Środa 26-09-2018, imieniny Kosmy, Damiana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Na lądzie, na wodzie i w powietrzu

 
Elbląg, Na lądzie, na wodzie i w powietrzu Nagrodzony model SNAR II Zenona Zborały (WS)
Rek

W orneckim Ośrodku Sportu i Rekreacji odbył się I Festiwal Modelarski o Puchar Orneckiego Smoka (21-22 września). W zorganizowanej z dużym rozmachem imprezie wzięła udział grupa modelarzy z Elbląga. Przywieźli oni z Ornety puchary i wyróżnienia. Zobacz fotoreportaż.

Przez dwa dni mieszkańcy niewielkiej Ornety mogli poznać wiele form modelarstwa. Wszystko zaczęło się w sobotę. Swoje modele pokazywali modelarze lotniczy. W powietrze wzbijały się modele samolotów z napędem elektrycznym i spalinowym, szybowców czy śmigłowców. Na znajdującym się nieopodal OSiR jeziorze swoje pływające miniatury prezentowali modelarze szkutniczy. Z podziwem można było oglądać młodych ludzi z ogromnym zaangażowaniem sterujących za pomocą fal radiowych modele żaglowe. Obok nich pływały miniatury różnych statków i okrętów, których wykonawcy poświęcili na ich zbudowanie nierzadko po kilka lat. Przed OSiR-em na specjalnie wytyczonym torze swoje umiejętności prezentowali modelarze samochodowi. Wnętrze ośrodka zamieniło się w sale wystawowe dla modeli redukcyjnych. W sumie mieszkańcy Ornety i okolic oraz zaproszeni goście mogli podziwiać 266 modeli.
     W niedzielę przed OSiR-em swoje stoiska rozbiło wojsko, straż pożarna i straż graniczna. Zarówno starsi, jak i młodsi z ogromną radością wsiadali do Humvee i innych pojazdów, które przyjechały wraz z żołnierzami 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego. Każdy mógł też wziąć broń do ręki czy założyć żołnierskie oporządzenie. Obok lidzbarskich żołnierzy swój duży namiot rozstawiła 9. Brygada Kawalerii Pancernej z Braniewa. Żołnierze i pracownicy tej jednostki mieli m.in. przygotowane dla dzieci książki do kolorowania i plakaty. Na placu swój sprzęt zaprezentowali zawodowi strażacy z Lidzbarka Warmińskiego i ich koledzy z OSP Orneta. Przez dwa dni trwały warsztaty dla najmłodszych, odbył się również konkurs latawcowy.
     W sobotę na wieczornym ognisku podczas spotkania integracyjnego pieczono kiełbasę, w niedzielę organizatorzy zapewnili dla wszystkich chętnych poczęstunek - była pyszna grochówka oraz bigos.
     W sobotę po południu pracowała komisja sędziowska. Ogromna liczba modeli nie ułatwiała pracy jurorom. Pod ocenę swoje modele wystawili głównie modelarze z północnej Polski. Do Ornety przyjechali również pasjonaci tego pięknego hobby z Gliwic, Inowrocławia czy Oleśnicy. W niedzielę, punktualnie o godz. 14, z udziałem m.in. burmistrza Ornety, rozpoczęła się uroczystość zakończenia Festiwalu. Elbląscy modelarze zdobyli następujące nagrody i wyróżnienia:
     - Zbigniew Kunicki otrzymał puchar za model samolotu Hawker Hurricane mkI w skali 1:32;
     - Zenon Zborała otrzymał puchar za model S75 Dźwina w skali 1:35, medal za model Strzała 10 w skali 1:35, puchar za WD-43 w skali 1:35, puchar za model SNAR II w skali 1:35;
     - Maciej Bedyński otrzymał dwa medale, jeden za model M30 "Babcia" w skali 1:35 i drugi za model milicyjnego BTR-60PB w skali 1:35;
     - Jacek Lewandowicz otrzymał medal za model BS-3 203 mm w skali 1:35;
     - Wiktor Bedyński, 10-letni junior, otrzymał medal za model pojazdu Wz.34 w skali 1:35;
     - Sławomir Waszkowski otrzymał dwa medale, jeden za figurkę żołnierza niemieckiego a drugi za dioramę Elbląg 1945;
     - Witold Sadowski otrzymał puchar za kartonowy model samochodu strażackiego JelczGCBA 13/48 w skali 1:25.
     
     Organizatorzy z pomocą licznych fundatorów przygotowali również nagrody specjalne w postaci okazałych pucharów. I tu Zenon Zborała został uhonorowany pucharem za najlepszy model pojazdu w malowaniu Wojska Polskiego. Grand Prix Festiwalu "Puchar Orneckiego Smoka" trafił do Jerzego Grabowskiego z Oleśnicy za model żaglowca "Dar Młodzieży".
     Jak widać po wynikach, festiwal z punktu widzenia elblążan okazał się udany. Wszyscy uczestnicy chwalili sposób jego zorganizowania. Mieszkańcy Ornety mieli okazję przez dwa dni do poznania praktyczne każdego rodzaju modelarstwa. Strażacy, żołnierze i pogranicznicy dodatkowo uatrakcyjnili tę imprezę. Wszyscy uczestnicy na zakończenie zapowiedzieli, że wrócą tu również za rok.
     
     
     Materiał filmowy Telewizji Elbląskiej
     

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Promocja RATY 0%
DRZWI PORTA INSPIRE-PROMOCJA!!
AMK Szkło ozdobne 6
AMK Meble Szafka pod RTV 2