UWAGA!

Marszrutką na mistrzostwa świata (korespondencja z Kaliningradu)

 Elbląg, Miejski transport w Kaliningradzie wymaga inwestycji
Miejski transport w Kaliningradzie wymaga inwestycji (fot. Tomasz Omanski)

Do mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji pozostało jeszcze 2,5 roku. Jednym z miast-gospodarzy ma być Kaliningrad, przed którym jeszcze wiele przygotowań. Najważniejszym problemem wydaje się być komunikacja miejska, która bez wątpienia jest niezmiernie ciekawym zjawiskiem.

System komunikacji miejskiej w Kaliningradzie, a właściwie jego totalny brak, może być swoistą atrakcją dla turystów z Europy. Szczególnie jazda „marszrutką” czy, co gorsza, zabytkowym autobusem, którego wygląd i stan techniczny mógłby wskazywać na to, że porzucili go tu jeszcze Niemcy w 1944 roku.
       Z tą "atrakcją" władze obwodu będą musiały tak czy inaczej coś zrobić w najbliższych latach. Każdemu, kto kiedykolwiek miał okazję prowadzić auto w centrum Kaliningradu, nie trzeba opowiadać o wyczynach kierowców "marszrutek" czy archaicznych autobusów, które urządzają między sobą wyścigi, a do kwestii przystanku dla pasażerów podchodzą z wielką fantazją.
       Do rzadkości nie należy widok ośmiu autobusów jednocześnie zatrzymujących się na przystanku. To że blokują wszystkie trzy pasy jezdni, to oczywiście dla kierowców autobusów nieistotny drobiazg. Wielu z nich zresztą prawo jazdy otrzymywało w Uzbekistanie czy Tadżykistanie, skąd przyjechali właśnie po to, by kierować autobusami w mieście Immanuela Kanta.
       Sytuacja z autobusami - gruchotami i "marszrutkami" w Kaliningradzie jest o tyle kuriozalna, że są one własnością prywatnych firm, których właściciele zasiadają w radzie miejskiej - taki oto dziwaczny zbieg okoliczności.

  Elbląg, Wiele dróg w Kaliningradzie jest przebudowywanych
Wiele dróg w Kaliningradzie jest przebudowywanych (fot. Tomasz Omanski)


       A tymczasem życie w stolicy obwodu kaliningradzkiego toczy się swoją swoim torem. Rosjanie skupiają się na obserwowaniu spadającego kursu rubla, władze obwodu ostatnio - na wyborach nowego/starego gubernatora, a firmy budowlane zapewne na dużych miejskich inwestycjach. Obecnie najbardziej rzucają się w oczy inwestycje w infrastrukturę drogową Kaliningradu. Modernizowane są strategiczne węzły ulic w centrum miasta oraz właściwie od zera budowany jest odcinek nowoczesnej obwodnicy.
       Natomiast ze względu na drastyczny spadek kursu rubla na regionalnym rynku nieruchomości panuje spora recesja, która wymusza na deweloperach poważne korekty cenowe obiektów biurowych oraz mieszkań, za które jeszcze do niedawna trzeba było zapłacić tyle, ile za dom na hiszpańskim wybrzeżu.
       Miejmy nadzieję, że za dwa i pół roku na nowych szerokich ulicach, wśród wyremontowanych domów i kamienic w Kaliningradzie, zamiast „marszrutek” i autobusów-gruchotów zobaczymy nowoczesny municypalny transport, na jaki bez wątpienia zasługuje miasto Immanuela Kanta.
      

Tomasz Omanski, Polskie Centrum Kultury Kaliningrad

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Polskich policjantów tam wysłać to dopiero by sobie statystyki ponabijali
  • na zawadzie widzę często pięć autobusów jadących jeden za drugim. Potem pół godziny nic.
  • Mam nadzieję że u ruskich będzie podobnie jak w 2012 na Ukrainie i ruska swołocz podniesie ceny w hotelach i restauracjach o 10 000% i większość kibiców będzie mieszkać w Braniewie i Elblągu i dojeżdżać będą tylko na mecze do dziczy kaliningradzkiej
  • referendum w obwodzie za przyłączeniem do polski ? podobno dużo jest "za"
  • ciekawe jak dostana sie ruskie jak litwa z białorusią zamkną drogę do obwodu?
  • Szkoda tylko że na zachodzie i południu zamiast placówek straży granicznej są Lidl i biedronki - tak jest w Cieszynie. Straż graniczna skupia się ją budowaniu ośrodków i kupowaniu nowych mundurów - nowa żona komendanta głównego straży granicznej, celnicy mu kazała bo stare jej się nie podobały.
  • Gdyby Rosja nie zorganizowała Mistrzostw to by w nich nie zagrała - nawet eliminacji by nie przeszli. .. .
Reklama