Środa 14-11-2018, imieniny Emila, Wawrzyńca
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Pozostawiony na pastwę losu wózek inwalidzki Pozostawiony na pastwę losu wózek inwalidzki

Maszerowali, by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych

 
Elbląg, Maszerowali, by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych (fot. A)
Rek

Młodych uczyć, starszym przypominać o żołnierzach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Tak organizatorzy I Elbląskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych tłumaczyli dzisiejsze (27 lutego) wydarzenie. - Trzeba przywrócić godność i cześć bohaterom, którzy przez kilkadziesiąt lat nazywani byli bandytami - mówili. Zobacz zdjęcia.

Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni to antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej, za co zapłacili własnym życiem. „Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy...". Słowa Zbigniewa Herberta o Żołnierzach Wyklętych długo były prawdziwe. Ustawą z 2011 r. dzień 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
     Z tej okazji dziś (27 lutego) w Elblągu odbył się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
     - Dzisiaj pierwszy marsz, ale mam nadzieję, że to będzie tradycja i że będziemy się rok w rok spotykali na Elbląskich Marszach Żołnierzy Wyklętych – mówił Jacek Gierwatowski ze Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci, organizator wydarzenia. - W Polsce takie marsze odbywają się już po raz szósty, ale w Elblągu nie ma środowiska ukształtowanego patriotycznie, dlatego my, jako Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci plus koledzy z ONR zorganizowaliśmy to wydarzenie.
     Jaki cel przyświeca organizatorom?
     - Przywrócić godność i cześć bohaterom, którzy przez kilkadziesiąt lat byli zapomniani albo robiono z nich bandytów. Należy im się szacunek – przekonywał Jacek Gierwatowski. - Młodych trzeba o nich uczyć, a starszym przypominać.
     O godzinie 14 przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i żołnierzy AK zgromadziło się ponad 100 osób, m.in. kibice, środowiska prawicowe, ale w grupie byli i elbląscy radni. Do nich zwrócił się w liście Maciej Prażmo, prezes Zarządu Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Światowego Związku Żołnierzy AK: "(...) Wyklęci nazywani byli przez komunistów bandytami reakcyjnego podziemia, o których pisano jak najgorzej albo wcale. Nie dość, że ich torturowano i mordowano, to nie zostawiano śladów pochówków. Pomimo starań komunistów pamięć o bohaterach przetrwała. (…) Dziś są autorytetami i wzorami do naśladowania, są symbolem męstwa i odwagi."
     Następnie uczestnicy marszu ulicami miasta, pod eskortą policji, ruszyli w kierunku Ronda Żołnierzy Wyklętych. Wykrzykując zgodnie hasła: "Cześć i chwała bohaterom" czy "Armia Wyklęta, Elbląg pamięta". Ale te, o sierpie i młocie wymierzonych w "czerwoną hołotę" wykrzykiwane przy cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej wzbudziły kilka głosów obrzurzenia.
     Celem maszerujących było Rondo Żołnierzy Wyklętych. Tam przy pamiątkowym obelisku wartę pełnili ubrani w mundury z epoki Grzegorz Wołoszczak i Piotr Opaczewski, a zebrani odśpiewali hymn narodowy. Pochmurny dzień rozświetliły race.
     W czasie marszu prowadzona była zbiórka pieniędzy na m.in. budowę pomników pamięci Żołnierzy Wyklętych, ale i na organizację wydarzeń patriotycznych, które zaplanowano już także w Elblągu.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Kto widział na marszukizu posłankę lub senatora z PO lub posłów z PIS albo Kukiz15?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 4
  kat.Na.Idiotów(2016-02-27)
 • raz sierpem i młotem to było podczas całego marszu a nie tylko pod pomnikiem kacapów Pani Agato niech pani nie kłamie !!!!!kłamie!!!!!można było to wykrzyczeć na ulicy ale na cmentarzu nie bardzo?? chociaż ja nie mam z tym wielkich oporów znając tych morderców, okupantów, ludobojców!!! co wymordowali prawie cała moją rodzinę. Rowalcie tem pomnik z gwiazda to cmentarza nikt nie będzie niepokoił.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 13
  (2016-02-27)
 • Do nie świadomego!!!!! na marszu pod pomnikiem składali kwiaty w imieniu posła asystenka Wilka [PIS] posła Kobylarza [KUKIZ], radni PIS, klub Gazety POLSKIEJ oraz pani Kosecka niezalezna, [dawniej PO]
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 4
  (2016-02-27)
 • Nikt nie był oburzony pod cmentarzem.Oburzeni to byliśmy jak Nowak złożył kwiaty w imieniu Elblazan pod gwiazdą. Czerwony wice.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 8
  Iga.T(2016-02-27)
 • Banda półgłowków hołubiąca bandytów latających po lasach i mordujących ludność cywilną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  37 36
  klmm(2016-02-27)
 • Półgłówkiem jesteś ty-wyuczony na czerwonej propagandzie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  24 17
  777-14(2016-02-27)
 • DO ORGANIZATORÓW I UCZESTNIKÓW: dziękuję że uczczono pamięć w sposób godny i symboliczny. Byłem z dzieckiem, flagą biało - czerwoną i szliśmy z tyłu obawiając się trochę tych co to przyszli z flarami. .ale było super. .. za rok będziemy w pierwszym rzędzie. .. z bloku na ul. Traugutta 75 wywieszono flagę i machano do nas, to miłe i budujące, za rok zapraszamy do udziału. pozdrowienia!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 7
  Tataisyn(2016-02-27)
 • No cóż propaganda popisowa od 26 lat coś tam opowiada o komunistach, a zapomina o jakości własnych szeregów. Tylko nienawistne okrzyki i spojrzenia, jeszcze chwila, a na rozkaz antonio będą mordować mordować bo nie jest z pisu? Coś mi tu pachnie pogromami w stylu adolfowym. .. bo to już jawne pogrózki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18 19
  (2016-02-27)
 • Pały i gnać to dziadostwo powyciągali mundury z szafy i drą ryja precz z komuną Frombork wam się kłania i do tego młodzież co wy gnojki wiecie o żołnierzach wyklętych ? albo te stare babska ledwo idzie i ryja drze precz z komuną idzicie do taty rydzyka on wam to załatwi dacie emeryturkę i wszystko na ten temat następnie chętni do koryta już klaty wypychaja do medali oni walczyli siedzieli w lesie i pili bimber
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  29 29
  (2016-02-27)
 • a ja się pytam dlacego miasto dalo samochod sluzbowy nissan do obslugi marszu i dlaczego nie bylo prezydenta ani wiceprezydentów. skandal mówie wam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 11
  TAMARAN(2016-02-27)
 • Aja się pytam czemu radni wydali decyzję nazwania ronda ich imieniem społeczeństwo nie wyraziło poparcia w tym kraju jest wszystko możliwe i nie zdziwie sie jak pójdę na miasto i zobaczę plac Ulricha Von Jungingena będą wam się śnić duchy faktycznie poległych którzy oddawali swą krew za ten kraj nie twórzcie historii na nowo bo macie władzę nie róbcie z Zorro zakonnicy bo ma czarny habit
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 21
  (2016-02-27)
 • No i duzi chłopcy bawią się w wojsko. .. .marzy wam się strzelanie. .. i co pójdziecie, ,Na Kowno!. .. ., ,? Przeginanie, ,pały, ,z braku chleba czy igrzysk bo nudno? Kto walczył to walczył, kto był bandytą to był bandytą. .. .w latach 1945 do 1956 zgodnie z Jałtą byliśmy w obozie socjalistycznym. I czy się to komuś podoba czy nie szanse na niepodległą Polskę były żadne. W tym okresie zginęło ok 350 000 ludzi. Wydano 10.000 wyroków śmierci, wykonano ich ok 950.Wprowadzanie idei kosztuje. Oby te nowe idee nie spłynęły krwią niewinnych ludzi! Historie tworzą fakty, a fakty wybiera władza jaka jest, ,przy władzy, ,. .. .. I proszę się zastanowić jakich ludzi chcecie upamiętnić, a jakich nie. Kiedyś i teraz mamy ludzi godnych szacunku i zwykłych bandytów. Nie wystarczy sobie pokrzyczeć, trzeba jednak trochę pomyśleć! Inspiracje są w określonym celu i to tez trzeba ocenić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23 13
  (2016-02-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Czytnik kart kryptograficznych