UWAGA!

Lena i Antoś kontra Walentyna i Nicholas?

 Elbląg, Imię wybrane przez rodziców ma nam towarzyszyć przez całe życie. Zdarza się jednak, że dorosłe dziecko pragnie jego zmiany
Imię wybrane przez rodziców ma nam towarzyszyć przez całe życie. Zdarza się jednak, że dorosłe dziecko pragnie jego zmiany (fot. WS)

Wśród dziewczynek najpopularniejsze są imiona: Lena, Zuzanna i Julia, zaś wśród chłopców: Antoni, Jakub i Kacper. Zdarza się, że rodziców ponosi fantazja i nowo narodzoną pociechę obdarzają imieniem oryginalnym np. Jaromira. Wyjątkowo mogą się czuć też dzieci o imieniu: Nicholas, Walentyna, Santiago czy Vladimir. Wyjątkowość może jednak z czasem doskwierać, bo, jak przyznają urzędnicy elbląskiego USC, nie należą do rzadkości podania z prośbą o zmianę imienia.

W 2014 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego w Elblągu zarejestrowano 2 483 nowo narodzonych dzieci. W tej grupie nieznaczną większość stanowią chłopcy. Jakie imiona najchętniej wybierają rodzice?
       - Wśród dziewczynek, podobnie, jak w latach poprzednich, królują Leny, Zuzanny i Julie - mówi Anna Szocik, kierownik USC w Elblągu. - Natomiast najpopularniejsze imiona dla chłopców to: Jakub, Antoni i Kacper. Odnotowujemy powrót imion Franciszek czy Ignacy. I nic dziwnego, to piękne, polskie imiona – zauważa Anna Szocik.
       Zgodnie z przepisami, zabronione jest nadawanie imion obraźliwych czy nieprzyzwoitych. Nie można nazwać dziecka zdrobniale np. Ewunia czy Małgorzatka. Dyskusyjne pozostawało przez lata nadawanie imion obcobrzmiących.
       - Życie jednak wymusiło na nas rejestrację takich imion, bo rodzice np. na stałe mieszkają za granicą bądź planują wyjazd albo jedno z rodziców jest obcokrajowcem, proszą więc o Alexandrę, a nie Aleksandrę – wyjaśnia Anna Szocik. - Jednak uczulamy ich, by w takich przypadkach byli konsekwentni i uważali, by imię w identycznej pisowni było stosowane wszędzie. Dochodzi bowiem do sytuacji, gdy przyjeżdża dziewczyna, która na świadectwach ukończenia kolejnych szkół ma wpisane imię w różnych konfiguracjach i ostatecznie sama nie wie, jak się nazywa. To duży problem, bo przecież imię i nazwisko nas identyfikuje.
       Zdarza się również, że imię, które bardzo podobało się rodzicom, niekoniecznie odpowiada dorosłemu już dziecku.
       - W ubiegłym roku przyszedł do nas młody, bardzo wysoki i szczupły chłopiec z prośbą o zmianę imienia – przykładowo wskazuje szefowa elbląskiego USC. - Miał na imię Patryk, a z racji wyglądu wszędzie tytułowany był "patykiem". Ogromnie mu to przeszkadzało więc gdy zdał maturę i planował zmienić środowisko, zdecydował się również na zmianę imienia. Uzasadniał swoją decyzję tym, że od lat cierpiał. I tak został Mateuszem.
       A najbardziej oryginalne imiona nadawane małym elblążanom?
       - W ubiegłym tygodniu zarejestrowaliśmy dziewczynkę o imieniu Jaromira – mówi Anna Szocik. - W 2014 r. z kolei mieliśmy po jednym dziecku o imieniu: Walentyna, Vladimir, Victor, Ryan, Thomas, Nicholas, Sofija, Santiago, Nikita czy Maya.
       Rok 2015 w Elblągu otworzył Olaf. W sumie do dziś (7 stycznia) w USC zarejestrowano 26 nowo narodzonych dzieci.
      
A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama