Wtorek 26-03-2019, imieniny Emanuela, Teodora
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Lepiej późno niż wcale

 
Elbląg, Lepiej późno niż wcale
Konferencja prasowa PO: poseł Jacek Protas i senator Jerzy Wcisła (fot. Anna Dembińska)

Elbląg i inne samorządy z województwa warmińsko-mazurskiego będą mogły skorzystać z programu transgranicznego Polska - Rosja. Rząd rzutem na taśmę podpisał bowiem pod koniec 2017 r. porozumienie z Federacją Rosyjską i Komisją Europejską. - Z jednej strony cieszymy się, że te pieniądze nie przepadną, ale z drugiej jest niepokój czy zostaną wykorzystane na czas- mówi Jacek Protas, poseł Platformy Obywatelskiej. Na liście projektów kluczowych jest Tolkmicko, a Elbląg już stoi w blokach, by aplikować o pieniądze na inwestycje w parku Dolinka.

- To była wielomiesięczna walka o to, by polski rząd przyjął, zaakceptował i podpisał program transgraniczny Polska-Rosja - mówił na dzisiejszej (8 stycznia) konferencji prasowej poseł Platformy Obywatelskiej Jacek Protas. - To ponad 250 mln zł dla naszego regionu i obwodu kaliningradzkiego, a także dla dwóch subregionów w województwie pomorskim i podlaskim. Jest ogromna szansa, patrząc na doświadczenia poprzednich programów, że połowa tych środków trafi do naszego województwa na inwestycje w infrastrukturę.
     Jak podkreślał poseł PO, mogło to jednak stać się szybciej.
     - Niestety, wcześniejsze przyjęcie programu transgranicznego zablokował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak sugerując, że jego realizacja może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo państwa. Dla nas ta postawa była niezrozumiała, czemu wielokrotnie dawaliśmy wyraz w interpelacjach i zapytaniach. No, bo w jaki sposób budowa mostu w Bartoszycach na rzece Łynie ma wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo państwa? - zastanawiał się i dziś parlamentarzysta z Warmii i Mazur.
     Ostatecznie jednak możliwość skorzystania z pieniędzy - i to całkiem sporych - jest.
     - Na szczęście, rzutem na taśmę, na posiedzeniu obiegowym kilka dni przed końcem roku rząd przyjął ten program i minister Kwieciński podpisał umowę finansową - kontynuował Jacek Protas. - I z jednej strony cieszymy się, że te pieniądze nie przepadną, ale z drugiej jest niepokój czy zostaną wykorzystane. Mamy rok 2018, a to środki przewidziane na lata 2014-2020. Teraz w gestii samorządów i instytucji jest walka o jak najszybsze uruchomienie projektów, by zmieścić się w czasie.
     Na liście kluczowej w naszym województwie jest 5 projektów, które mogą być realizowane "od ręki". Wśród nich jest przedsięwzięcie, którego beneficjentem jest Tolkmicko.
     - Chodzi o projekt pn. Poprawa stanu wód Zalewu Wiślanego, którego realizacja zakłada współpracę z partnerem rosyjskim - wyjaśniał poseł Jacek Protas. - Na ten cel przewidziano 8,3 mln euro.
     - Rosjanie chcą również sięgnąć po pieniądze na modernizację przejść granicznych: Mamonowo i Bagrationowsk - kontynuował poseł PO. - Po naszej stronie przejścia funkcjonują na europejskim poziomie.
     Już wiadomo, że z programu transgranicznego chce skorzystać i Elbląg.
     - Miasto będzie aplikować o środki na przebudowę parku Dolinka. To bardzo ciekawy projekt, który, mam nadzieję, dzięki przyjęciu tego programu będzie zrealizowany - zakończył Jacek Protas.
     Więcej o projekcie związanym z modernizacją parku Dolinka pisaliśmy w artykule: Program Polska – Rosja podpisany! Elbląg chce pozyskać 5,5 mln złotych.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czapka z nadrukiem
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Naszywka GODŁO
Ręcznik z haftem