Środa 12-12-2018, imieniny Joanny, Aleksandra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Mniej do ochrony

Elbląg, Mniej do ochrony

Przyrodnicy kończą pracę nad listą tzw. obszarów chronionego krajobrazu. Ich powierzchnia ma być nieco mniejsza niż dotychczas.

Jak wyjaśnia dyrektor Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, Alicja Nowak, chodzi tylko o granice "obszarów chronionego krajobrazu", czyli terenów o słabszej prawnej ochronie - i rygorach dotyczących gospodarowania - niż parki krajobrazowe i rezerwaty.
     - Zadaniem przyrodników jest przede wszystkim dokładne określenie granic chronionych terenów - mówi dyrektor.
     Wytyczne dotyczące zasad ochrony tych cennych przyrodniczo terenów wydać ma do końca roku wojewoda warmińsko - mazurski. Będzie do nich dołączona lista obszarów chronionego krajobrazu.
     - Tereny te wyznaczano wiele lat temu, dziś jednak, kiedy w różny sposób chronione jest 40 procent województwa, panuje pogląd, że należy zweryfikować tamte decyzje - mówi Alicja Nowak. - Zgodnie z wytycznymi służb ochrony przyrody, powierzchnia obszarów chronionego krajobrazu ma się zmniejszyć o około 2-3 procent. Chodzi o to, by chronić tylko to, co najcenniejsze i nie ograniczać nadmiernie działalności ludzi. Inna sprawa, że wiele osób wciąż boi się tego, że tereny, na których mieszkają czy inwestują, są otoczone ochroną. Brakuje jeszcze świadomości, że może to być dla nich czymś cennym. Na takich terenach może np. rozwijać się turystyka specjalistyczna.
     Na terenie byłego województwa elbląskiego jest 17 obszarów chronionego krajobrazu - m.in. wokół jeziora Drużno, Kanału Elbląskiego i we Fromborku.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia inna niż inne