Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Mieszkają na budowie i mają tego dość

 
Elbląg, Mieszkają na budowie i mają tego dość Mieszkańcy bloku przy ul. Lotniczej 49 boją się o swoje bezpieczeństwo (fot. Anna Dembińska)
Rek

Hałas i to bardzo głośny, ciężki sprzęt budowlany jeżdżący metr od wyjścia z budynku, chodnik jako dodatkowa część drogi, odpadający tynk w mieszkaniach i pojawiające się pęknięcia na budynku – to codzienność mieszkańców budynku przy ul. Lotniczej 49. - Mieszkamy na terenie budowy, boimy się o własne życie – skarżą się mieszkańcy. Zobacz wykonane przez nich zdjęcia.

Trwa budowa wiaduktu na Zatorze. Główna droga dojazdowa na plac budowy biegnie ulicą Lotniczą, tuż obok zielonego budynku pod nr 49. Utrudnienia, na które skarżą się mieszkańcy uniemożliwiają im normalne życie.
     - Ściany są popękane, posypał się tynk z góry – narzeka jeden z mieszkańców.
     - Boimy się o własne życie. Jeżeli w mieszkaniu wszystko trzęsie mi się przez dziewięć godzin, nie jestem w stanie ze stresu usiedzieć. Biorę leki uspokajające – dodaje kolejna mieszkanka.
     Hałas jest taki, że aby porozumieć się z mieszkańcami, trzeba krzyczeć. Pod budynkiem ulicą Lotniczą co rusz przejeżdżają ciężarówki i ciężki sprzęt budowlany. Metr od wyjścia z budynku. - Taką łopatą jak ta koparka rąbie, to się cała chałupa trzęsie – dodaje kolejna lokatora. - Telewizora nie można oglądać, bo nic nie słychać.
     Według urzędników ratusza, prace budowlane nie stwarzają zagrożenia dla mieszkańców. Podobnie stwierdził inspektor nadzoru budowlanego.
     - Wykonawca robót przed przystąpieniem do wykonywania prac wykonał inwentaryzację obiektów i budynków znajdujących się w obszarze oddziaływania budowy oraz na bieżąco monitoruje ich stan techniczny. Na dzień dzisiejszy nie stwierdzono, aby prowadzone roboty budowlane stanowiły zagrożenie dla budynków położonych przy ulicy Lotniczej 47 i 49 – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - Aktualna organizacja ruchu w tym obszarze, w tym ruch pojazdów budowy została dopuszczona zgodnie z zatwierdzonym projektem tymczasowej organizacji ruchu i jest konieczna z uwagi na technologię prowadzonych w tym obszarze robót (m.in. budowa kanalizacji deszczowej, roboty ziemne związane ze wzmocnieniem gruntu pod nasypami oraz pod murem oporowym). Prace budowlane prowadzone są jednak w taki sposób, aby ruch pojazdów obsługujących budowę został ograniczony do niezbędnego minimum. Od początku budowy wykonawca robót był uczulany, aby wywiązywać się z zobowiązań umownych w zakresie zminimalizowania utrudnień w ruchu oraz utrzymania stanu technicznego i przejezdności dróg dopuszczonych do ruchu zgodnie z projektem organizacji ruchu – informuje Joanna Urbaniak.

  (fot. AD) (fot. AD)


     Mieszkańcy twierdzą, że rozwiązaniem problemu mogłaby być zmiana organizacji ruchu w tym miejscu. Ma się ona wkrótce zmienić. - Obecnie drogą wzdłuż budynków ul. Lotniczej 47-49 odbywa się ruch do punktu skupu złomu, który z chwilą wykonania nowej drogi do terenów PKP od strony przejętych terenów wojskowych (lotniska) zostanie zlikwidowany. To nastąpi jeszcze w listopadzie, co dodatkowo uspokoi ruch ciężkich pojazdów w tej części ul. Lotniczej – odpowiada rzeczniczka prezydenta.
     Zdaniem urzędników nie ma natomiast szans, by cały teren inwestycji – nie tylko wykopy - ogrodzić, co też proponowali mieszkańcy.
     - Wszelkie roboty powodujące potencjalne zagrożenia tj. np. roboty zimne – wykonywanie wykopów, są zabezpieczane przed dostępem osób niepowołanych przez ogrodzenia systemowe. Specyfika i technologia prowadzonych prac oraz konieczność zapewnienia dojazdów do budynków i posesji uniemożliwia jednak ogrodzenie całego terenu budowy – informuje Joanna Urbaniak.
     Mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Inwestycja ma być gotowa do końca września 2018 r. Zgodnie z projektem ten fragment ulicy Lotniczej jest przewidziany do przebudowy – zyska nową nawierzchnię jezdni oraz chodniki, przebudowane i odnowione zostaną również miejsca postojowe.
     - W bieżącym tygodniu planowane jest spotkanie przedstawicieli Urzędu Miejskiego z mieszkańcami przedmiotowych budynków przy udziale inżyniera kontraktu i kierownika budowy w celu szczegółowego omówienia problemów związanych z realizacją inwestycji. Wszelkie uwagi mieszkańcy mogą również na bieżąco do nich zgłaszać – informuje Joanna Urbaniak.
     

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • " Według urzędników ratusza, prace budowlane nie stwarzają zagrożenia dla mieszkańców" - Jeżeli nie stwarzają, to niech się z Wami zamienią na mieszkania na czas budowy!!! Zobaczymy, co będą mówić jak tam trochę pomieszkają?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 35
  (2017-11-07)
 • " Mieszkańcy twierdzą, że rozwiązaniem problemu mogłaby być zmiana organizacji ruchu w tym miejscu" - Pseudo-fachowcy z ratusza zapewne mają inne zdanie. Wszędzie jest ta sama bajka między innymi w Zarządzie Dróg Powiatowych zwiększając ilość zezwoleń na przejazdy ciężkich sprzętów wiedząc o tym, że niektóre drogi powiatowe absolutnie nie są przystosowane do przejazdów tak ciężkich pojazdów. Kompletny brak oleju w głowach w kierownictwie oraz olewające podejście do tematu, ponieważ zezwalają na przejazdy a po zniszczeniach przez te pojazdy nie naprawiają dróg. Obywatel tu nie ma nic do gadania a to, że mu mury pękają to ich w ogóle nie obchodzi. Typowe podejścia urzędników państwowych. Poza tym układy układziki, przekupstwa, łapówki itp.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 13
  (2017-11-07)
 • chcecie wiadukt ? to trzeba troche pocierpiec wiec prosze o spokoj marudy zawsze wszystko zle!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  83 13
  (2017-11-07)
 • No ładny sposób na wyciągnięcie kasy na remont tych ruder. Najlepiej nic w mieście nie budować, a potem narzekać, że... Nic się nie zmienia. Jakoś pociągi nie przeszkadzają a nagle parę koparek i ciężarówek przeszkadza w plotkowaniu i słuchaniu radia Marysia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  49 14
  MłodyMocher(2017-11-07)
 • Właśnie, odnośnie Zarządu Dróg Powiatowych w Elblągu zs. w Pasłęku, to zgadzam się z poprzednikiem, że wydają stale nowe zezwolenia na przejazdy samochodów ciężarowych 40 tonowych a drogi mają nośność nie większą jak 8 ton. Rzeczywiście jeżeli chodzi o naprawy, to jest beznadziejnie. Panie Starosto, może pan powinien w tym temacie zareagować i zmienić takie praktyki w ZDP?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  (2017-11-07)
 • @MłodyMocher - Powinieneś być bardziej wyrozumiały !!! Mądrzysz się, bo sam tam nie mieszkasz !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 21
  (2017-11-07)
 • No nie wyczarują tego wiaduktu, musicie to przeczekać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  43 3
  Haniahenio(2017-11-07)
 • Przecież jak jest budowa to normalne że jest hałas, jak robisz remont mieszkania to też przy niektórych robotach jest hałas. Ludzie opanujcie się, nie budują źle, zaczęli budować źle. Czego więc oczekujące, ze taką inwestycję wykonają bezszelestnie ? Ograniczone mamy społeczeństwo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  40 4
  kalwaria(2017-11-07)
 • Kij ma dwa końce. .. .. przestańcie nakręcać spirale paranoi!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 4
  Kat.,Na.,Idiotów(2017-11-07)
 • Proponuję porzucić wszelkie prace związane z wiaduktem. Maruderzy sami przyjdą prosić o wiadukt jak będzie kolejny przypadek trudności z dojazdem karetki lub sami nie zdążą do pracy bo skład towarowy będzie jechał bez końca a przefrunąć nad torami się nie da.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  26 1
  On(2017-11-07)
 • co za przychlasty chcieli wiadukt afera tyle lat była to teraz im nie odpowiada że mieszkaja przy terenie budowy jestem pewny że to stare babcie po 60 .... brak słów
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22 5
  juzek(2017-11-07)
 • interes ogółu na interesem paru wiecznie niezadowolonych mieszkańców, a niby jak maja zbudować wiadukt na jak ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20 4
  anioł(2017-11-07)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Bezpłatne badanie wzroku
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME
Płyn Hayne
Okulary korekcyjne I-D TOKYO