Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Kto wygrał wybory do Rady? (analiza)

Elbląg, Kto wygrał wybory do Rady? (analiza) fot. AD
Rek

Odpowiedź wydaje się prosta – Platforma Obywatelska, zdobywając 12 mandatów. Jednak w 25-osobowej Radzie Miasta to jeszcze nie jest większość, do większości zabrakło jednego mandatu i praktycznie możliwa jest tu każda koalicja.

W nowej Radzie Miasta 12 mandatów będzie miała Platforma Obywatelska, 6 mandatów – SLD, 5 mandatów – PiS, 2 mandaty – Dobry Samorząd. Przed czterema laty Platforma zdobyła 9 mandatów, SLD – 8 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość – 5 mandatów, Dobry Samorząd – 3 mandaty.
     Platforma zyskała więc trzy mandaty, ale do większości (13) zabrakło jej jednego mandatu i można sobie wyobrazić sytuację, że w nowej Radzie znajdzie się w opozycji.
     SLD stracił dwa mandaty, a PiS utrzymało stan sprzed czterech lat.
     Dobry Samorząd okazał się dla wyborców mało atrakcyjną propozycją polityczną i gdyby nie Henryk Słonina, z pewnością do Rady nie wprowadziłby nikogo. 230 głosów Artura Zielińskiego dowodzi, że i on swój mandat zawdzięcza Henrykowi Słoninie.
     Wynik Demokratycznego Elbląga, komitetu reprezentowanego przez Stefana Rembelskiego, to dowód, że trzymiesięczna aktywność przed wyborami to stanowczo za mało, by coś wygrać.
     Z kolei wynik Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego to również porażka, bo choć sama idea pewnej reprezentacji w Radzie środowisk niepartyjnych nie jest zła, była źle realizowana. EKO zabrakło dynamiki i nazwisk, które mogłyby przyciągnąć wyborców, a kilka decyzji personalnych wręcz ich odstręczyło. Błędem EKO było również to, że nie znalazł dobrego kandydata na prezydenta, co od razu zepchnęło Komitet poza główny nurt kampanii wyborczej. Wybory prezydenta budzą dużo większe emocje, niż wybory radnych.
     Myślę, że o kształcie większościowej koalicji w Radzie Miasta zdecyduje dopiero wynik wyborów prezydenckich. To prezydent dysponuje ofertą, która może taką koalicję ukształtować.
     
     Nowa Rada
     W nowej radzie znalazło się 10 radnych minionej kadencji:
     Juliusz Dziewałtowski-Gintowt, SLD
     Elżbieta Gelert, PO
     Janusz Hajdukowski, PiS
     Tomasz Lewandowski, PO
     Janusz Nowak, SLD
     Zdzisław Olszewski, PiS
     Marek Pruszak, PiS
     Andrzej Tomczyński, SLD
     Jerzy Wcisła, PO
     Jerzy Wilk, PiS
     
     Troje nowych radnych było już w Radzie Miejskiej we wcześniejszych kadencjach:
     Ryszard Klim, SLD
     Maria Kosecka, PO
     Henryk Słonina, Dobry Samorząd
     
     Jest też 12 nowych radnych:
     Alicja Bałchan, PO
     Antoni Czyżyk, PO
     Henryk Horbaczewski, SLD
     Wojciech Karpiński, PO
     Grażyna Kluge, PO
     Marek Kucharczyk, PO
     Grzegorz Nowaczyk, PO
     Dawid Pater, SLD
     Halina Sałata, PiS
     Andrzej Soja, PO
     Robert Turlej, PO
     Artur Zieliński, Dobry Samorząd
     
     Z pewnością nie jest to ostateczny skład Rady Miasta. Mandatu zrzeknie się na pewno nowo wybrany prezydent (Grzegorz Nowaczyk lub Henryk Słonina). Dyrektorzy szkół (Alicja Bałchan, Andrzej Soja) będą musieli wybrać: mandat radnego czy stanowisko dyrektorskie. Niepewna jest też sytuacja Janusza Hajdukowskiego, któremu – według orzeczenia Wojewody – praca zawodowa uniemożliwia pełnienie mandatu radnego.
     W miejsce osoby, która rezygnuje z mandatu, do Rady wchodzi nastepna osoba z tej listy, która zdobyła najwiekszą liczbę głosów.
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Artur jest to niewątpliwie ewenement.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-24)
 • Dobry Samorząd (za34tys. zł) zdobył najwięcej mandatów w Radzie Powiatu, a najmniej w Radzie Miasta (za136tys. zł). .w 2010r tak wyborcy określili miejsce/sferę ich działalności. .czas uszanować wolę wyborców!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2010-11-24)
 • Podobno zwolennicy PALIKOTA się mobilizują i zapraszają na spotkanie w czwartek pod bramą targową o 21,00
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jak ktoś chce(2010-11-24)
 • rwel: widac, że nigdy nie miałeś szacunku do ludzi. Patrzysz na nich z góry segregując ich wg pochodzenia. Wstyd ale czego można się spodziewać po Paltformersach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-24)
 • Dawid Pater? cos więcej o nim?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  likifor(2010-11-24)
 • Dawid Pater - syn skarbnika miasta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-24)
 • anonimie ~ nie wrzucaj wszystkich niepopierających pSłoninę do-jednego-wora oraz nie przypisuj innym własnych cech. .tylko przyjąć do świadomości DECYZJĘ WYBORCÓW co do ich woli dotyczącej tzw. Stowarzyszenia Dobry Samorząd. .ponadto: głosy oddane na HS+WGD to niecałe 60% głosów oddanych 4 lata temu na HS. .po prostu przyszedł czas zmiany w Elblągu!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2010-11-24)
 • .. tylko przyjmij do świadomości (gołe 'przyjąć' zostało w następstwie wykreślenia przeze mnie zwrotu 'proszę', który wydał mi się jednak przesadnie kontrastujący z forma wypowiedzi 'rweloznawcy'; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2010-11-24)
 • Co z tym PALIKOTEM - o co chodzi w czwartek?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  R_POP(2010-11-24)
 • PRECZ!!!!! z Dobrym Samorządem oni robią dobrze ale sobie na wzajem innych maja gdzies tak jak Słonina Tyle lat bezrobocia żadnych konkretnych inwestycji, robią tylko dla siebie. .. .Zaglosujcie przeciw Słoninie PRZECIW SŁONINIE NA KONKURENTA jest iskierka nadzieji że sie coś zmieni bo tu nic sie nie dzieje od 12 lat Elbląg to beznadziejność śmieje się z nas całe trójmiasto mówia o nas ELBLĄG="trzeci świat"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kasiaW(2010-11-24)
 • Ja zagłosuje na słonine bo jestem zwolennikiem SLD. Nowaczyk nie ma lewicowych pogladow czyli nie jest wrazliwy społecznie. Głosuje na pana Słoninę!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-24)
 • A co z informacją o radnych do Sejmiku, czemu jej jeszcze nie ma na Portelu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  vvvv(2010-11-24)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Ręcznik z haftem
Czapka z nadrukiem
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki