Środa 18-07-2018, imieniny Szymona, Kamila
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Dni Elbląga 2018. Dni Elbląga 2018.

Morskie opowieści o zabarwieniu politycznym

 
Elbląg, Morskie opowieści o zabarwieniu politycznym Elbląg jest jednym z 31 samorządów, które tworzą Związek Gmin i Miast Morskich (fot. arch. WS)
Rek

Kto ma prawo reprezentować Elbląg w Związku Gmin i Miast Morskich? O to kłócą się przedstawiciele PO i PiS. Sprawą zajmują się prawnicy, ale niesmak pozostał.

O zamieszaniu, jakie powstało na ostatnim walnym zebraniu Delegatów Związku Gmin i Miast Morskich, poinformował dzisiaj (14 kwietnia) dziennikarzy prezydent Elbląga Jerzy Wilk.
     - Nasze miasto, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej z listopada 2013 roku, reprezentował na zjeździe wiceprezydent Janusz Hajdukowski. Gdy doszło do głosowań w sprawach uchwał, okazało się, że mandat odebrał wcześniej Jerzy Wcisła, były przewodniczący Rady Miejskiej, i to on głosował w imieniu naszego miasta, do czego nie był upoważniony przez obecnych radnych. Prezydent Hajdukowski nie chciał robić awantury, bo jak by to wyglądało, gdyby elblążanie kłócili się na takim forum. Sprawę nakazałem wyjaśnić naszym prawnikom, tym bardziej że nie wiadomo, czy przez tę całą sytuację podjęte na zebraniu uchwały są ważne. Jak widać, niektórzy nie potrafią pogodzić się z utratą władzy.
     
     Tylko jeden przedstawiciel
     Elbląg jest jednym z 31 samorządów należących do Związku Gmin i Miast Morskich. To stowarzyszenie, którego celem jest rozwój i współpraca gmin leżących w strefie nadmorskiej. W dniach 9-10 kwietnia w Jastarni odbyło się Walne Zebranie Delegatów, na które każdy samorząd może wytypować jednego przedstawiciela. Na wcześniejszym zjeździe był nim właśnie Jerzy Wcisła, który jest dyrektorem elbląskiego biura Urzędu Marszałkowskiego i od lat zajmuje się tematyką morską. W Związku Gmin i Miast Morskich pełni nawet rolę wiceprzewodniczącego zarządu. Takie też informacje do dzisiaj widnieją na stronie internetowej Związku.
     - Na posiedzeniu zwróciłem się z zapytaniem do zarządu, którego jestem członkiem, kto jest delegatem Elbląga. Usłyszałem odpowiedź, że Jerzy Wcisła. Co prawda miasto Elbląg w listopadzie ubiegłego roku podjęło uchwałę o tym, że ten mandat otrzyma Janusz Hajdukowski, ale o tym fakcie nikt nie poinformował Związku Miast i Gmin Morskich – uważa Jerzy Wcisła.
     
     Ja bym się cieszył
     Prezydent Jerzy Wilk twierdzi, że uchwała o zmianie przedstawiciela Elbląga została wysłana do Związku, a dowodem ma być imienne zaproszenie na obrady, które otrzymał Janusz Hajdukowski. - Radni PO mogli przecież zgłosić Jerzego Wcisłę jako ich kandydata do tego gremium, ale tego nie zrobili – mówi Jerzy Wilk.
     - Pozwoli pan, że nie będę wyjaśniał tej sytuacji za pośrednictwem mediów, ale z zainteresowanymi osobami – powiedział nam Grzegorz Walczukiewicz, dyrektor biura Związku Gmin i Miast Morskich. - Według mojej wiedzy pan Wcisła miał mandat do udziału w zebraniu.
     - Na miejscu prezydenta Jerzego Wilka bym się cieszył, że ktoś w Związku Miast i Gmin Morskich coś robi dla miasta i to za pieniądze marszałka, bo to Urząd Marszałkowski finansował mój wyjazd. Jestem osobą, która w świecie wodniaków jest autorytetem, a miasto bez żadnego powodu takiego człowieka wyeliminowało. Widzę, że najzwyklejsze patryjniactwo jest ważniejsze niż to, co się dobrego robi dla miasta – dodaje Jerzy Wcisła.
     Zebranie w Jastarni było jednym z ostatnich w tej kadencji Związku Gmin i Miast Morskich. Jeszcze w tym roku odbędą się kolejne wybory we władzach tego stowarzyszenia. Warto dodać, że w latach 2006-2010 Elbląg reprezentował w tym gremium Zdzisław Olszewski, radny PiS.

RG, A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Jestem leń, nie lubię czytać, więc zapytam: Czy w artykule chodzi o to kto ma wbić pierwszą łopatę w Mierzeję Wiślaną?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 3
  (2014-04-14)
 • Moim zdaniem władze Elbląga jak też władze centralne kraju powinny poszukać środków finansowych na pogłębienie rzeki Szkarpawy - łączącej Wisłę z Zalewem Wiślanym. Może będzie taniej i szybciej niż przekopanie Mierzei Wiślanej. A te przekopanie to i tak trzeba będzie wykonać, wcześniej czy później. Więcej na temat rzeki Szkarpawy na stronie: www.zalewwislany.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  kajakarz(2014-04-14)
 • za pieniądze marszałka, bo to Urząd Marszałkowski finansował. Ale ten Wcisła to ma tupet.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 1
  elpo(2014-04-14)
 • DZięki staraniom rządu dla Ukrainy Rosjanie znowu zamkna nam dostęp do morza. I kto bedzie temu winny ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2014-04-14)
 • wciskał, wciskał i się wcisnął do korytka,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 3
  śnikapepe(2014-04-14)
 • MariuszLewandowski-Fc Zabarwienie jest raczej kryminalne, ,, ,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 4
  MariuszLewandowski-Fc(2014-04-14)
 • tak nagle wice prezydent Hajdukowski zrobił się znawcą tematyki morskiej, tak się orientują że ze swoim szefem ogłosili informacje o wodnym przejściu granicznym z Rosją że prostowac temat musiał wojewoda z marszałkiem, ot fachowcy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 6
  POL9558(2014-04-14)
 • Działania pana Wilka to obiecanki. Nawet tak prostej sprawy nie potrafią załatwić?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 3
  wiza(2014-04-14)
 • Panie Wcisła jest Pan chamskim, zarozumiałym i zapatrzonym w siebie arogantem. To czy jest się czyimś autorytetem nie powinien stwierdzać ów " autorytet" tylko osoby, które uważają taką osobę za autorytet. W Pana przypadku rozumiem, że to Pan sam stwierdza, że jest autorytetem kogoś tam, bo nie znajdziemy ani jednej osoby która podziela Pańskie zdanie. Zastanawiam się czy ma Pan swoje portrety w domu takie jak miał Janukowicz, ma Pan?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 5
  żeglarzbezautorytetu(2014-04-14)
 • żeglarz bez autorytetu podaj mi nazwisko kogoś kto jest na urzędzie państwowym lub w samorządowym zajmuję się tyle sprawami szlaków wodnych, gospodarki wodnej, marin przystani i turystyki wodnej jak robi to od lat Pan J. Wcisło. Jeżeli masz takich ludzi to mnie zapoznaj ale na pewno tego nie zrobisz bo piszesz anonimowo i będziesz bał.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 10
  POL9558(2014-04-14)
 • MariuszLewandowski-Fc Poznasz mistrza po jego dziele. Ciplicówka nie dała ci nic do myślenia? Robić można dużo i byle jak albo dobrze i dokładnie. Włsanie sprawdziłęm opis Szkarpawy - tam linie wiszą na 12 lub 14 metrze. Pętla Żułwska ma służyć tyrystyce miedzynarodowej. Trudno sobie wyobrazić ilu takich " zagraniczniaków " mogła zagnać burza w ten kanał ? A to byli ludzie z doświadczeniem i miejscowi a zginęli. Uruchom wyobraźnię i pomyśl dlaczego tu stało się to co na Szkarpawie stać się nie mogło ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 4
  MariuszLewandowski-Fc(2014-04-14)
 • ogłaszam, że pan Wcisła jest ałtorytetem moralnym i żeglarsko-pętlowo- żuławskim w jednej osobie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  amen-ksiądzbiskup(2014-04-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Kuchnia 9
AMK Kuchnia 13
!!!PROMOCJA7!!!
AMK Meble łazienkowe 5