UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Minęły już trzy lata...

 
Elbląg, Minęły już trzy lata...
Gerard Kwiatkowski (1930-2015) (fot. Witold Sadowski, arch. portel)

Dziś (11 sierpnia) mijają trzy lata od śmierci Gerarda Kwiatkowskiego (Jürgena Bluma), współzałożyciela Galerii EL, inicjatora i kuratora pięciu edycji Biennale Form Przestrzennych w latach 1965-1973. O artyście przypomina rzeźba jego autorstwa, którą można oglądać na dziedzińcu galerii, powstała o nim publikacja oraz film dokumentalny, a w planach jest tablica pamiątkowa.

Był nie tylko inicjatorem oraz kuratorem Biennale Form Przestrzennych, założycielem Galerii El, poszukującym prawdy ostatecznej artystą, ale i wielbicielem twórczości Karola Maya, człowiekiem, który mógł pokonać nawet i 200 kilometrów samochodem tylko po to, żeby zawieźć przyjaciół do Paryża, dla przyjemności. Był wreszcie osobą, która potrafiła, a przede wszystkim lubiła z ludźmi rozmawiać oraz angażować ich w różne działania. O Gerardzie Kwiatkowskim opowiada Ryszard Tomczyk w swojej najnowszej publikacji „Gerard. Z materiałów i refleksji o działalności artysty i człowieka", swoją opowieść przedstawili także twórcy filmu "Gerard Kwiatkowski. Nie(d)oceniony robotnik sztuki".
     Gerard Kwiatkowski (Jürgen Blum) urodził się 22 października 1930 r. w Faulen – dzisiejsze Ulnowo. Po wojnie zamieszkał w Elblągu. Był współzałożycielem i kierownikiem Klubu Młodej Inteligencji "Czerwona Oberża" (1956-1961), następnie inicjatorem i kierownikiem Laboratorium Sztuki Galerii EL w latach 1961-74. Także Inicjatorem i kuratorem pięciu edycji Biennale Form Przestrzennych w latach 1965-1973. W 1974 roku wyjechał na stałe do Niemiec, gdzie realizował ideę "stacjonizmu" w sztuce, zakładając w różnych miejscach tzw. stacje sztuki. Zmarł 11 sierpnia 2015 roku w Hünfeld. Przed śmiercią przekazał część swoich zbiorów Galerii EL, a Rada Miejska przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Elbląga.
     O Gerardzie Kwiatkowskim przypomina forma przestrzenna (zdekompletowana) jego autorstwa z 1965 r., która znajduje się przy al. Tysiąclecia oraz rzeźba, która w czerwcu 2017 r. stanęła na dziedzińcu Galerii EL.
     Otwarta pozostaje kwestia odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Galerii EL.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Szkoda, że władze nie zdają sobie sprawy z potęgi i prestiżu wydarzeń jakimi były wszystkie edycje Biennale Form Przestrzennych. Gerard zostawił nam coś co może znowu rozsławić Elbląg na świecie. Tylko kto to zorganizuje? Wróbel nie, Wilk nie, Missan nie i pisowska rada miejska też nie. Smutne to.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  Ewenement(2018-08-11)
 • 200 km do Paryża haha. Chciałbym tak
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  Paryz(2018-08-11)
 • A moim zdaniem galeria el powinna wykonać rzeźbę upamiętniającą swojego założyciela i postawic ja gdzieś przed galeria by w ten sposób pan gerard zapraszal do srodka wszystkich
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  Edd(2018-08-11)
 • Kultura w Elblągu, ta po 1945 roku, to dwa wyjątkowe zjawiska. Gerard Kwiatkowski i jego Projekt - Galeria EL oraz rewolucyjny pomysł Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Elbląskiej ''Jaszczur" - Zespoły Prywatnych Inwestorów - Odbudowa Starego Miasta w Elblągu, z szalonymi twórcami tego Projektu - wielkiej trójki < Bagiński - Fedyk - Mielnicki. Te osoby powinny zostać upamiętnione specjalnymi tablicami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 1
  (2018-08-11)
 • Warto o tym przypomnieć i mówić. .. to realne i istnieje!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  bez1(2018-08-11)
 • To był WIELKI Elblążanin! To co zrobił dla Elblaga, to wart jest postawienia pomnika!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Siasiustasiu(2018-08-14)