UWAGA!

Kwiaty z okazji rocznicy

 Elbląg, Kwiaty z okazji rocznicy

Dzisiaj odbyły się uroczystości związane z 58. rocznicą zdobycia Elbląga.

Z tej okazji pod pomnikiem Odrodzenia na Placu Konstytucji złożono wieńce i wiązanki kwiatów. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miejskich, radni, kombatanci oraz szefowie policji i straży pożarnej.
J

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • "ZDOBYCIA" Elbląga?????
  • Gratuluje Redaktorom portalu znajomości historii miasta w którym mieszkają, a być może również się tu urodzili. Myślę że chodzi o rocznicę wyzwolenia Elbląga przez Armię Czerwoną, chyba że może chodzi o inne "zdobycie".
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Elblążanin(2003-02-10)
  • Tak "zdobycia" poniewaz funkcjonujaca przez dziesieciolecia nazwa "wyzwolenia" nie jest trafna i adekwatna do nazwania tego, co zdarzylo sie 10.02.1945. Otoz wtedy wkraczajaca do miasta Armia Czerwona wypierajaca stad zolnierzy Wehrmachtu oraz mieszkancow Elblaga nie byla wyzwolicielem miasta, gdyz miasto to bylo zamieszkane w 99% przez Niemcow a Niemcy ci wraz z wejsciem Rosjan do Elblaga opuscili miasto. Zdobycie Elblaga przez Armie Czerwona nie bylo takze jednoznaczne z przylaczeniem tego miasta w nowe granice wyzwalanej spod okupacji niemieckiej Polski, poniewaz oficjalna decyzja o przynaleznosci Elblaga do Polski zapadla dopiero na mocy protokolu Polska - ZSRR z 16.08.1945 (wtedy ustalono precyzyjnie linie graniczna miedzy Polska a Obwodem Kaliningradzkim). Do tego czasu sytuacja byla dosc plynna, czego przykladem jest np. Mamonowo, ktore najpierw mialo byc polskie, potem weszlo w granice rosyjskie. Przekazanie Elblaga przez Armie Czerwona w rece administracji polskiej nastapilo w maju 1945, czyli juz po zakonczeniu dzialan wojennych (zdobyciu Berlina).
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    grajdołek(2003-02-10)
  • Wyzwolić to można coś, co uprzednio zostało zdobyte przez kogoś innego. Elbląg, a właściwie Elbing do 1945 roku z punktu widzenia prawa międzynarodowego należał do Niemiec i był zamieszkiwany w ogromnej większości przez obywateli niemieckich. Czy to się komuś podoba czy nie to było zdobycie, a nie wyzwolenie. Tylko proszę nie wypisywać bajeczek o historycznej przynależności Elbląga do Polski, bo na tej zasadzie to możemy zaraz pójść wyzwalać Lwów i Wilno.
  • Te dwa zdania, to jakaś kpina czy co? Gdzie u licha podział się art. Joanny Torsch - wywiady z elbląskimi powojennymi pionierami? /Z komentarzem Grzebara i moim?/ Czy już wszystko na portEl-u jest cenzurowane? A może to tylko awaria? - To przepraszam. --- Do xxx i Elblążanina: O znajomość historii to bym się z Wami sprzeczała, jeśli zdobycie miasta uważacie za błąd. Też się urodziłam na ziemiach odzyskanych, a moje dzieci w Elblągu więc czuję się "u siebie", ale historii zaciemniać nie ma sensu.
  • O widzę, że w tzw. międzyczasie, gdy ja szukałam art. Joanny Torsch, ludzie wyjaśnili dokładniej dlaczego w tekście nie ma błędu.
  • Szeba: Ani awaria, ani cenzura tylko pomroczność jasna :-)
  • "Zdobycie" czy "wyzwolenie". Co za roznica? Wazniejszy jest chyba fakt, ze dzis Elblag jest wolnym i polskim miastem.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Alicja(2003-02-11)
  • Alicjo! "Ukradzione" czy "kupione", a co to za różnica, ważne, że moje. Chyba nie o to Ci chodzilo?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    grajdołek(2003-02-11)
  • Absolutnie nie o to, Grajdolku. Przemawia za mna patriotyzm, a nie targowe wykrzykiwanki. Mam nadzieje, ze za Toba tez...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Alicja(2003-02-11)
  • Notka zawiera tytuł i dwa zdania. Naszych komentarzy niedługo będzą dwie strony. Wiem, że temat może budzić emocje. Analizy historyczne... Tylko patrzeć wypowiedzi z kół zbliżonych do ZwiązkuWypędzonych. Fryderyku Wilhelmie wróć! Kochani, czy my rzeczywiście umiemy kierować całą energię jedynie PRECIWKO !!! // A. zajrzyj na skrzynke.
  • Alicjo! Ja tez uwazam sie za patriote. Uwazam, ze patriotyzm mozna budowac tylko na prawdzie historycznej. Tylko. W innym bowiem przypadku nie bedzie on patriotyzmem, tylko szowinizmem. Jesli zatem ocena jakiegos wydarzenia historycznego okaze sie niekorzystna dla naszego narodu, to trudno - trezba sie uderzyc w piersi i powiedziec z pokora "zawalilismy sprawe" (np. Jedwabne, warcholstwo szlacheckie, itp.). Jesli natomiast inne zdarzenie bedzie powodem do dumy, nalezy to podkreslac i stawiac jako dobry przyklad (np. budowa Gdyni, Sierpien'80). Ale trzeba to wszystko nazwac po imieniu i nie unikac prawdy. Z tym 10 lutym 1945 w Elblagu jest podobnie. Mieszkali tu Niemcy. Zostali wypedzeni przez Rosjan. Jakiez to wyzwolenie? Z polskiego punktu widzenia data ta przyblizyla na pewno powrot Elblaga w granice Polski, w ktorych funkcjonowal w latach 1466-1772. Ale nie byla to data rownoznaczna z przylaczeniem Elblaga do Polski, bo to sie formalnie stalo dopiero po konferencji poczdamskiej, na mocy polsko-radzieckiego protokolu granicznego z 16.08.1945. Trzeba tez pamietac, ze historia Elblaga to nie historia miasta jednolitego narodowo i religijnie. Pradawne Truso (czyli elblaski poprzednik) bylo osada Prusow. W 1237 przybyli tu krzyzacy (glownie Niemcy), wyrzneli Prusow i nadali w 1246 prawa miejskie Elblagowi. W 1454 wybuchlo antykrzyzackie powstanie i w efekcie w 1466 Elblag na ponad 300 lat znalazl sie w granicach Polski, z tymze ludnosc byla wymieszana a wiekszosc stanowili Niemcy. W 1772 po I rozbiorze Elblag az do 1945 roku znalazl sie pod panowaniem niemieckim. Czyli historia tego miasta jest historia wspolna: polsko - niemiecka. Ci co sie tu urodzili przed 1945 i ci co przyszli tu na swiat po 1945 w takim samym stopniu moga sie uwazac za patriotow tego miejsca. Pozdrawiam Cie serdecznie Alicjo, chyba tak nazwe swoja corke.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    grajdołek(2003-02-11)
Reklama