UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kurczą się, żeby przeżyć (Opowieści z lasu, odc. 34)

 
Elbląg, Sorex minutus, czyli ryjówka malutka
Sorex minutus, czyli ryjówka malutka
Reklama

Jesień i zima to trudny okres dla zwierząt, dlatego aby przetrwać każde z nich radzi sobie jak może. Jedne, jak popielica szara, zapadają w stan hibernacji. Inne, na przykład kuna leśna czy ryś, są aktywne i polują. Istnieje też trzecie wyjście.

Ryjówkę aksamitną, średnią i malutką łączy nie tylko to, że należą do jednego rodzaju. Wszystkie trzy stały się podstawą badań prowadzonych przez Augusta Dehnela, polskiego zoologa, organizatora i wieloletniego kierownika Zakładu Badania Ssaków PAN w Białowieży. To on w 1949 r. jako pierwszy zauważył, że zwierzęta te zimą kurczą się.
       - Zjawisko Dehnela polega m.in. na zmniejszeniu masy i długości ciała u tych zwierząt, redukcji wielkości czaszki, masy mózgu oraz innych, energochłonnych narządów – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Dzieje się tak dlatego, że zmniejsza się ilość dostępnego pokarmu, więc zwierzęta te, aby przeżyć, zmniejszają swoje potrzeby energetyczne.
       Na wiosnę wszystko to, co się skurczyło powiększa się. 
       Małgorzata Jefimow z Zakładu Fizjologii Zwierząt Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w swojej książce "Strategie adaptacyjne małych ssaków do zimy" podaje, że zjawisko sezonowego obniżenia masy ciała można również zauważyć np. u chomika syryjskiego czy chomiczka syberyjskiego, nornika burego czy suwaków mongolskich (nazywanych również myszoskoczkami mongolskimi).
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama