Środa 18-07-2018, imieniny Szymona, Kamila
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Anielskie klimaty. Anielskie klimaty.

Międzynarodowy Dzień Migrantów

Coraz więcej osób w Europie i na całym świecie decyduje się na wyjazd z kraju ojczystego. Przyczyny migracji są różne. Jedni uciekają przed represjami politycznymi, inni chcą lepiej zarabiać, by żyć na wyższym poziomie materialnym. Na wniosek Rady Gospodarczej i Społecznej z 28 lipca 2000 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło dzień 18 grudnia Międzynarodowym Dniem Migrantów.

Wiele się mówiło, jak zwykle przy okazji wyborów w naszym kraju, o naszej młodej polskiej emigracji. Które to już pokolenie opuszcza kraj, by żyć godnie?
     Miało być tak dobrze, że Ci, którzy wyjechali, mieli wrócić do kraju i tu budować przyszłość… Na razie tak nie jest. Może marna to pociecha, ale problem nie dotyczy tylko nas - Polaków. W ostatnich latach poziom migracji ludności na świecie wzrósł tak bardzo, że Zgromadzenie Ogólne ONZ w swojej rezolucji podkreśliło potrzebę podjęcia dalszych wysiłków w celu zapewnienia przestrzegania praw człowieka i podstawowych wolności wszystkich migrantów.
     Szacuje się, że na świecie co 35 osoba jest migrantem, żyjąc i pracując poza krajem swojego pochodzenia. Migranci stanowią część populacji we wszystkich państwach na świecie, nie pomijając Polski, która w związku ze swoją trudną i burzliwą historią stała się jednym z krajów o największej liczbie migrantów.
     Migracje można podzielić ze względu na zasięg na migracje wewnętrzne, które polegają na przemieszczaniu się ludności w granicach danej jednostki administracyjnej (miasto, gmina, województwo itp.) lub politycznej oraz na migracje zewnętrzne, które polegają na przemieszczaniu się ludności z jednej jednostki administracyjnej lub politycznej do innej.
     Oprócz tego migracja dzieli się ze względu na czas trwania na czasową (sezonowa i wahadłowa) lub trwałą. Różne mogą też być cele migracji. Zalicza się tu zarówno turystykę, lecznictwo, pielgrzymki, jak i wyjazdy zarobkowe.
     Form migracji jest wiele i wymienić tu można: emigrację (czyli wyjazd), imigrację (czyli przyjazd), reemigrację (powrót z emigracji czasowej), uchodźctwo (ucieczkę np. ze względów politycznych), ewakuację (która może być zorganizowana przez państwo w celu uniknięcia spodziewanego zagrożenia), repatriację (czyli powrót obywateli z obcego terytorium zorganizowany przez ich państwo pochodzenia, jak np. powroty Polaków z Syberii, z Kazachstanu), przesiedlenia obywateli danego państwa w ramach jego granicy (np. z powodu klęski żywiołowej) oraz deportację polegającą na przymusowym przesiedleniu danej osoby lub grupy osób poza granice państwa.
     Migracja jednak to także problemy. Z jednej strony bowiem nasi rodacy ze względów zarobkowych, naukowych czy chęci zrobienia kariery wyjeżdżają za granicę, z drugiej zaś strony do Polski przybywają z tych samych powodów Rosjanie, Ukraińcy, Wietnamczycy oraz osoby z niemal wszystkich zakątków świata. Problemy są zawsze podobne: bariera językowa, samotność związana z brakiem znajomych oraz rodziny, bariera kulturowa (wiążąca się z odmienną obyczajowością, tradycjami świątecznymi, religią), brak środków finansowych na życie na wymarzonym poziomie i własne „m”, w którym poczuliby się bezpiecznie. Wybierając się zatem poza granice naszego państwa, warto, przygotowując się do wyjazdu, zajrzeć na stronę Europejskiej Sieci Integracji Migrantów EuroMi mieszczącą się pod adresem www.euromi.info , gdzie zapoznać się można z prawami, przepisami dotyczącymi migrantów oraz życia i radzenia sobie z problemami typowymi dla kraju, w którym przyjdzie nam żyć. Tam też uzyskać można pomoc, także prawną, kiedy w nowym miejscu pracy spotkają nas jakieś kłopoty.
     Poza tym warto też zwrócić uwagę na Biuletyn Migracyjny, który wydawany jest (również w formie elektronicznej na www.biuletynmigracyjny.uw.edu.pl ) przez Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.
      Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, na które już zaczęli zjeżdżać ze wszystkich zakątków świata nasi polscy migranci. Wystarczy wyjść wieczorem na ulicę, żeby zobaczyć, że także nasze miasto się zapełniło. Jak dobrze by było, gdyby tych, którzy muszą wyjeżdżać za chlebem, było z roku na rok coraz mniej…

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia inna niż inne
RTV + SZAFA