UWAGA!

Minęły już trzy lata...

 Gerard Kwiatkowski (1930-2015)
Gerard Kwiatkowski (1930-2015) (fot. Witold Sadowski, arch. portel)

Dziś (11 sierpnia) mijają trzy lata od śmierci Gerarda Kwiatkowskiego (Jürgena Bluma), współzałożyciela Galerii EL, inicjatora i kuratora pięciu edycji Biennale Form Przestrzennych w latach 1965-1973. O artyście przypomina rzeźba jego autorstwa, którą można oglądać na dziedzińcu galerii, powstała o nim publikacja oraz film dokumentalny, a w planach jest tablica pamiątkowa.

Był nie tylko inicjatorem oraz kuratorem Biennale Form Przestrzennych, założycielem Galerii El, poszukującym prawdy ostatecznej artystą, ale i wielbicielem twórczości Karola Maya, człowiekiem, który mógł pokonać nawet i 200 kilometrów samochodem tylko po to, żeby zawieźć przyjaciół do Paryża, dla przyjemności. Był wreszcie osobą, która potrafiła, a przede wszystkim lubiła z ludźmi rozmawiać oraz angażować ich w różne działania. O Gerardzie Kwiatkowskim opowiada Ryszard Tomczyk w swojej najnowszej publikacji „Gerard. Z materiałów i refleksji o działalności artysty i człowieka", swoją opowieść przedstawili także twórcy filmu "Gerard Kwiatkowski. Nie(d)oceniony robotnik sztuki".
       Gerard Kwiatkowski (Jürgen Blum) urodził się 22 października 1930 r. w Faulen – dzisiejsze Ulnowo. Po wojnie zamieszkał w Elblągu. Był współzałożycielem i kierownikiem Klubu Młodej Inteligencji "Czerwona Oberża" (1956-1961), następnie inicjatorem i kierownikiem Laboratorium Sztuki Galerii EL w latach 1961-74. Także Inicjatorem i kuratorem pięciu edycji Biennale Form Przestrzennych w latach 1965-1973. W 1974 roku wyjechał na stałe do Niemiec, gdzie realizował ideę "stacjonizmu" w sztuce, zakładając w różnych miejscach tzw. stacje sztuki. Zmarł 11 sierpnia 2015 roku w Hünfeld. Przed śmiercią przekazał część swoich zbiorów Galerii EL, a Rada Miejska przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Elbląga.
       O Gerardzie Kwiatkowskim przypomina forma przestrzenna (zdekompletowana) jego autorstwa z 1965 r., która znajduje się przy al. Tysiąclecia oraz rzeźba, która w czerwcu 2017 r. stanęła na dziedzińcu Galerii EL.
       Otwarta pozostaje kwestia odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Galerii EL.
      
A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Szkoda, że władze nie zdają sobie sprawy z potęgi i prestiżu wydarzeń jakimi były wszystkie edycje Biennale Form Przestrzennych. Gerard zostawił nam coś co może znowu rozsławić Elbląg na świecie. Tylko kto to zorganizuje? Wróbel nie, Wilk nie, Missan nie i pisowska rada miejska też nie. Smutne to.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    9
    2
    Ewenement(2018-08-11)
  • 200 km do Paryża haha. Chciałbym tak
  • A moim zdaniem galeria el powinna wykonać rzeźbę upamiętniającą swojego założyciela i postawic ja gdzieś przed galeria by w ten sposób pan gerard zapraszal do srodka wszystkich
  • Kultura w Elblągu, ta po 1945 roku, to dwa wyjątkowe zjawiska. Gerard Kwiatkowski i jego Projekt - Galeria EL oraz rewolucyjny pomysł Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Elbląskiej ''Jaszczur" - Zespoły Prywatnych Inwestorów - Odbudowa Starego Miasta w Elblągu, z szalonymi twórcami tego Projektu - wielkiej trójki < Bagiński - Fedyk - Mielnicki. Te osoby powinny zostać upamiętnione specjalnymi tablicami.
  • Warto o tym przypomnieć i mówić. .. to realne i istnieje!
  • To był WIELKI Elblążanin! To co zrobił dla Elblaga, to wart jest postawienia pomnika!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Siasiustasiu(2018-08-14)