Sobota 22-09-2018, imieniny Tomasza, Maurycego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Zapomniani dawni Elblążanie.....pod płotem.... Zapomniani dawni Elblążanie.....pod płotem....

Matura 2015 dla myślących

 
Elbląg, Matura 2015 dla myślących (fot. M. Nowosad)
Rek

Rozpoczęły się szkolenia maturalne dla nauczycieli-egzaminatorów. W przyszłym roku maturzyści zmierzą się z „nową” maturą, czyli z przedmiotami z nową podstawą programową. Między innymi zrezygnowano z prezentacji podczas ustnego egzaminu z języka polskiego na rzecz pytań, podobnie jak było to dawniej.

Dużych zmian można spodziewać się na egzaminach z przedmiotów dodatkowych, tym razem zdawanych wyłącznie w trudniejszym zakresie - rozszerzonym. W czwartek 6 listopada w II Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu odbyło się szkolenie dla egzaminatorów historii i wiedzy o społeczeństwie.
     - Wzrosła ranga egzaminu z wiedzy o społeczeństwie w „nowej” maturze 2015 – przyznaje Adam Doliwa, ekspert Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z Łomży. – Rozszerzyła się trochę podstawa programowa, są nowe treści, których nie było (np. pojęcie stygmatyzacji społecznej – przyp, autora).
     Matura z WOS nie będzie składała się z  trzech części jak dotychczas, ale tylko z dwóch. Pierwszą częścią będzie praca z tekstami źródłowym, drugą - wypracowanie.
     - Największa zmiana dotyczyć będzie oceniania wypracowania. Nie będzie kryterialne, ale holistycznie, to znaczy egzaminator przeczyta całą pracę i dokona jej oceny całościowej, a nie jak wcześniej na podstawie kryteriów punktowych – wyjaśnia ekspert OKE.
     Zmiany czekają też egzamin z historii, na którym uczniowie nie będą rozwiązywać testu, ale będą się musieli skupić na analizie źródeł, a to będzie wymagać... myślenia.    
     - Już nie będzie pytań w stylu "ile lat trwa kadencja prezydenta RP". Teraz będzie źródło (tekst, opis), a pytanie do niego będzie na przykład dotyczyło tego, o urząd prezydenta którego kraju chodzi w tekście źródłowym – wyjaśnia Adam Doliwa.
     Szkolenie w II Liceum Ogólnokształcącym zorganizował Warmińsko- Mazurski Oddział Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu. Oprócz Adama Doliwy wziął w nim udział także ekspert z historii Andrzej Bobrow oraz konsultanci Maria Kubacka i Irena Poździech.

Marek Nowosad, II LO
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Plecaki i tornistry
Pieczątki Firmowe
Prezent na Dzień Chłopaka
Clinex Grill