UWAGA!

Najlepiej słychać go w maju (Opowieści z lasu, odc. 62)

 Elbląg, Chrabąszcz majowy jest gatunkiem pospolitym
Chrabąszcz majowy jest gatunkiem pospolitym

Szczególnie widać go, a przede wszystkim słychać, pod koniec maja. Raz na cztery lata masowo wylatuje z ziemi, by odbyć swoje loty godowe. Wtedy rusza również na masowy żer, a jego przysmakiem są liście klonów, dębów czy brzóz. Chrabąszcza majowego dobrze znają zarówno leśnicy, jak i ci, którzy mają ogród.

Dorosły owad może mierzyć nawet trzy cm i ma mocną budowę ciała. Na głowie ma czułki, spore oczy i gryzący aparat gębowy. Stopy są zaopatrzone w pazurki, dzięki którym chrabąszcz może wczepić się w gałąź.
       W ciągu dnia owady te przesiadują raczej na drzewach żywicielskich, natomiast w trakcie ciepłych wieczorów zaczynają latać i odbywać gody, po których samice składają w ziemi jaja. Każda z nich może ich złożyć nawet 80! W tym samym czasie ruszają też na masowy żer.
       "Żer w koronach drzew trwa około dwóch tygodni i w zasadzie nie czyni drzewom większej krzywdy, gdyż ich korony szybko się regenerują" – wyjaśnia Jarosław Szałata w swojej książce "Rok leśniczego". - "Istotnym problemem są żerujące przez lata pod ziemią pędraki – larwy chrabąszczy. Niszczą całe place świeżo posadzonych, a nawet już starszych upraw leśnych, objadając korzenie drzewek".
       Chrabąszcz majowy występuje na terenie całego kraju i jest licznym gatunkiem. Jego pędrakami żywią się ptaki - szpaki, drozdy czy pustułki – ale i borsuki, krety, myszy, dziki. Dawniej stanowiły również źródło pożywienia człowieka. Jego naturalnym wrogiem są nietoperze.
oprac. mw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama