UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Legenda Dywizjonu 303 na ekranie

Elbląg, Legenda Dywizjonu 303 na ekranie

"Ci cholerni Polacy!" - to uwaga, jaką w kierunku polskich lotników rzucił brytyjski sierżant nie mogąc z nimi porozumieć się w najprostszych sprawach. Szybko okazało się jednak, że Dywizjon 303 należy zaliczyć do najlepszych jednostek myśliwskich II wojny światowej. Historię polskich lotników i książki im poświęconej w dwuczęściowym, fabularyzowanym filmie dokumentalnym opowiedział Sławomir Malinowski. Prapremiera odbędzie się w niedzielę (27 maja) o godz. 19 w Teatrze im. Aleksandra Sewruka.

„Dywizjon 303” to trzecia odsłona telewizyjnego cyklu „Śladami Arkadego Fiedlera”. Pisarz i podróżnik w 1940 r. został oddelegowany przez gen. Władysława Sikorskiego do Dywizjonu 303, legendarnej jednostki, która brała udział w Bitwie o Anglię, uważanej za największą bitwę powietrzną w historii II wojny światowej. Polski dywizjon miał na swoim koncie rekordową liczbę zestrzeleń samolotów wroga, przez co został uznany za najefektywniejszą jednostkę spośród 66 dywizjonów myśliwskich biorących udział w Bitwie o Anglię. Fiedler spisał wspomnienia i wydał w 1942 w Anglii powieść „Dywizjon 303”.
       - Dwie niezwykłe historie - książki i najlepszego polskiego dywizjonu, dzieje lotników, którzy za życia przeszli do legendy, a wszystko w dwuczęściowym, fabularyzowanym filmie dokumentalnym "Dywizjon 303"  - zapowiada scenarzysta i reżyser Sławomir Malinowski.
       Zdjęcia do filmu były kręcone w Anglii (Londyn, Northwood, Northolt, Dover) oraz w Polsce (Puszczykowo, Toruń, Elbląg, Konstancin i pałac w Janowie). Narratorami są synowie pisarza: Arkady Radosław i Marek. Marek Fiedler w pierwszej części zagrał swojego ojca, a jego żona Krystyna swoją teściową, Marię. Na ekranie zobaczymy także elbląskich aktorów: Dariusza Siastacza, Alana Bochnaka, Jacka Gudejko.
       Kto chce przypomnieć sobie fascynującą powieść Arkadego Fiedlera oraz legendę Witolda Urbanowicza, Jana Zumbacha i innych orłów z Dywizjonu 303, będzie miał okazję w niedzielę, 27 maja. W Teatrze im. Aleksandra Sewruka odbędzie się prapremiera filmu Sławomira Malinowskiego. Magia ekranu połączy się z magią sceny, bo projekcji towarzyszyć będzie sztuka teatralna. Będzie również wystawa kilkudziesięciu zdjęć wykonanych przez Arkadego Fiedlera w Northolt podczas Bitwy o Anglię oraz z planu zdjęciowego.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama