Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Mamy kolejnego honorowego obywatela

 
Elbląg, Mamy kolejnego honorowego obywatela (fot. MS, archiwum portEl.pl)
Rek

Jerzy Szewczyński zostanie kolejnym Honorowym Obywatelem Elbląga – zdecydowali dzisiaj jednogłośnie radni. Ten były żołnierz Armii Krajowej od lat propaguje w mieście historię Polskiego Państwa Podziemnego i działa na rzecz mieszkańców, którzy przyjechali po wojnie do Elbląga z Kresów Wschodnich.

Wniosek o przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Elbląga złożył klub Prawa i Sprawiedliwości. Radni zaakceptowali go jednogłośnie. Tym samym Jerzy Szewczyński został siedemnastą osobą, którą go otrzyma, dołączył do tak znanych postaci jak: Jan Paweł II, Lech Wałęsa, Helena Pilejczyk, Ryszard Rynkowski czy Czesław Klimuszko.
     Jerzy Szewczyński ma 93 lata, był żołnierzem Armii Krajowej, od 1947 roku mieszka w Elblągu. Od lat propaguje w mieście historię Polskiego Państwa Podziemnego, szczególnie wśród młodego pokolenia. Jej inicjatorem wielu przedsięwzięć związanych z uczczeniem w naszym mieście ważnych wydarzeń w historii Polski, m.in. postawienia obelisku upamiętniającego żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych, nadania wielu ulicom nazw związanych z najnowszą historią. Co roku organizuje również Opłatek Pojednania, w którym co roku uczestniczy kilkaset osób, jakie przyjechały po wojnie do naszego miasta z Kresów Wschodnich. Jest również prezesem elbląskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa, Wilna, Grodna i Ziemi Wołyńskiej, a także elbląskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, jednym z najważniejszych polskich odznaczeń.
     Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Elbląga ma się odbyć podczas jednej z najbliższych miejskich uroczystości.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Jedyne co przychodzi mi na myśl to "siedemnaście mgnień wiosny". .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  Kat.Na.Idiotów(2015-10-29)
 • a mi to że być honorowym obywatelem w zapadłym mieście które było wojewódzkie a teraz okradane przez złodziei z olsztyna to żadna satysfakcja mimo szacunku dla tego pana.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2015-10-29)
 • A co z upamiętnieniem ludobójstwa 200 000 Polków na Kresach? HAŃBA!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  (2015-10-29)
 • Być honorowym obywatelem Elbląga w jednym szeregu z Hitlerem, Goeringiem itd. którym tego obywatelstwa nigdy nie odebrano ( bo żadna rada się na to nie zdobyła ) to trochę nie halo;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 6
  (2015-10-29)
 • wielu honorowych obywateli elblaga coś robili, ale nie picowali jak. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2015-10-29)
 • Do nie podpisanego poniżej - pójdź człecze do powszechniaka i poucz się trochę. Ani Hitler, ani Goering, ani Goebbels nie są honorowymi obywatelami Elbląga. Nie są już od sierpnia 1945 roku. Od postanowień Konferencji Poczdamskiej - gdzie przyjęto m. in. DENAZYFIKACJĘ (pozbawienie tytułów, ,odznaczeń, szarż, stopni, zaszczytów etc. ) - I taką decyzję podjął wysoki organ międzynarodowy - Konferencja Poczdamska - i żadna rada nie musi tego robić, ponieważ musi akceptować postanowienia organu wyższego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  dobrzeukoń.SP.(2015-10-29)
 • Mamy szansę przyłączyć się do województwa pomorskiego. Warto ponowić próbę i powalczyć. dtm
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  dtm(2015-10-30)
 • „Historię piszą zwycięzcy” - dlatego od 200 lat nie znamy polskiej historii
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  zastanówmysię(2015-10-30)
 • No tak, medale, odznaczenia ordery dla miłośników Kresów, Lwowa itd, itp. .. Tylko jak ktoś postawił skromną tabliczkę czy tekturową kartę na skwerku sybirackim o 200 000 POLAKACH wyrżniętych jak zwierzęta przez ukraińskie UPA to, ,miłośnicy, ,Lwowa i Kresów oraz członkowie koła AK nie mrugnęli nawet okiem kiedy w majestacie, ,prawa i sprawiedliwości, ,organy władzy samorządowej RP usunęły tę tabliczkę. .. .. ZDUMIEWAJĄCE! To co obrazek Tryzuba może bardziej pasuje?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2015-10-30)
 • A sami jakoś nie, ,wpadli na pomysł, ,upamiętnienia własnych krajanów. .. .czyli ogon pod siebie, sprawa pod dywan, pierś do orderów. .. .. Czyli to co w, ,Marszu Mokotowa, ,śpiewali chłopaki. .. .. a na tyłach intendentura, różne umżyki gotują kawę i tym sposobem walczą za sprawę. .. , ,stało się, ,ciałem, ,. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  (2015-10-30)
 • Jerzy Szewczyński zostanie kolejnym Honorowym Obywatelem Elbląga – zdecydowali dzisiaj jednogłośnie radni. Ten były żołnierz Armii Krajowej od lat propaguje w mieście historię Polskiego Państwa Podziemnego i działa na rzecz mieszkańców, którzy przyjechali po wojnie do Elbląga z Kresów Wschodnich.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  muj(2015-11-02)
 • Co za kłamstwo. Nie zająknął się nawet w sprawie ludobójstwa 200 000 Polaków na Kresach, wyrżniętych jak zwierzęta przez ukraińskie UPA. Ponoć jest miłośnikiem Kresów. A na skwerku sybirackim wywalono skromną tabliczkę ku ich pamięci. HAŃBA!, ,Zawodowi, ,kombatanci blokują wszystkie inicjatywy zwykłych ludzi. To wyjątkowo naganne!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2015-11-02)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z Paryżem
Fototapeta samoprzylepna 400x260 cm - Jesień
Obraz na dibond 260x60 cm - Słoneczniki
Fototapeta lateksowa 290x260 cm - Sowy