Sobota 23-02-2019, imieniny Polikarpa, Romy
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Miesiąc wcześniej można już złożyć wniosek o emeryturę

Elbląg, Miesiąc wcześniej można już złożyć wniosek o emeryturę
fot. Anna Dembińska, arch. portEl
Rek

Pierwsze wnioski w związku z obniżeniem wieku emerytalnego Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmować już od 1 września. Od października tego roku wchodzą bowiem w życie przepisy, które przywracają niższy wiek emerytalny dla kobiet i dla mężczyzn (60 i 65 lat).

Prawo do emerytury przysługuje jednak po spełnieniu określonych warunków, a najważniejszym jest wiek. Wnioski będzie można składać na Sali Obsługi Klientów w ZUS, przesłać pocztą lub poprzez platformę usług elektronicznych PUE ZUS, o ile mamy podpis elektroniczny i ustalony kapitał początkowy. Poprzez PUE ZUS można też umówić się na konkretny dzień i godzinę w ZUS.
     ZUS ze swojej strony zapewni jak najlepszą i sprawną obsługę klientów. Pracownicy Sali Obsługi Klientów otrzymali wsparcie. Zaangażowane zostały dodatkowe osoby będące pracownikami innych wydziałów do pomocy przy przyjmowaniu wniosków.
     Ci, którzy nie mają ustalonego kapitału początkowego, powinni razem z wnioskiem o emeryturę (druk EMP) złożyć komplet dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia przed 1 stycznia 1999 r. i wysokość wynagrodzenia. Jeśli nie wystąpiliśmy w ostatnich latach o przeliczenia kapitału początkowego, to ZUS przy rozpatrywaniu wniosku emerytalne zrobi to z urzędu i uwzględni wszystkie zmiany.
     Do wniosku trzeba też dołączyć świadectwo lub świadectwa pracy od ostatniego pracodawcy czy pracodawców, potwierdzające rozwiązanie wszystkich stosunków pracy. Niezależnie od tego, czy wniosek zostanie złożony we wrześniu czy w październiku, emerytura od obniżonego wieku emerytalnego zostanie przyznana od października - o ile spełnione są warunki do jej przyznania, czyli skończony obniżony wiek emerytalny.
     Tylko 1 września do elbląskiego Oddziału ZUS oraz podległych jednostek zgłosiło się ponad 694 osób na stanowisko emerytalno-rentowe.
Monika Górecka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Olsztynie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia, a aneks kuchenny