Poniedziałek 10-12-2018, imieniny Bogdana, Julii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Miejskie zabytki pod opieką. Ale czyją?

 
Elbląg, Miejskie zabytki pod opieką. Ale czyją? Miejskie zabytki czekają na konserwatora (fot. arch. portEl)
Rek

Ma zajmować się zabytkami, troszczyć się o nie, nadzorować prace, które przywrócą im dawną świetność. Miejski Konserwator Zabytków poszukiwany jest od grudnia 2011 r. Ogłaszane kolejne konkursy nie przynosiły rozstrzygnięcia. Po prostu - nie było chętnych. W końcu nastąpiło ożywienie. Na czwarty konkurs wpłynęło siedem ofert.

Zakres obowiązków Miejskiego Konserwatora Zabytków zawiązany jest z ochroną i opieką nad elbląskimi zabytkami. Także z nadzorem nad pracami remontowymi, których wymagają. Idealny kandydat na to stanowisko powinien mieć wykształcenie wyższe magisterskie oraz przynajmniej 5-letni staż pracy w jednej z dziedzin związanych z ochroną zabytków, a także wiedzę z zakresu zarządzania i administrowania. To podstawa.
     17 września minął termin składania ofert konkursowych.
     - Wpłynęło siedem ofert, z których pięć spełniało wymogi formalne - informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Z tą piątką zainteresowanych przeprowadzone zostaną rozmowy kwalifikacyjnego. Ich termin nie został jeszcze wyznaczony.
     A czym w Elblągu będzie zajmował się Miejski Konserwator Zabytków? Jakim dużym zasobem będzie zarządzał? Jakie prace są konieczne do wykonania, by pamiątki przetrwały upływ czasu?
 - W rejestrze zabytków znajdują się 132 obiekty nieruchome (w tym 5 układów urbanistycznych) i zabytek archeologiczny oraz około 136 zabytków ruchomych - mówi Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - W gminnej ewidencji zabytków jest ujętych 989 obiektów nie wpisanych do rejestru zabytków. Zasób ten, za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków został pomniejszony o budynki rozebrane w ramach inwestycji drogowych: przy ul. Browarnej 48, 48A, 49, 50, 51 i 52 oraz budynek w złym stanie technicznym przy al. Grunwaldzkiej 1A.
     - Przy budynkach zabytkowych trzeba robić to samo, co przy budynkach niezabytkowych, czyli prowadzić tzw. „bieżącą konserwację”, której celem jest utrzymanie obiektu w dobrym stanie przez stworzenie odpowiednich warunków jego istnienia i ewentualne wykonywanie drobnych napraw i zabiegów, np. czyszczenie rynien, dokonywanie przeglądów technicznych, ogrzewanie, zapewnienie nadzoru itp. - wskazuje. - Profilaktyka na pewno zmniejsza zakres, a tym samym koszty późniejszych remontów, które można liczyć w tysiącach lub w milionach złotych. Po prostu, im większy stopień zniszczenia, tym droższy remont - podsumowuje rzeczniczka prezydenta miasta.
     Ale uwaga - remontu zabytkowego obiektu nie można jednak wykonać "ot, tak sobie". Na prace przy zabytkach wpisanych do rejestru należy uzyskać pozwolenie konserwatora zabytków. Rodzaj działań wymagających pozwolenia jest określony w art. 36 ustawy O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. W przypadku budynków ujętych w gminnej ewidencji zabytków, a nie wpisanych do rejestru zabytków, obowiązują przepisy ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z art. 39 Prawa budowlanego w stosunku do obiektów budowlanych oraz obszarów niewpisanych do rejestru zabytków, a ujętych w gminnej ewidencji zabytków, pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektu budowlanego wydaje właściwy organ w uzgodnieniu z właściwym konserwatorem zabytków.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Tak się dba o zabytki???Popatrzmy jak niszczeje zabytek!!!Pałacyk na przeciwko Alstom. l
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 2
  (2013-09-24)
 • warto też zainteresować konserwatora zabytkowym dworkiem z parkiem i stawem przy ul. Chrobrego. choć ma niby właściciela, ale całośc to totalna zapuszczona ruina, warto by to nawet odkupić. przedwojenni wlaściciele pewnie nie mogą uwierzyć, że w unijnym kraju, aż tak można zapuścić piękne niegdyś obiekty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  (2013-09-24)
 • "około 136" - czyli ile? :P
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  oriana(2013-09-24)
 • Są jeszcze zabytki spartaczone przez nieudolnych zarządców takich nieruchomosci, którzy dla różnych celów i powodów ( sprawa dla prokuratury ) zlecali wykonanie zabytków nieprofesjonalnym firmom, ale za to często znajomym, które to firmy w sposób wręcz dewastacyjny przy aplauzie zarządców doprowadzały do niszczenia czyli całkowitej zmiany elewacji czy jej histrycznych elementów, nie mówiąc, ze zmieniali w trakcie wszystkie zlecone materiały budowlane i zastępowali taniochą, która zaczynała się sypać zanim jeszcze skończono remont. A co najgorsze takie zgłoszenia były traktowane przez po miejskiego konserwatora zabytków jako " coś do czego nie można przywiązywać znaczenia " Też mam nadzie że tą panią za takie stanowisko i decyzje Prezydent na wniosek pokrzywdzonych dokładnie rozliczy. SKANDAL.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 3
  (2013-09-25)
 • Moim zdaniem nowy konserwator powinien być dla ludzi, a nie jak obecny zastępca pełniący obowiązki przeciwko. Czego inwestor nie chce zrobić ma rzucane kłody pod nogi. Osobiście zostałem w taki sposób zniechęcony do inwestycji na własnej działce tylko dlatego, że konserwator objął dzielnicę swoim nadzorem. Jeśli mają chęć ingerować w moją inwestycję proszę o dofinansowanie. Jak kiedyś o takowe spytałem przy odnawianiu takiego budynku nie chcieli o tym rozmawiać. Ten co zostanie nowym konserwatorem niech słucha ludzi i rozumie w jakich czasach żyjemy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 6
  Olanyinwestor(2013-09-25)
 • A pomniki przyrody np; Dęby. Co z nimi?Stoi taki na granicy z moją posiadłoscią. Liscie rynnach muszę usówac 4 razy w roku odpłatnie przez dekarzy. nie wspomnę o kilkudziesieciu workach z lisciami Własciciel ylko o konserwacje (prpębu tosesji na której stoi ten pomnik ma wszystko gdzieś. Mówi to miasta sparwa. Zaznaczam ze nie chodzi o usunięcie tego Dębu tylko o konserwację(przyciecie)Mooś ktoś z internautów wie kto ma to zrobic własciciel posesji czy miasto?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MKO(2013-09-26)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia klasyczna
RTV + SZAFA
Kuchnia, a aneks kuchenny