UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ludzka historia z głębi lasu (Opowieści z lasu, odc.109)

 
Elbląg, Wały Tolkmita to jedna z atrakcji Wysoczyzny Elbląskiej
Wały Tolkmita to jedna z atrakcji Wysoczyzny Elbląskiej (fot. Jan Piotrowski)

Nadeszła wiosna, nie tylko ta kalendarzowa. Wraz z nią coraz więcej osób zapuszcza się w okoliczne lasy. Jedną z ciekawostek, której warto poświęcić uwagę są Wały Tolkmita. To grodzisko, które jest śladem po dawnych mieszkańcach Wysoczyzny Elbląskiej. 

To położone na terenie rezerwatu Dolina Stradanki staropruskie grodzisko uchodzi za najlepiej zachowane w powiecie elbląskim. Znajduje się w odległości ok. 3 km na południe od Tolkmicka.
       - Aby do niego dotrzeć należy w Tolkmicku kierować się ul. Przybytowską w stronę lasu, zaraz po wejściu do niego należy drewnianym mostkiem przekroczyć Stradankę, a następnie kierować się ścieżką, w górę doliny, aż dotrzemy do tablicy informacyjnej – wyjaśnia Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.
       Według informacji zawartych w aplikacji Kraina Buka, czyli przewodniku po Wysoczyźnie Elbląskiej, dokładne współrzędne Wałów Tolkmita to "54.3061, 19.5333".
       - W latach świetności był to potężny, pruski gród, szeroki na 140 metrów, długi na 340 metrów – opowiada leśnik. - Grodzisko wkomponowane jest w naturalne wąwozy leśne, co podnosiło walory obronne. Do tej pory widoczne są wyraźne kontury obwarowań, fos i umocnień.
       "Znaleziska archeologiczne dowodzą, że gród istniał tu już w okresie 800-400 lat p.n.e. Archeolodzy znaleźli tu dużą liczbę kości zwierząt hodowlanych, ceramikę, świadectwa odlewania metali, kowalstwa, obróbki kamienia i kości, żelazne sierpy i groty oszczepów. Żelazo wytapiano z rud darniowych w dymarkach z gliny" – tak opisuje to Jarosław Mytych z Nadleśnictwa Elbląg w artykule opublikowanym na łamach portalu Czas w las.
       Autor zwraca również uwagę na unikatową roślinność, która znajduje się w tym miejscu:
       "Znajdziemy tu pióropusznika strusiego, wawrzynka wilczełyko, tojada dzióbatego, podkolana białego oraz zielonawego, kruszczyka szerokolistnego oraz sinego, gnieźnika leśnego oraz listerę jajowatą" – pisze Jarosław Mytych.
oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama