UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nadzwyczajnie krótka sesja

Reklama

Zaledwie 20 minut trwała dzisiejsza nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Podczas obrad radni przyjęli apel do ministra obrony narodowej w sprawie pozostawienia w Elblągu sztabu 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Ta sprawa od kilku tygodniu budzi wiele emocji wśród polityków, samorządowców, mieszkańców. Zobacz zdjęcia filmową relację Truso.tv

Tekst stanowiska Rady Miejskiej w sprawie pozostawienia sztabu 16 . Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej został mocno złagodzony. W pierwszej wersji była mowa o sprzeciwie wobec planów ministra obrony narodowej, w ostatecznej wersji jest mowa o prośbie, by minister przemyślał jeszcze raz swój plan wobec dywizji.
       Prace nad treścią trwały jeszcze dzisiaj podczas spotkania przewodniczącego Rady Miejskiej z prezydentem i podczas Konwentu Seniorów. W efekcie w ostatniej chwili z uchwały wypadło zdanie „Wiemy również, że jednostki 16 PDZ pozostają w naszym mieście”.
       Samo głosowanie było formalnością. Za złagodzonym stanowiskiem byli wszyscy obecni na sesji radni, czyli 24 osoby. Zanim jednak do głosowania doszło, Michał Missan i Ryszard Klim próbowali zgłosić po jednej poprawce.
       - W stanowisku jest mowa o tym, że miasto od stu lat jest związane z wojskiem. Raczej powinno być 68 lat, czyli od daty przeniesienia do Elbląga 16. dywizji – argumentował radny Klim, ale po dyskusji wycofał swój wniosek.
       - Zabrakło wątku o możliwości współpracy 16 PDZ z wielonarodową dywizją. Stanowisko jest miejscami za bardzo złagodzone, ale rozumiem, że to dla dobra miasta – mówił Michał Missan.
       - Kwestia współpracy między dywizjami nie mieści się w naszych kompetencjach – odpowiedział Marek Pruszak. A wniosek radnego Missana przepadł w głosowaniu.
       Stanowisko Rady Miejskiej zostanie teraz przesłane do prezydenta Andrzej Dudy i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Wcześniej listy w tej sprawie wysłał prezydent Elbląga Witold Wróblewski, a interpelacje zgłosili poszczególni parlamentarzyści. Czy to coś zmieni? Biorąc pod uwagę ostatnie wypowiedzi ministra Macierewicza, wydaje się, że wszystkie decyzje w sprawie lokalizacji sztabu 16 PDZ poza Elblągiem już zapadły.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • sesja krótka a diety za posiedzenie takie same jak za najdłuższą, prawda ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 3
  (2017-06-05)
 • A nad czym tu deliberować ????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  MJ(2017-06-05)
 • Pisiory z rady nie postawią się przecież prezesowi :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 7
  (2017-06-05)
 • Czy p. Wilk wcześniej nie przedstawił stanowiska MON-u, że już zapadła decyzja o wyprowadzeniu 16 PDZ z naszego miasta? A p. Pruszak o tym nic a nic. To który z tych panów PiS-u będzie startował na prezydenta Elbląga? Dlaczego w tej sprawie nie wypowiada się b. żołnierz a obecny poseł Krasulski?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 1
  klik(2017-06-05)
 • "W zależności od tego, kto jakie funkcje pełni w Radzie, takie otrzymuje wynagrodzenie. I tak przewodniczący Rady Miejskiej otrzymuje 100 proc. tak zwanej podstawy, czyli 2 649,69 zł, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej oraz przewodniczący komisji stałych 85 proc. tej kwoty, czyli 2 252,24 zł, wiceprzewodniczący komisji stałych. .. .60 proc. - 1589,81 zł, " na RĘKĘ, ale za. .. .. taki wybór można np : dostać jabłko. I usłyszeć obietnice z kosmosu. .. lub przeczytać artykuł mówiący o rzekomym hejcie a w tle akceptacja emigracji z Bliskiego Wschodu lub związków homoseksualnych ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 3
  LSD(2017-06-05)
 • To PiS ma problem na własne życzenie. Idą wybory i pa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 4
  Mieszkaniec(2017-06-05)
 • Przestańcie się ośmieszać i robić burzę w szklance wody. Ja twierdzę, że rozsądnym jest że dowództwo musi być tam gdzie jest wojsko. O co tu walczyć? Trzeba było walczyć gdy przenoszono wojsko do innych miast a nie teraz. Czy tak trudno sobie wyobrazić co by było gdyby gdyby Prezydent kierował urzędem naszego miasta gdyby jego siedziba była np. w Gdańsku czy też Olsztynie. Czy Rada Miasta Elbląga chciałaby kierować interesami mieszkańców Elbląga gdyby jej siedzibą był Olsztyn lub Gdańsk? Na te pytania niech odpowiedzą sobie protestujący radni i mieszkańcy Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 11
  (2017-06-05)
 • Najlepiej wszystko zniszczyć zaorać i powiedziećELBLĄG MA ZNIKNĄC Z MAPY POLSKI. olsztyn ma być zawsze żywy. wy k****y.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  (2017-06-05)
 • Poważenie?? Przejmujecie się 16 pomorską?! Lepiej obczajcie w co Pan rady Tomczyński się odstrzelił xDDDDD hłe hłe hłe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 2
  Anon(2017-06-05)
 • nie chce tego nawet komentować. Co zrobi jeszcze SLD.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  uczestniksesji(2017-06-05)
 • Popslsld WON!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 4
  (2017-06-05)
 • Ja stawiam na Miariana Kowalskiego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  (2017-06-05)
Reklama