UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Miejska fosa do czyszczenia

 
Elbląg, Tak obecnie wygląda fragment fosy przy ul. Stawidłowej
Tak obecnie wygląda fragment fosy przy ul. Stawidłowej (fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

Zbudowali ją Szwedzi w XVII wieku, dzisiaj to trochę zapomniany fragment miasta. Mowa o miejskiej fosie, która w najbliższych tygodniach zostanie oczyszczona. Niestety, plany związane z przywróceniem temu miejscu świetności nadal leżą w urzędniczych szufladach...

 Miejska fosa była elementem umocnień z czasów potopu szwedzkiego, obejmujących Stare Miasto i Wyspę Spichrzów. Dzisiaj fosa okala wyspę, przebiegając od mostu Kardynała Wyszyńskiego do Ośrodka Sportów Wodnych Fala. Niestety, nie jest to wizytówka miasta, choć urzędnicy zapewniają, że fosa jest czyszczona raz w roku.
       Tegoroczne czyszczenie rozpoczęło się 15 września. Za 100 tys. zł firma z Nowakowa oczyści przepusty, odmuli cieki i osadniki, a także wykosi skarpy, zlikwiduje kożuch z roślin unoszących się na ciekach oraz posprząta zanieczyszczenia znajdujące się w ciekach i na ich brzegach. Oprócz fosy miejskiej czyszczeniu zostaną poddane 16 rowów odwadniających i zbiorniki wodne.
       Teoretycznie mogło być taniej. Niestety firma, która złożyła najniższą propozycję (na 79 tys. zł) wycofała się już po otwarciu ofert. W związku z tym urzędnicy wybrali drugą najtańszą ofertę - za 100 tys. zł. W ubiegłym roku miasto za taką usługę zapłaciło podobną sumę.
       Od 2003 roku miasto dysponuje koncepcją zagospodarowania rejonu miejskiej fosy. Miała być nie tylko oczyszczana i pogłębiana, nad jej brzegiem miały powstać chodniki, ścieżka rowerowa, ławki i oświetlenie, a sama fosa miała być udostępniona kajakarzom. Co dalej z tym planami? - Obecnie skupiamy się na oczyszczeniu fosy – poinformował nas Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama