Czwartek 21-02-2019, imieniny Piotra, Eleonory
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Maciej Romanowski starostą, PSL w opozycji

 
Elbląg, Maciej Romanowski starostą, PSL w opozycji
Maciej Romanowski, nowy starosta elbląski (fot. AD, archiwum portEl.pl)
Rek

Zgodnie z przewidywaniami nowym starostą elbląskim został Maciej Romanowski z Dobrego Samorządu. Na wicestarostę radni wybrali Zbigniewa Lichuszewskiego z PO, dotychczasowego dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. W powiecie będzie rządzić koalicja PO-Dobry Samorząd popierana przez jednego radnego PiS. PSL pozostało w opozycji.

Maciej Romanowski był wicestarostą elbląskim w ostatnich trzech kadencjach, wcześniej przez dwie kadencje był burmistrzem Pasłęka. Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu był jedynym kandydatem zgłoszonym na stanowisko starosty przez radnych. Za jego kandydaturą głosowało 12 osób, 4 były przeciw, jedna osoba oddała nieważny głos.
     - Hasłem mojej kadencji jest człowiek i gospodarka. Chcemy m.in. podnieść standardy obsługi mieszkańców w urzędzie, wprowadzić informatyzację zasobów geodezyjnych w powiecie. Moim oczkiem w głowie jest szkolnictwo, chcę podnosić jakość i warunki kształcenia. Będziemy stawiali na najbardziej zdolną młodzież, fundując szeroki wachlarz stypendiów – powiedział nam tuż po wyborze na starostę Maciej Romanowski. - Oczkiem w głowie są także nasze domy pomocy społecznej i szpital powiatowy w Pasłęku, który decyzją poprzednich władz został przekształcony w spółkę i bardzo dobrze funkcjonuje. Chcemy go wspierać w kolejnych latach.
     Jednym z problemów w powiecie jest stan dróg. W najbliższych latach Unia Europejska nie będzie jednak przeznaczać na ten cel dużych środków, powiat więc musi szukać pieniędzy we własnym budżecie lub w programach krajowych.
     - Bardzo dużo remontów będzie wykonywali ze środków własnych, ale będziemy też szukać środków zewnętrznych. Mamy już wpisane dwie drogi do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – dodał Maciej Romanowski. - Wszystkim samorządom będzie trudno realizować duże inwestycje, ze względu na mały zasób środków własnych, dlatego trzeba szukać możliwości zwiększenia dochodów, jedną z nich jest ścisła współpraca ze wszystkimi gminami naszego powiatu, by stworzyć dobrą atmosferę dla inwestorów. To oni spowodują zwiększenie dochodów w gminach. Wtedy będziemy mogli myśleć o nowych inwestycjach. Naszym marzeniem na tę kadencję jest wybudowanie hali sportowej przy Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych Pasłęku. Będziemy rozmawiali o tym z władzami Pasłęka.
     Nowy starosta ma w Radzie Powiatu większość, choć nie taką, na jaką liczył. Wyraźnie pokazały to wyniki głosowania na pozostałych członków zarządu. Co prawda wicestarosta Zbigniew Lichuszewski (PO) został wybrany jednogłośnie (17 radnych za), ale już Joanna Naspińska, Zbigniew Rutkowski i Donat Dębowski (wszyscy Dobry Samorząd) otrzymali od 10 do 11 głosów. Przeciw lub głos wstrzymujący się oddali radni PSL.

  Zbigniew Lichuszewski, wicestarosta elbląski (fot. AD, archiwum portEl.pl)
Zbigniew Lichuszewski, wicestarosta elbląski (fot. AD, archiwum portEl.pl)


     - Proponowaliśmy kolegom z PSL-u dwóch członków zarządu, w ostatnim czasie jednego członka. Ale te propozycje nie zostały przyjęte. Musimy działać więc w tej bardzo małej, ale silnej i zwartej koalicji. Mam nadzieję, że w przyszłości się dotrzemy i koledzy z PSL do nas dołączą, by realizować trudne sprawy dla dobra powiatu – stwierdził Maciej Romanowski.
     Staroście jako jego zastępca będzie pomagał 50-letni Zbigniew Lichuszewski, dotychczasowy dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, wcześniej zastępca dyrektora WORD, a w przeszłości naczelnik wydziału ruchu drogowego elbląskiej policji. Jego wybór oznacza także zmiany w samym WORD, bo nie można pełnić obu funkcji jednocześnie. Wkrótce powinien być ogłoszony konkurs na to stanowisko. 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Pan Maciej jako Dyrektor i Nauczyciel w ZSR W Pasłęku zawsze był DLA UCZNIÓW a nie oni dla niego. Wszystko dało się z nim załatwić, wszystko wyprostować. Każdemu podał rękę. no i jego nieśmiertelne: ". .. bardzo dobrze, trzy minus" :) Pozdrawiam Serdecznie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 4
  ByłyTOŚak(2014-12-05)
 • Kilka razy współpracowałam z tym Panem, dżentelmen w każdym calu, człowiek wysokiej kultury osobistej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 6
  (2014-12-05)
 • "Hasłem mojej kadencji jest człowiek" - hasłem, bo w realiach, to się dopiero okaże
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 3
  (2014-12-05)
 • pożyjemy zobaczymy jak to będzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  (2014-12-05)
 • Mam nadzieję, że mieszkańcy powiatu bacznie obserwują to, co się dzieje w powiecie i z jego władzami. Od 20-stu lat Ci sami ludzie w klice, która za wszelką cenę chce utrzymać władzę. .. Panie Macieju, żal mi Pana. Jak to jest lub jak to będzie być "marionetką"? Chyba niezbyt przyjemnie? Pani Dorota Wasik pomimo tego, że została Wójtem, pojechała na Sesję Rady Powiatu by pomóc wybrać zaklikowane władze powiatowe, po czym zrzekła się mandatu. Moim zdaniem powinna, jako elekt, być w Naszej Gminie. Brakowałoby Wam jednego głosu, prawda? To nic, że teraz ma w Naszej Gminie zszarganą opinię!! Tak właśnie działacie drodzy Państwo i drogi Panie Starosto, a my - społeczeństwo bacznie się przyglądamy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  (2014-12-05)
 • "Przeciw lub głos wstrzymujący oddali radni PSL"- głosowanie było chyba tajne, więc jakim sposobem autor wie kto jak głosował. Może to wszystko było ustalone długo, długo przed wyborami - no nie?Ciekawe ? głosy "przeciw" dla kandydatów powinny dać do myślenia- dlaczego ?Widocznie kandydat nie pasuje i nie jest godzien piastować takie czy inne stanowisko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  007(2014-12-05)
 • PiS, PO i Dobry Samorząd / czyli dawne SLD/ - ciekawe co powie Prezes na taki układ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  100%(2014-12-05)
 • JAK male dzieci -- wladza zawsze ma poustalane co i jak --jakby szlo na zywioł to dano nas jako panstwa by nie było -- dorosnijcie ludziska
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  niker(2014-12-05)
 • Dwudziestopięciolecie komuny pod nowymi szyldami znów ma większość, hura. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 2
  (2014-12-05)
 • Dobry wybór !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 3
  (2014-12-06)
 • Wszystkie stołki były rozdane po ogloszeniu wynikow. Żenada o tyle nie na miejscu że PO się po prostu sprzedało za stołki. W końcu koalicja na każdym szczeblu polityki jest inna, w zależności od dogadania się kto, ile i gdzie. Wycofuje się z PO ponieważ sprzedają się jak dz...I.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  Nie PO PiSuj sie.pl(2014-12-06)
 • Kolego, a dlaczego się dziwisz postawie PO? Jak inaczej miał zachować się Pan Jerzy Romanowski, kuzyn Pana Macieja Romanowskiego czyli obecnego Starosty? Nie martw się, "ojciec powiatu" - Pan Zagalski trzyma (ł) rękę na pulsie. Wyobrażasz sobie, że odda władzę? Myślisz, że Pan Jezierski odszedł? Będzie poprzez Pana Zagalskiego, rękoma Pana Romanowskiego, rządził. To nad czym się możemy zastanowić to "nowy, młody, kreatywny, twórczy, kompetentny, znający się na aktualnych przepisach - ZARZĄD POWIATU": m. in. Pani Naspińska, Pan Donat Dębowski. .. Nie przejmujmy się nastąpiło NOWE. .. !!!! Nowe twarze, nowe myśli, nowe pomysły w powiecie, zgodnie ze słowami "ustępującego" Pana Starosty: "Bardzo się cieszę, że w powiecie widać kontynuacje dotychczasowych działań, że rozwój powiatu jest zapewniony. .. " - źródło: Głos Pasłęka. Także nie martwmy się. Jutro będziemy przecierać oczy ze zdziwienia!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 0
  (2014-12-06)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne Henko
okulary korekcyjne Agatha Ruiz de la Prada
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary korekcyjne BMW