Poniedziałek 10-12-2018, imieniny Bogdana, Julii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Na razie wszyscy chcą współpracować

Elbląg, Na razie wszyscy chcą współpracować fot. AD
Rek

Prezydent Grzegorz Nowaczyk zaprzysiężony. Przewodniczącym Rady Miasta Elbląga został Jerzy Wcisła (PO), wiceprzewodniczącymi Elżbieta Gelert (PO), Henryk Horbaczewski (SLD) i Jerzy Wilk (PiS). Wszyscy zostali wybrani jednogłośnie.

Wczorajszą (9 grudnia) sesję, a właściwie dokończenie pierwszej sesji Rady Miasta Elbląga kadencji 2010-2014 otworzył jeszcze radny senior Zdzisław Olszewski. Sala była wypełniona publicznością jak nigdy, ponieważ jednym z punktów porządku obrad miało być zaprzysiężenie nowego prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka.
     Na wstępie Zdzisław Olszewski odczytał Radzie trzy pisma radnych, którzy zrezygnowali z objęcia mandatu. Tak jak przewidywaliśmy, z mandatu zrezygnował były prezydent Henryk Słonina oraz Alicja Bałchan i Andrzej Soja. Oboje są dyrektorami elbląskich podstawówek – nr 8 i nr 1, tych funkcji nie można łączyć z funkcja radnego, a Andrzej Soja dodatkowo jest wymieniany jako nowy naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta.
     Następnie przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej sędzia Alicja Romanowska wręczyła Grzegorzowi Nowaczykowi zaświadczenie o wyborze na prezydenta Elbląga.
     Ogłoszono wybory przewodniczącego Rady Miasta Elbląga. Radni zgłosili tylko jedną kandydaturę – Jerzego Wcisły z PO. Powołano komisję skrutacyjną, której przewodniczył Marek Pruszak z PiS. W tajnym głosowaniu Jerzy Wcisła uzyskał 21 głosów – poparli go wszyscy radni biorący udział w sesji.
     Zdzisław Olszewski opuścił miejsce za stołem prezydialnym, ustępując je Jerzemu Wciśle, a ten rozpoczął procedurę wyboru wiceprzewodniczących RM. Zgłoszono trzy kandydatury: Elżbietę Gelert z PO, Henryka Horbaczewskiego z PO i Jerzego Wilka z PiS. Znowu głosowanie było tajne i znowu radni byli jednomyślni – wszyscy kandydaci uzyskali po 21 głosów.
     Po wyborze prezydium Rady Jerzy Wcisła zwołał drugą, nadzwyczajną sesję Rady Miasta Elbląga. Prawo stanowi bowiem, że prezydent miasta może być zaprzysiężony jedynie na sesji zwołanej przez nowego przewodniczącego Rady. Tak więc – po kwadransie przerwy – radni wrócili na salę obrad i nowy prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk złożył przysięgę.

 


     Expose prezydenta
     
Z przemówienia inauguracyjnego Grzegorza Nowaczyka wybraliśmy najciekawsze, naszym zdaniem, wątki:
– W ciągu ostatnich kilku miesięcy dzieliłem się z elblążanami, z mieszkańcami mojego miasta, swoimi marzeniami, Marzeniami o potężnym Elblągu. I wybory pokazały, że to były nie tylko moje marzenia, że to były marzenia również większości mieszkańców naszego miasta. Elblążanie uwierzyli, że możemy rozwijać się szybciej, że możemy być liderem regionalnym, że możemy być znaczącym miastem w Polsce. Możemy być lokomotywą wzrostu gospodarczego, możemy zapewnić mieszkańcom to, co najważniejsze – spokój o miejsca pracy, nadzieję na lepsze życie w Elblągu. [...]
– Nie ma Pana Henryka Słoniny na sali, ale chciałbym w imieniu swoim i wszystkich mieszkańców naszego miasta serdecznie panu Henrykowi Słoninie podziękować za wieloletnią pracę na rzecz mieszkańców Elbląga. ]...]
– Liczę, że w pracę na rzecz Elbląga włączą się wszystkie środowiska w mieście, bo przecież Elbląg, jego dobro nie ma barw politycznych. Nowe miejsca pracy, inwestycje w infrastrukturę dla mieszkańców, nowe programy społeczne - to wszystko i inne elementy, które chciałbym przedstawić w nowej strategii rozwoju Elbląga, tak samo będą służyć ludziom o poglądach prawicowych, centrowych, lewicowych oraz tym, których polityka w ogóle nie interesuje. [...]
– Kiedy w trakcie kampanii wyborczej przekonywałem elblążan, że uda nam się dogonić najbardziej rozwinięte miasta w Polsce, mówiłem to z pełnym przekonaniem. Zespół, który stworzę w Urzędzie, spełni oczekiwania mieszkańców. Wierzę w umiejętności urzędników miejskich, którym powierzę zadania związane z rozwojem Elbląga, jestem pewien ich wiedzy, doświadczenia i wysokich kompetencji. Jednak kluczem do skutecznego zarządzania miastem musi być dobre przywództwo. Jako nowy prezydent Elbląga mam odwagę podejmować przełomowe decyzje, nie będę się bał brać odpowiedzialności za sprawy miasta i mieszkańców. Dziś, obejmując stanowisko prezydenta, mówię wyraźnie: wiem, jak poprawić sytuację w Elblągu.
– Czuję się rzecznikiem tysięcy młodych ludzi, młodych elblążan, patrzących na rozwój miasta z odległości tysięcy kilometrów, rozsianych na emigracji zarobkowej, ale ciągle przecież mocno związanych emocjonalnie z naszym miastem. Przesyłam dziś do Was za pośrednictwem mediów moją deklarację: będziemy zmieniali miasto także po to, abyście znowu docenili Elbląg , aby zyskał uznanie w Waszych oczach i na powrót stał się atrakcyjnymi miastem do Waszej pracy i życia.
     
     Dzisiaj ja jestem Waszym przedstawicielem
     
Gościem sesji był Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego (kandydował do Sejmiku z naszego okręgu nr 3), który pogratulował wyboru Grzegorzowi Nowaczykowi i Jerzemu Wciśle, swoim współpracownikom z poprzedniej kadencji. Powiedział też:
– Cieszę się, że Elbląg postawił na zmiany, postawił na dynamiczny rozwój, na spójną i zgodną pracę. Te uśmiechnięte twarze, które tu zastałem, ta jednomyślność podczas głosowań nad wyborem Prezydium Rady Miejskiej, oznaczają, że Elbląg chce wykorzystać swoją szansę. [...] Za współpracę przez ostatnie cztery lata chciałbym serdecznie podziękować Panu Prezydentowi Henrykowi Słoninie i jego Wiceprezydentom. To nie był stracony czas dla tego miasta. Natomiast dzisiaj mamy nowe otwarcie, otwarcie na kolejne lata, które muszą przynieść Elblągowi pozytywny przełom. [...] Szanowni Państwo, ja dzisiaj jestem Waszym przedstawicielem w Zarządzie Województwa. Nie wiem, czy to zauważyliście. Grzegorz Nowaczyk został prezydentem i od dzisiaj to ja będę dbał o Wasze interesy w Zarządzie Województwa. I jestem przekonany, że razem z Panem Prezydentem, w bardzo ścisłej współpracy, z Wysoką Radą, ze wszystkimi mieszkańcami Elbląga, jesteśmy w stanie wiele dobrego dla tego miasta i jego mieszkańców zrobić.
     
     Kolejna sesja wkrótce
     
Następna sesja Rady Miejskiej odbędzie się najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. Trzeba powołać komisje stałe Rady, aby mogły rozpocząć prace nad przyszłorocznym budżetem.
     
     Zobacz materiał filmowy z sesji.

Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem