Środa 24-04-2019, imieniny Grzegorza, Horacego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nadaję ci imię...

 
Elbląg, Nadaję ci imię...
Na nazwę czeka rondo u zbiegu ulic Browarnej, Teatralnej, Robotniczej i Nowej (fot. Anna Dembińska, arch. portEl)

Radni, miejscy urzędnicy, ale także historyk i archeolog zasiadają w komisji ds. nadawania nazw w Elblągu. Będą opiniować wnioski w sprawie nadawania nazw ulic i placów, ale także wznoszenia pomników oraz nadania imienia patrona instytucjom.

W związku z jesiennymi wyborami samorządowymi i powołaniem nowej Rady Miejskiej konieczna była weryfikacji komisji ds. nadawania nazw. Jej przewodniczącym został radny-debiutant Marek Osik, a zastępcą Marek Pruszak. W komisji zasiadają także: Robert Turlej - radny, Kazimierz Arbart, starszy kustosz Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Jerzy Domino-historyk sztuki, grafik, rysownik, konserwator, Grażyna Nawrolska - archeolog, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego, Katarzyna Wiśniewska - dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury UM.
     To komisja doraźna, która - jeśli zajdzie taka potrzeba - będzie opiniować wnioski w sprawie nadawania nazw ulic i placów, wznoszenia pomników oraz nadania imienia patrona instytucjom.
     W ostatnich latach kilka zmian w nazwach na terenie Elbląga było. Efektem tzw. ustawy dekomunizacyjnej w październiku 2017 r.  ulicę Armii Ludowej zastąpiła Generała Władysława Andersa, Rodziny Nalazków - Józefa Wybickiego, Kapitana Diaczenki - Starowiejska, Leona Kruczkowskiego - Zbigniewa Herberta. Zniesiono także nazwę Skwer im. Janka Krasickiego. W tym samym roku nastąpiło odsłonięcia tablicę "Rondo Tarnopol" na skrzyżowaniu ulic Konopnickiej i Niepodległości.
     W 2018 r. rondo u zbiegu ulic Legionów i Niepodległości przyjęło imię Obrońców Birczy, by w ten sposób upamiętnić ofiary konfliktu polsko - ukraińskiego z lat 40 – tych XX wieku. Radni zdecydowali również, że nowy wiadukt na Zatorze otrzymał nazwę „100-lecia Odzyskania Niepodległości”.
     Na nazwę czeka natomiast rondo u zbiegu ulic Browarnej, Teatralnej, Robotniczej i Nowej. Radni Koalicji Obywatelskiej złożyli na początku tego roku wniosek, by nadać mu imię Zamechu. Ostatecznie i tak zdecyduje Rada Miejska.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Proponuję też zmianę nazwę Ronda Kaliningrad na Rondo Warszawskie. Nazwa obecna, związana z sowieckim zbrodniarzem M. Kalininem była niejednokrotnie kwestionowana przez niezadowolonych mieszkańców, a nazwa "Rondo Warszawskie" miałaby dobre uzasadnienie w topografii tej okolicy - po pierwsze, rondo znajduje się blisko wylotu z miasta w stronę Warszawy i jest jednym z pierwszych charakterystycznych obiektów, które mijają przyjeżdżający do Elbląga od strony stolicy. Po drugie, znajduje się w części Elbląga zwanej "Warszawskie Przedmieście" (z powodu osiadłych w Elblągu po wojnie uciekinierów ze zniszczonej stolicy) - nazwa ta odwołuje się więc zarówno do położenia ronda, jak i korzeni sporej części dzisiejszych elblążan. Wiem, że nie wszyscy pałają tu miłością do stolicy, ale jednak mimo wszystko dużo lepiej mi się ona kojarzy niż Kalinin. Szkoda, że w imię "nie drażnienia niedźwiedzia", pewnie obecna nazwa pozostanie na długo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  24 12
  pomysł(2019-03-25)
 • @pomysł - TO CHODZI O MIASTO, a nie o Kalinina, chodzi o współpracę miedzy miastami. Mnie ta nazwa w niczym nie przeszkadza w przeciwieństwie do niektórych nazw które nadaje się obecnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 8
  (2019-03-25)
 • Warszawskie? mnie i wielu innym kojarzyć sie będzie z układem warszawskim czyli paktem nastawionym na agresję, nigdy w życiu rondo warszawskie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 4
  podpisek(2019-03-25)
 • Dla mnie może byc Rondo Pasłęk, Rondo Królewiec, Rondo Kalinka też pasuje;-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 1
  MisWciazZywy(2019-03-25)
 • a może zwyczajnie Rondo Południe. Utrwalające gdzie są poszczególne części miasta. .wylotówka to też Elbląg Południe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 1
  Dorota_(2019-03-25)
 • i to sa wazkie tematy w miescie - NAZWY. nie nowe miejsca pracy, nie kompleksowe remonty ulic, tylko NAZWY. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 0
  (2019-03-25)
 • @wyżej - nazwa miasta i tak niegodna upamiętnienia, bo świadczy o braku szacunku Rosjan/Sowietów do historii i dziedzictwa tego regionu. Po wojnie zmieniono dosłownie wszystkie nazwy miejscowe na tym terenie, zarówno miast (np. Tylża, Wystruć, Piława, Świętomiejsc, Ragneta, Gierdawy [wszystkie nazwy, które wymieniłem są pochodzenia staropruskiego, nie niemieckie] - to dziś Sowieck, Czerniachowsk, Bałtijsk, Mamonowo, Nieman, Żeleznodorożnyj), jak i dużych i małych wsi, a nawet rzek, jezior itp. W ten sposób "zaorano" pamięć o pierwotnych mieszkańcach tego regionu - bałtyckich Prusach, a także miejscowych Litwinach, Mazurach (Polakach), Kurlandczykach itd. Te nazwy to pomnik zbrodni, barbarzyństwa i zacierania historii (w tej kwestii Stalin przewyższył nawet Hitlera), dlatego powinniśmy je kontestować na każdym kroku i używać ich poprawnych, historycznych odpowiedników.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 3
  pomysł(2019-03-25)
 • Za duzo kasy w kasie miasta ? Potrzebne nastepne przeciecie wstegi i kolacja dla biskupa z marszalkiem ? Zostawcie Rondo Kaliningrad ! Wydajcie kase na wakacje dzieci z sierocinca !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 6
  CT(2019-03-25)
 • @pomysł - Napisz więc do Putina, aby zmienił tą niechlubną nazwę miasta, może na chlubną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 5
  (2019-03-25)
 • zamknąłbyś j.. jakby ci powiedzieli gdzie twoi potomkowie służyli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  waldekf(2019-03-25)
 • Dobrze że nie dowiedziałeś się gdzie twój tatulu czy dziadyk służył
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 2
  (2019-03-25)
 • I już te niezbyt rozsądne komentarze świadczą, że ta komisja będzie miała trudne zadanie w ustalaniu nazewnictwa. Oto wąska, i widać słabo wyedukowana grupa osób rozpoczęła perfidny atak tak na niektórych jej członków jak i obowiązujące dotąd nazwy. Takie sytuacje jak ta komisja to woda na młyn takich krzykaczy, więc zamiast dyskusji merytorycznej demagogia, histeria i nieetyczny atak na ludzi. Co to bowiem ma za znaczenie kim był lub jest ktoś z rodziców. Tego rodzaju zarzuty to zwykłe chamstwo i nie mają nic wspólnego z kulturą osobistą i wymaganym poszanowaniem innych ludzi czy ich poglądów. Tutaj warto zaśpiewać sobie piosenkę Stanisława Sojki "Tolerancja". W XX wieku jedną z form współczesnej bajki był western jako gatunek filmowy. Tam bardzo często bohater stający po uczciwej stronie, który walczył z bezprawiem, sam w przyszłości miał zaszarganą kartę życia, ale nie był oceniany za to kim był tylko za to kim jest i co obecnie robi. Jaka szkoda, że dzisiaj istnieją tak duże grupy ludzi, które nie pojmują, że w wystawieniu ludziom cenzurki najważniejsza jest ich postawa i działalność, a nie pochodzenie czy zasługi przodków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  SzeryfMcJohn(2019-03-25)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Szkło ozdobne 5
AMK-Zabudowa przedpokoju
Kompleksowe realizacje pod klucz
Fronty lakierowane mdf biały mat