka(2018-12-31)
 • Super
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 5
  (2018-12-31)
 • Subiektywnie acz z poparciem wielu osób. Porażka PiS leży nie " w szeregach samej partii". Z Politologicznego punktu widzenia (i nie tylko tego) porażka PiS przyszła z Warszawy. To tam niepotrzebnie przeniesiono problemy kraju na lokalne podwórko - dając do zrozumienia, że tylko z pod ich skrzydłami może być cacy. Nadto niedotrzymanie obietnicy wyborczej - w kampanii ogólnopolskiej parlamentarnej ogłaszano 500+ na każde dziecko, a po wyborach jest jak jest. Ludzie pamiętają. Nadto wygrana W. Wróblewskiego to w dużej mierze spór na głosy nie "za" a "przeciw" PiSowi - tak zresztą jak w innych miejscowościach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18 12
  Dżordż(2018-12-31)
 • A teraz czekam kto następny nadeśle swoje przemyślenia i uwagi :) 3.. .2.. .1.. .start
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 1
  Dż.(2018-12-31)
 • Każdy może tylko trzeba się trochę wysilić. Każdą opinię w różnych sprawach odbieram pozytywnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 4
  (2018-12-31)
 • @Dżordż - Zmień w 2019 na PO to zobaczysz jak oni dotrzymają swoich obietnic !!! Masz coś w tej swojej głowie mądrego do powiedzenia??? Przecież PiS jest chyba jedyną partią, która coś z obietnic dotrzymała, czy wy wszyscy jesteście ślepi i głusi ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 17
  (2018-12-31)
 • Muszę stwierdzić że diagnoza pani b. radnej jest trafna. Wróblewski mógł przegrać tylko sam ze sobą, Wilk startował dla samego startowania. Missan zaistniał. Radni /2 panie - zamienniczki/ z KWW z liczbą głosów poniżej 150,to można określić jedynie. .. żenada.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 11
  wicia(2018-12-31)
 • Pani Kosecka powtarza bzdury usłyszane lub przeczytane, jaki problem z wiaduktem ?, jaki problem ?, jeżdżąc codziennie nic takiego nie zauważyłem, firma która go budowała była zorganizowana i poukładana, prace przebiegały szybko i sprawnie, czy zostały wykonane solidnie okaże się za parę lat. jestem bardzo zadowolony z tej inwestycji, a czego tam brakuje ścieżki, przejścia dla pieszych to droga Pani nie powtarzać kłamstw, tylko osobiście zobaczyć jak to wygląda w końcu Elbląg to małe miasto i można rowerem dojechać i przejechać ścieżką po wiadukcie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  25 18
  wiaduktjestfajny(2018-12-31)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Upominki dla Uczniów
Prezent dla Nauczyciela
Pieczątki Firmowe
Pieczątki Trodat