Środa 20-06-2018, imieniny Bogny, Florentyny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Mamy zaledwie siedem lat

Elbląg, Mamy zaledwie siedem lat Prof. Zbigniew Walczyk

Rozmowa z prof. dr hab. inż. Zbigniewem Walczykiem, rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.

W 2005 r. w rankingu Rzeczpospolitej i Perspektyw Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu zajęła pierwsze miejsce wśród państwowych uczelni zawodowych w Polsce. Czym zasłużyła sobie na takie wyróżnienie?
     Przy ocenie szkół pod uwagę brano prestiż, warunki studiowania oraz moc intelektualną. Może zacznę od warunków studiowania, bo to szeroki temat. Składają się na niego baza materialna oraz klimat panujący w szkole. I tu, jeśli mogę ocenić własną placówkę, to myślę, że klimat mamy dobry. Możemy poszczycić się także wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną. Obecnie prowadzimy nauczanie na dziewięciu kierunkach studiów. To dużo jak na szkołę działająca w aglomeracji średniej wielkości. Dla przykładu Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie ma 25 kierunków. Jeśli chodzi o inne parametry to stanowimy 10-15 proc. tej uczelni. Oni mają 45 tys. studentów, a my 4,5 tys. Z kadrą jest podobnie. A jednak w liczbie kierunków nie stanowimy 10 proc. W tej relacji jesteśmy więc dobrzy. W małej czy średniej aglomeracji nie można kształcić samych inżynierów elektryków. Ta oferta musi być szersza. I taką mamy. Mamy dziewięć kierunków, a w nich jest kilka specjalności, np. filologia ma dwa języki - angielski i niemiecki, w administracji również są też dwie specjalności. I co ważne - prowadzimy kształcenie techniczne aż na czterech kierunkach. To jest podtrzymywanie ciągłości historycznej. Kiedyś oddział Politechniki Gdańskiej był utrzymywany dla przemysłu elbląskiego, zresztą z inicjatywy elblążan. Kontynuujemy tę tradycję na kierunku “mechanika i budowa maszyn”. Dodatkowo są jeszcze takie kierunki, jak: elektrotechnika, ochrona środowiska i informatyka. Właśnie z informatyką wiążemy swoją przyszłość. Informatyzujemy wszystkie kierunki na tyle, na ile jest to możliwe. Nasi absolwenci nie mogą być bezradni wobec tej dziedziny techniki.
     Jeśli chodzi o prestiż to na ten parametr oceny rankingowej wpłynęła przede wszystkim opinia środowiska. Mamy dobre relacje z konferencją rektorów szkół akademickich, w której uczestniczymy, a ja jestem jej wiceprzewodniczącym. Biorę udział we wszystkich posiedzeniach, dyskusjach. I to zostało dostrzeżone. Mamy także bardzo dobre relacje z Radą Główną Szkolnictwa Wyższego. No, i w ministerstwie jesteśmy postrzegani bardzo dobrze. Doceniają to, że przygotowujemy dokumentacje na czas, że przestrzegamy prawa. Niektóre nasze wypracowane rozwiązania są stawiane za wzór innym uczelniom. I pewnie też wszystkie elementy złożyły się na nasze pierwsze miejsce.
     
     Czy to wyróżnienie sprawiło, że zwiększyło się zainteresowanie elbląską PWSZ?
     Myślę, że tak. Odbieramy przede wszystkim duże zainteresowanie ze strony firm. Ich szefowie przychodzą po naszych absolwentów. Głównie chodzi im o informatyków, ale rozglądają się też za studentami Instytutu Politechnicznego. Nasi absolwenci są od razu gotowi do pracy, do podejmowania dużych wyzwań w budowaniu systemów programowych, administrowania sieciami i tak dalej. Mamy akademie wzmacniające ten proces szkoleniowy - Akademia CISCO, Microsoft, Oracle. Przymierzamy się do kolejnych. Jest też dużo kursów z certyfikatami. To wzmacnia i promuje absolwenta. Jednak nasza informatyka to dopiero początek. Myślę, że za 2-3 lata będziemy mieć pełny obraz tej dziedziny dobrze ukierunkowanej na zastosowanie.
     
     Czy to oznacza, że informatyka jest najbardziej obleganym kierunkiem na PWSZ?
     W ubiegłym roku zainteresowanie informatyką było spore, ale większą popularnością cieszył się język angielski. Spowodowane jest to zapewne mniejszą liczbę miejsc na filologii. Na informatyce mamy prawie 200 miejsc - sumując wszystkie specjalności i typy studiów. Natomiast na języku angielskim jest ich ponad 70. Jednak generalnie liczba osób chętnych do studiowania na naszej uczelni z roku na rok jest coraz większa. W tym roku myślę, że może być jeszcze lepiej, niż w ubiegłym, chociaż to zawsze jest trochę deprymujące. Z jednej strony myślimy, że to dobrze, że chętnych jest wielu, bo oznacza to, że szkoła cieszy się uznaniem. Z drugiej strony martwi, bo rzeszy młodzieży trzeba odmawiać. Nie jesteśmy w stanie sprostać takim życiowym dylematom.
     
     Nauka nauką, ale wiedzę trzeba wykorzystywać w praktyce...
     Chcemy, by nasi absolwenci byli dobrze przygotowani do zawodu, by mogli stosunkowo łatwo dostać pracę. Dlatego mamy bardzo dobrze zorganizowane praktyki zawodowe. Na mocy ustawy jesteśmy zobowiązani do 15-tygodniowych praktyk, co zajmuje jeden semestr. Mamy podpisane umowy z prawie 500 zakładami, bo jeżeli rokrocznie ok. tysiąc studentów wysyłamy na praktyki, a zakład przyjmie 2-3 osoby, to trzeba mieć kilkaset miejsc. Te praktyki są czynnym przygotowaniem do pracy zawodowej. Studenci są włączani do struktury zakładu, w którym praktykują i na ogół zdobywają tam temat pracy dyplomowej.
     
     PWSZ prowadzi aktywną współpracę międzynarodową.
     Ostatnio podpisaliśmy umowę z Uniwersytetem Technicznym w Kaliningradzie. W zakresie ochronie środowiska były już wspólne seminaria i spotkania. W niedzielę wyjeżdżamy do Karlsrue do przedsięwzięcia szkolno-biznesowego. Głównie będziemy chcieli podpisać umowę na współpracę w zakresie praktyk zawodowych. Współpracujemy z Akademią Pedagogiczną w Liepaji na Łotwie i od lat trwa wymiana studentów. Współpracujemy także z Fachhochschule w Stralsundzie oraz z Politechniką w Kownie, ale tam czeka nas jeszcze kilka spotkań, by doprecyzować warunki. Będziemy mieć więc pięciu partnerów zagranicznych. Nie jestem zwolennikiem zbyt rozległej współpracy. Można co prawda pokazać długą listę partnerów, ale żeby mówić o konkretach, trzeba skupić się na małej liczbie. Zresztą dla nas to dopiero początek. Uczelnia ma zaledwie siedem lat.
     
     Jakie są plany na przyszłość?
     Najważniejsza jest baza materialna, dobre programy kształcenia, kadra, a potem dopiero rzeczy dodatkowe, takie jak współpraca zagraniczna czy wydawnictwa. Od nowego roku akademickiego ruszamy z własnymi wydawnictwami. Jest już przygotowany regulamin, zespół wydawniczy, są zaplanowane pieniądze.
     Prawdopodobnie w tym roku zakończymy inwestycję przy ul. Wspólnej. W podziemiach akademików jest już budowana sala teatralna na 100 miejsc, a akademicki zespół aktorski pracuje nad spektaklami. Tam też powstanie studio multimedialne, bo mamy na informatyce specjalność “multimedia”. Tam będzie rozgłośnia studencka i telewizja. Wartość wyposażenia studia szacujemy na ok. 1 mln zł. Kończymy przygotowywać wniosek o pieniądze ZPORR na remont i modernizację budynku przy ul. Grunwaldzkiej. Chodzi o 5 mln zł. Tam chcemy zbudować audytorium na 300 miejsc, bo takiego nasza szkoła nie ma. Następną rzeczą jest zagospodarowanie i przejęcie drugiej części budynku przy ul. Wojska Polskiego. Gdyby się udało w tym roku otrzymać pieniądze na inwestycje przy ul. Grunwaldzkiej, przewidujemy dwa lata na jej realizację, to w jedenastym roku działania szkoły będzie ona miała wszystko to, co jest niezbędne jeśli chodzi o bazę materialną. Chcemy także usprawnić szkołę na kierunku informatycznym.

rozmawiała Agata Janik
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Spoko Koleś z tego Walczyka ale z mechny i wydymały to ciężko było go przeskoczyc
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  inżynier(2005-06-03)
 • kolejna laurka... szkoda ze nie Pani Redaktor nie zapytala czemu zajela TYLKO 5,7 miejsce w innych rankingach?? albo dlaczego zajela TYLKO siedemdziesiate ktores w ogolnym rankingu Newsweeka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2005-06-03)
 • A po co miala pytac o jakies tam siedemdziesiate miejsca? Na liscie wszystkich uczelni PWSZ Elblag tez nie jest w czolowce i to wszyscy wiemy. Wiec po co o tym rozmawiac? Mile jest to, ze PWSZ ma do powiedzenia cos dobrego o sobie i coraz wiecej. Tak trzymac!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Student PWSZ(2005-06-03)
 • czekamy na umowy o ciaglosci studiowania na innych uczelniach...bez egzaminow - tak jak to jest np na ekonomii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  student IIS(2005-06-03)
 • skoro to jest "uczelniana I liga" to dlaczego kształcą tylko inżynierów i licencjatów.....a gdzie magisterki?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  PG(2005-06-04)
 • Student IIS: skąd te info, że jest ciągłość studiowania na ekonomii?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  blados(2005-06-04)
 • To prawda ze jest mozliwosc magisterki w gdansku ale to nie sa studia dzienne lecz zaoczne. ale pomimo tego nie wsyscy moga sobie tam pojsc ot tak sa pewne kryteria przyjec...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Student IE(2005-06-06)
 • Szkoda,że przy okazji pogoni za pieniądzem (bo do tego to wszystko się sprowadza !) zapomniano całkowicie o wychowaniu studentów.Od czasu uruchomienia informatyki przy Wojska Polskiego ulica ta przedstawia obraz nędzy i rozpaczy. Trawniki przed budynkiem Szkoły zasypane niedopałkami (zero popielniczek przed wejściem) i mnóstwem innych śmieci. (a kiedyś to były tu nawet kwiaty...). Zaśmiecony parking zawartością popielniczek studenckich aut, opakowaniami fast food'u, butelkami itp. W czasie zjazdów (zwłaszcza w soboty i niedziele) "studenci" parkują na trawnikach i chodnikach (mimo zakazu) niszcząc je skutecznie i często całkowicie blokując przejście dla pieszych. Aż strach pomyśleć co to będzie gdy uczelnia przejmie cały budynek! Już teraz mieszkańcy ulicy mają problemy z zaparkowaniem swych aut. Brak odpowiednio dużego ( a miał być wybudowany na tyłach budynku, proszę szanownego Pana Rektora; na własne oczy to czytałem!) parkingu w żaden sposób nie usprawiedliwia takiego, delikatnie mówiąc pożałowania godnego, zachowania przyszłości naszej inteligencji.... W moim rankingu:
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Norden(2005-06-06)
 • "W podziemiach akademików jest już budowana sala teatralna na 100 miejsc, a akademicki zespół aktorski pracuje nad spektaklami." :) ABATON pełną parą ćwiczy aby móc zaprezentować swoje umiejętności :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  nerv(2005-06-06)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex Floral
Clinex Stronger
Clinex Grill
Parker