UWAGA!

Liczy się taniec

 Elbląg, Liczy się taniec
fot. Anna Dembińska

Na IV Ogólnopolski Konkurs Sztuki Baletowej, który odbył się w Elblągu, przyjechało 470 tancerek. To one na deskach Teatru im. A. Sewruka pokazały taniec współczesny oraz balet w najlepszym wykonaniu. Na scenie zaprezentowały się solistki, duety i zespoły. Zobacz zdjęcia.

Dwadzieścia jeden szkół tańca z dwudziestu miast w Polsce przyjechało do Elbląga na IV Ogólnopolski Konkurs Sztuki Baletowej. Dwa dni intensywnych treningów pod okiem doświadczonych pedagogów i eliminacji, a dziś wieczorem tancerki zaprezentowały się przed publicznością na gali finałowej.
       - Szkoła tańca Broadway wypadła całkiem nieźle. Na dziewięć solistek, siedem w różnych kategoriach wiekowych dostało się do finału i co za tym idzie wystąpią na gali finałowej. Oprócz tego zaprezentują się duety i zespoły – mówiła Ewa Kalka, dyrektor Szkoły Tańca Broadway i organizator konkursu.
       Po dwóch dniach eliminacji i ćwiczeń przyszedł czas na pokazanie swoich umiejętności przez najlepszych. Wśród nich dziewczyny z Broadway'a.
       - Na gali finałowej zaprezentujemy choreografię pn. „Afryka”. To będzie taniec współczesny z elementami tańca afrykańskiego - mówiła Julia Bronicka z zespołu Broadway.
       - Musimy grać ciałem, a nie tak jak „normalni” aktorzy mówiąc – dodała Natalia Glazik, jedna z elbląskich tancerek.
       I było na co popatrzeć. Tancerki przeniosły widzów na afrykański kontynent w świat egzotycznych zwierząt.
       - Jury zwraca uwagę na wyraz artystyczny, interpretację, mimikę – poinformowała Wiktoria Glazik z elbląskiego zespołu.
       - Tańczyć balet to już jest wielkie wyzwanie. To nie tylko technika, trzeba wczuć się w daną postać – dodała Ewa Kalka.
       Podczas gali finałowej widzowie mogli zobaczyć wariacje wyjęte z klasycznych baletów wykonywane przez solistki. Przed tancerkami stało nie lada zadanie: w krótkim występie wykreować postać, na którą w „normalnym” przedstawieniu baletowym tancerka ma wielokroć więcej czasu. A mimo to niektóre występy były prawdziwymi perełkami sztuki tanecznej.
       - Tańczymy od kilku lat. Pięć, siedem, osiem, dziesięć lat. - mówiły tancerki z Broadway'a.
       - Zaczęło się od rodziców. No i każda mała dziewczynka chce wyglądać jak księżniczka. A baletnice tak właśnie wyglądają – tłumaczyła z uśmiechem Dominika Sambor.
       Potem żmudne treningi kilka razy w tygodniu. Ale radość przed występem elbląskich tancerek mówi jedno: taniec jest ich pasją. Po dzisiejszej gali dziewczyny planują pojechać na kolejny konkurs do Kołobrzegu, a później ewentualnie do Krakowa.
       - Każdemu zależy na zwycięstwie, żeby przejść dalej. Jest stres. Ale występujemy przed publicznością i jakoś ten stres trzeba pokonać – wspomniała Ewa Czapiewska, tancerka z Broadway'a.
       Czwarty konkurs baletowy potwierdził siłę elbląskiego środowiska baletowego. Coraz więcej uczestników, coraz wyższy poziom. A za rok jubileuszowa, piąta edycja.
      
       Wyniki można znaleźć na stronie konkursu. 
      

      
Patronem Medialnym IV Konkursu Sztuki Baletowej jest Elbląska Gazeta Internetowa PortEl.pl
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Ustawiony konkurs moim zdaniem, oczywiscie nie licząc tych naprawde dobrych szkół które wygrały ;)
  • Ustawiony konkurs moim zdaniem, oczywiscie nie licząc tych naprawde dobrych szkół które wygrały ;)
  • Trzeba umieć wygrywać i przegrywać z klasą, to uczy pokory i pozwala się rozwijać.
  • @Widzialam666 - Nawet przy okazji kulturalnych wydarzeń hejterów nie brakuje. A nie można po prostu pogratulować wygranym? Gratulacje wszystkim bohaterom obu wieczorów, za niewyobrażalną pracę włożoną zarówno w przygotowania siebie, jak i innych do konkursu, organizatorom- za ogarnięcie imprezy i widowni- za doping i fair play w komentarzach:) wiwat taniec:)
  • Sama w tym kiedyś brałam udział. Na szczęście to dział zamknięty w moim życiu. I to co piszesz też jest prawda. Można by długo opowiadać....
  • Prawdziwa pasja, niezależnie od sytuacji zawsze wzmacnia
  • Oczywiscie gratulacje dla wszystkich uczestników i tancerek, od nich nic nie zalezy, tylko to jak zatańczą ;) a ja ani nie jestem pedagogiem, ani nie tańczyłam, tylko oglądałam. Moge miec własne zdanie + od razu mowie nie nie jestem mamuśka która użala sie, ze jej cudne dziecko nie wygrało, bo nie mam dziecka ;P. I proszę, niech Pani sprawdzi znaczenie słowa hejt :)). Dziękuje i życze wesołych świat.
  • Dziękuję wszystkim za dostarczenie wspaniałych wrażeń. Do merytorycznej oceny występów powołane jest profesjonalne jury. Widz, który nie ma nic wspólnego z tańcem nie powinien zaczynać swojej wypowiedzi od bezkonstruktywnej negacji opartej na swoich odczuciach ( hejtowania ), no ale cóż – Polak zna się na wszystkim. PS. Niektórym widzom przydałyby się warsztaty z zachowania na konkursie
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    3
    1
    Teżwidziałam2016(2016-12-21)
  • Proszę sie nie martwić, tańczę od 10 Lat :))
  • Wysoki poziom młodych tancerzy niestety nie ze wszystkich szkół.. Uważam , że na konkursie pojawiło się dużo osób które zajmowały czas i miejsce miejsce innym uczestnikom.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    1
    Wysoki poziom ale..(2016-12-21)
  • Jak wygrywają to. .. za niski poziom, jak przegrywają to. .. .. ustawione wyniki. Zbytnia pewnośc siebie do niczego dobrego nie prowadzi. .Zawsze można się czegoś nauczyć, każdy od każdego. Tylko trzeba umieć patrzyć.
  • Na tym konkursie przegrywały układy którymi wygrywano światowe konkursy, więc nie "na pewno to nie było ustawione".
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Gal anonim(2016-12-22)
Reklama