UWAGA!

Ludzka historia z głębi lasu (Opowieści z lasu, odc.109)

 Elbląg, Wały Tolkmita to jedna z atrakcji Wysoczyzny Elbląskiej
Wały Tolkmita to jedna z atrakcji Wysoczyzny Elbląskiej (fot. Jan Piotrowski)

Nadeszła wiosna, nie tylko ta kalendarzowa. Wraz z nią coraz więcej osób zapuszcza się w okoliczne lasy. Jedną z ciekawostek, której warto poświęcić uwagę są Wały Tolkmita. To grodzisko, które jest śladem po dawnych mieszkańcach Wysoczyzny Elbląskiej. 

To położone na terenie rezerwatu Dolina Stradanki staropruskie grodzisko uchodzi za najlepiej zachowane w powiecie elbląskim. Znajduje się w odległości ok. 3 km na południe od Tolkmicka.
       - Aby do niego dotrzeć należy w Tolkmicku kierować się ul. Przybytowską w stronę lasu, zaraz po wejściu do niego należy drewnianym mostkiem przekroczyć Stradankę, a następnie kierować się ścieżką, w górę doliny, aż dotrzemy do tablicy informacyjnej – wyjaśnia Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.
       Według informacji zawartych w aplikacji Kraina Buka, czyli przewodniku po Wysoczyźnie Elbląskiej, dokładne współrzędne Wałów Tolkmita to "54.3061, 19.5333".
       - W latach świetności był to potężny, pruski gród, szeroki na 140 metrów, długi na 340 metrów – opowiada leśnik. - Grodzisko wkomponowane jest w naturalne wąwozy leśne, co podnosiło walory obronne. Do tej pory widoczne są wyraźne kontury obwarowań, fos i umocnień.
       "Znaleziska archeologiczne dowodzą, że gród istniał tu już w okresie 800-400 lat p.n.e. Archeolodzy znaleźli tu dużą liczbę kości zwierząt hodowlanych, ceramikę, świadectwa odlewania metali, kowalstwa, obróbki kamienia i kości, żelazne sierpy i groty oszczepów. Żelazo wytapiano z rud darniowych w dymarkach z gliny" – tak opisuje to Jarosław Mytych z Nadleśnictwa Elbląg w artykule opublikowanym na łamach portalu Czas w las.
       Autor zwraca również uwagę na unikatową roślinność, która znajduje się w tym miejscu:
       "Znajdziemy tu pióropusznika strusiego, wawrzynka wilczełyko, tojada dzióbatego, podkolana białego oraz zielonawego, kruszczyka szerokolistnego oraz sinego, gnieźnika leśnego oraz listerę jajowatą" – pisze Jarosław Mytych.
oprac. mw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama