Czwartek 24-01-2019, imieniny Franciszka, Felicji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Motopompa w prezencie na 65-lecie

 
Elbląg, Motopompa w prezencie na 65-lecie (fot. Witold Sadowski)
Rek

Ochotnicza Straż Pożarna w Jegłowniku ma już 65 lat. W niedzielę (21 września) podczas jubileuszowych uroczystości strażacy otrzymali w prezencie nową motopompę. A goście i mieszkańcy mieli okazję zwiedzić strażnicę i zapoznać się z wyposażeniem jednostki. Zobacz zdjęcia z uroczystości.

- Na przestrzeni lat historia naszej jednostki bywała bardzo trudna - mówi Konrad Wiśniewski, prezes OSP w Jegłowniku. - Był nawet taki moment, na początku lat siedemdziesiątych, kiedy to przymierzano się do jej likwidacji. Na początku lat osiemdziesiątych, gdy dostaliśmy nowy samochód, do OSP Jegłownik zaczęło wstępować coraz więcej osób i nasza działalność zaczęła się coraz bardziej rozwijać. Działamy coraz prężniej, jesteśmy bardzo dobrze postrzegani przez Państwową Straż Pożarną. Dowodem jest choćby to, że nasza jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
     
     Wiele wypadków i kolizji
     Jegłownik leży w ciągu drogi krajowej nr 22, która nie należy do bezpiecznych, szczególnie na odcinku pełnym zakrętów między Jegłownikiem a Elblągiem. Dlatego większość zadań w ciągu roku druhowie z Jegłownika wykonują, ratując życie i zdrowie w czasie wypadków lub kolizji drogowych. Biorą również udział w gaszeniu pożarów i innych akcjach.
     - Na naszym wyposażeniu znajdują się dwa pojazdy: leciwy już pojazd przeznaczony do zadań gaśniczych i drugi, na podwoziu volkswagena, samochód ratownictwa technicznego - kontynuuje Konrad Wiśniewski. - Volkswagena pozyskaliśmy z policji, wyremontowaliśmy i zaadoptowaliśmy do naszych potrzeb. Wyposażony jest w naprawdę nowoczesny sprzęt, m.in. hydrauliczne nożyce Holmatro. W pojeździe tym znajduje się również sprzęt medyczny, z pomocą którego nasi przeszkoleni ratownicy w czasie zdarzeń, do czasu przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego, udzielają pierwszej pomocy przedmedycznej.
     Ochotnicza Straż Pożarna w Jegłowniku liczy obecnie 22 czynnych strażaków, którzy angażują się nie tylko w akcje, ale także w pracę na rzecz samej jednostki. Większość prac ochotnicy z Jegłownika wykonują sami. Mają ładną, wyremontowaną strażnicę. Ze środków budżetu gminy Gronowo Elbląskie wyremontowane zostały elewacja i dach budynku.
     
     Najważniejsi są ludzie, Jegłownik takich ma
     W niedzielę ochotnicy z Jegłownika otrzymali w prezencie z okazji 65-lecia OSP nową motopompę. Stara, ciągle działająca, pozostanie w jednostce jako rezerwowa. Nowa kosztowała 27 tys. zł. Zakup udało się zrealizować dzięki pomocy finansowej Urzędu Gminy w Gronowie Elbląskim, Starostwa Powiatowego w Elblągu i sponsorom prywatnym. W trakcie uroczystości prezes OSP specjalnymi dyplomami wszystkim podziękował za dofinansowanie tego bardzo oczekiwanego od dawna zakupu.
     - OSP Jegłownik to jednostka włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. A do tego systemu należą jednostki spełniające określone, wysokie wymogi. I nie jest tu najważniejszy sprzęt. Najważniejsi są ludzie: odpowiednio wyszkoleni, z zapałem do niesienia pomocy innym, działający profesjonalnie, na których zawsze możemy liczyć. A Jegłownik takich ludzi ma, ma też dobre, strażackie tradycje – chwalił strażaków z Jegłownika st. bryg. Tomasz Świniarski, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu. - W tej jednostce przez lata służyły i służą całe rodzinne pokolenia. Współpraca naszych zawodowych strażaków z ochotnikami z Jegłownika jest na bardzo wysokim poziomie i oby tak było dalej. 65 lat istnienia OSP Jegłownik to tak naprawdę lata chwały tej jednostki i niech tak dalej pozostanie.
     
     Konieczny nowy samochód
     Uczestnicy spotkania podkreślali, że OSP Jegłownik potrzebny jest nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Jelcz GBM na podwoziu Stara 244 jest sprawny, jeździ do akcji. Jednak jednostka znajdująca się przy ruchliwej drodze nr 22 powinna mieć nowocześniejszy samochód. Niestety, koszty takiego zakupu są wysokie. Miejmy nadzieję, że w przyszłej kadencji radni gminy Gronowo Elbląskie znajdą na ten cel środki. Bo druhowie z Jegłownika na to zasługują.
     
Witold Sadowski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • dlaczego na tej uroczystości nie ma weteranów tej straży. kilku z nich jeszcze żyje i pamiętają stare czasy jak się kiedyś gasiło pożary. , a było ich znacznie więcej jak teraz. na t ą wspaniałą uroczystość winien byc poproszony miłośnik tej straży -były proboszcz ks dr kilanowski -wspaniały historyk tych terenów i jegłownika. natomiast poswięcenia nowego sprzetu winien dokonać obecny dobry proboszcz i miłosnik straży w jegłowniku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 3
  MIESZJEGŁ(2014-09-21)
 • A może byli poproszeni lecz nie przybyli?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2014-09-21)
 • Motopompę to się daje w rocznicę ślubu małżonce; ) Ewentualnie wiertarkę z udarem. Z pewnością będzie zachwycona!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  małżonek(2014-09-21)
 • Gratuluje pięknego jubileuszu, doczekanego dzięki wielkiemu zaangażowaniu, wytrwałości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  Rescue1(2014-09-22)
 • Wszyscy członkowie (dawni i obecni) byli poinformowani o uroczystości. Ks. Andrzej Kilanowski również otrzymał zaproszenie. Motopompa została sfinansowana za środków Gminy Gronowo Elbląskie (10000 zł), Starostwa Powiatowego (3000 zł), zbiórki publicznej prowadzonej na terenie Jegłownika (6150 zł) oraz środków pozyskanych od sponsorów (7634 zł).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  OSPJegłownik(2014-09-22)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z uliczkami
Obraz na alupanelu 300x60 - Panorama
Obraz na płótnie Tygrys 110x50 cm
Fototapety z motoryzacją