Środa 14-11-2018, imieniny Emila, Wawrzyńca
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Budowa hali na Modrzewinie Budowa hali na Modrzewinie

Nadzwyczajnie krótka sesja

Rek

Zaledwie 20 minut trwała dzisiejsza nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Podczas obrad radni przyjęli apel do ministra obrony narodowej w sprawie pozostawienia w Elblągu sztabu 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Ta sprawa od kilku tygodniu budzi wiele emocji wśród polityków, samorządowców, mieszkańców. Zobacz zdjęcia filmową relację Truso.tv

Tekst stanowiska Rady Miejskiej w sprawie pozostawienia sztabu 16 . Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej został mocno złagodzony. W pierwszej wersji była mowa o sprzeciwie wobec planów ministra obrony narodowej, w ostatecznej wersji jest mowa o prośbie, by minister przemyślał jeszcze raz swój plan wobec dywizji.
     Prace nad treścią trwały jeszcze dzisiaj podczas spotkania przewodniczącego Rady Miejskiej z prezydentem i podczas Konwentu Seniorów. W efekcie w ostatniej chwili z uchwały wypadło zdanie „Wiemy również, że jednostki 16 PDZ pozostają w naszym mieście”.
     Samo głosowanie było formalnością. Za złagodzonym stanowiskiem byli wszyscy obecni na sesji radni, czyli 24 osoby. Zanim jednak do głosowania doszło, Michał Missan i Ryszard Klim próbowali zgłosić po jednej poprawce.
     - W stanowisku jest mowa o tym, że miasto od stu lat jest związane z wojskiem. Raczej powinno być 68 lat, czyli od daty przeniesienia do Elbląga 16. dywizji – argumentował radny Klim, ale po dyskusji wycofał swój wniosek.
     - Zabrakło wątku o możliwości współpracy 16 PDZ z wielonarodową dywizją. Stanowisko jest miejscami za bardzo złagodzone, ale rozumiem, że to dla dobra miasta – mówił Michał Missan.
     - Kwestia współpracy między dywizjami nie mieści się w naszych kompetencjach – odpowiedział Marek Pruszak. A wniosek radnego Missana przepadł w głosowaniu.
     Stanowisko Rady Miejskiej zostanie teraz przesłane do prezydenta Andrzej Dudy i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Wcześniej listy w tej sprawie wysłał prezydent Elbląga Witold Wróblewski, a interpelacje zgłosili poszczególni parlamentarzyści. Czy to coś zmieni? Biorąc pod uwagę ostatnie wypowiedzi ministra Macierewicza, wydaje się, że wszystkie decyzje w sprawie lokalizacji sztabu 16 PDZ poza Elblągiem już zapadły.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • sesja krótka a diety za posiedzenie takie same jak za najdłuższą, prawda ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 3
  (2017-06-05)
 • A nad czym tu deliberować ????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  MJ(2017-06-05)
 • Pisiory z rady nie postawią się przecież prezesowi :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 7
  (2017-06-05)
 • Czy p. Wilk wcześniej nie przedstawił stanowiska MON-u, że już zapadła decyzja o wyprowadzeniu 16 PDZ z naszego miasta? A p. Pruszak o tym nic a nic. To który z tych panów PiS-u będzie startował na prezydenta Elbląga? Dlaczego w tej sprawie nie wypowiada się b. żołnierz a obecny poseł Krasulski?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 1
  klik(2017-06-05)
 • "W zależności od tego, kto jakie funkcje pełni w Radzie, takie otrzymuje wynagrodzenie. I tak przewodniczący Rady Miejskiej otrzymuje 100 proc. tak zwanej podstawy, czyli 2 649,69 zł, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej oraz przewodniczący komisji stałych 85 proc. tej kwoty, czyli 2 252,24 zł, wiceprzewodniczący komisji stałych. .. .60 proc. - 1589,81 zł, " na RĘKĘ, ale za. .. .. taki wybór można np : dostać jabłko. I usłyszeć obietnice z kosmosu. .. lub przeczytać artykuł mówiący o rzekomym hejcie a w tle akceptacja emigracji z Bliskiego Wschodu lub związków homoseksualnych ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 3
  LSD(2017-06-05)
 • To PiS ma problem na własne życzenie. Idą wybory i pa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 4
  Mieszkaniec(2017-06-05)
 • Przestańcie się ośmieszać i robić burzę w szklance wody. Ja twierdzę, że rozsądnym jest że dowództwo musi być tam gdzie jest wojsko. O co tu walczyć? Trzeba było walczyć gdy przenoszono wojsko do innych miast a nie teraz. Czy tak trudno sobie wyobrazić co by było gdyby gdyby Prezydent kierował urzędem naszego miasta gdyby jego siedziba była np. w Gdańsku czy też Olsztynie. Czy Rada Miasta Elbląga chciałaby kierować interesami mieszkańców Elbląga gdyby jej siedzibą był Olsztyn lub Gdańsk? Na te pytania niech odpowiedzą sobie protestujący radni i mieszkańcy Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 11
  (2017-06-05)
 • Najlepiej wszystko zniszczyć zaorać i powiedziećELBLĄG MA ZNIKNĄC Z MAPY POLSKI. olsztyn ma być zawsze żywy. wy k****y.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  (2017-06-05)
 • Poważenie?? Przejmujecie się 16 pomorską?! Lepiej obczajcie w co Pan rady Tomczyński się odstrzelił xDDDDD hłe hłe hłe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 2
  Anon(2017-06-05)
 • nie chce tego nawet komentować. Co zrobi jeszcze SLD.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  uczestniksesji(2017-06-05)
 • Popslsld WON!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 4
  (2017-06-05)
 • Ja stawiam na Miariana Kowalskiego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  (2017-06-05)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Obraz na płótnie Tygrys 110x50 cm
Fototapety z tańcem
Fototapety przestrzenne
Obraz na dibond 260x60 cm - Słoneczniki