Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Napisz uchwałę. Rada musi się nią zająć

 
Elbląg, Napisz uchwałę. Rada musi się nią zająć Janusz Nowak (trzeci z lewej) i wiceprzewodniczący RM (fot. AD).
Rek

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął kwestię obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej – poinformowała dziś (21 listopada) Rzecznik Wojewody Warmińsko-Mazurskiego. Elblążanie będą mogli składać projekty uchwał, radni Rady Miejskiej będą musieli poważnie je potraktować i nad nimi głosować.

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza funkcjonuje w nielicznych polskich samorządach (decyzja NSA dotyczy konkretnie Ełku, ale w istocie wszystkich samorządów). Polega to na tym, że grupa mieszkańców (ich liczbę ustala rada każdej gminy) ma prawo złożyć projekt uchwały dotyczący istotnej dla tych mieszkańców sprawy. Odpowiednie służby, w przypadku Elbląga miejski urzędnicy, przygotowują ten projekt do przedstawienia Radzie Miejskiej (np. sporządzają opinie prawne), a radni nad nim głosują. Projekt uchwały złożony przez mieszkańców traktowany jest tak samo, jak projekt złożony przez Prezydenta.
     Zanim to nastąpi, trzeba będzie zmienić Statut Miasta Elbląga. Mowa o tym w wykładni prawnej NSA, która dotyczy próby wprowadzenia obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w Ełku.
     Przypomnijmy, próby wprowadzenia w Elblągu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej podejmowano jeszcze za rządów prezydenta Henryka Słoniny, potem za rządów prezydenta Grzegorza Nowaczyka. W obu przypadkach władze miasta je odrzuciły. Teraz próby zostaną pewnie ponowione, ale obecnemu prezydentowi Jerzemu Wilkowi odpadł najważniejszy argument jego poprzedników – że prawo nie wypowiada się w tej sprawie jednoznacznie. Prawo wypowiedziało się jak najbardziej jednoznacznie.
     Kolejna sesja Rady Miejskiej Elbląga zaplanowana jest na 30 grudnia. Jeśli prezydent Jerzy Wilk i przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Nowak będą tym zainteresowani, zdążą do tego czasu przygotować uchwałę wprowadzającą stosowne zmiany w Statucie Miasta Elbląga.
     
     Oto dzisiejsza informacja Edyty Wrotek, rzecznik prasowej Wojewody Warmińsko-Mazurskiego o decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego:
„Mamy już wiążącą wykładnię prawną dotyczącą wprowadzenia przez samorządy do statutów inicjatyw uchwałodawczych. Naczelny Sąd Administracyjny nie uznał Statutu Rady Miejskiej w Ełku, w którym wprowadzono taką możliwość, za błędny.
     Nie potwierdziły się zatem wcześniejsze wyroki, którymi kierował się Wojewoda Warmińsko-Mazurski, zmieniając statuty, m.in. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, który to w 2008 roku wykroczył poza granice skargi Gminy Nowe Miasto Lubawskie na Rozstrzygnięcie Nadzorcze Wojewody dotyczące wprowadzenia w statucie inicjatywy uchwałodawczej przez mieszkańców, orzekając, że taka inicjatywa nie przysługuje obywatelom. Również WSA we Wrocławiu w 2006 roku wyraził pogląd, że rada gminy nie może w swoim statucie przyjąć, że mieszkańcom wspólnoty samorządowej przysługuje inicjatywa uchwałodawcza.
     Podobnie jak Wojewoda Warmińsko-Mazurski, który miał wątpliwości w tej sprawie, kierując skargę do NSA, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w podobnej sprawie uchwały Rady Miasta w Olsztynie odroczył swoje postępowanie do czasu postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego.
     Dlatego spokojni już o prawne aspekty rozstrzygnięć w tych sprawach możemy kibicować inicjatywom uchwałodawczym mieszkańców naszego regionu w oparciu o wiążący stan prawny.
     

PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • ale nie w Elblągu za Wilka!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  na.ulicy.mówią(2013-11-21)
 • Wilk był kiedyś za wprowadzeniem obywatelskiej inicjatywy uchwalodawcazej, zobaczymy czy nie zmienil mu sie punkt widzenia jak zmienil punkt siedzenia. Mamy nadzieje, ze wprowadza to jak najszybciej, a wtedy KNP natychmiast przygotuje uchwaly o likwidacji strazy miejskiej i strefy platnego parkowania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 2
  NowaPrawica(2013-11-21)
 • Coz z tego, skoro ludzie napisza a władza i tak odrzuci bo władza wie lepiej. Jak z obywatelskim projektem dotyczącym pójścia do szkoł sześciolaków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  Dyniogłowy(2013-11-21)
 • jeżeli aktualnie statut miasta określa inicjatywę wniosku uchwały z poparciem 3 radnych to ilu obywateli będzie się musiało podpisać pod wnioskiem uchwały? trzeba to skonsultować
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  maz(2013-11-21)
 • mam projekt uchwały " w sprawie zorganizowania wybiegu dla psów w Elbląskim Parku Ekonomicznym pod nazwą "Modrzewina dla czworonogów skoro nie dla ludzi"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 0
  uchwałodawca(2013-11-21)
 • Widzę że Nowa Prawica zaczyna obiecywać coś co od tylu miesięcy krytykuje czyli rozdawnictwo i działania pod publikę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 3
  Lolelb(2013-11-21)
 • Mariusz zacznij pisać!; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  życzliwy(2013-11-21)
 • Rada Miasta + Prezydent: winna być zarezerwowana dla ludzi: 1.nieposzlakowanej opinii, 2.nie karanych, 3.Wolnych od zarzutów, 4.Bez partyjnych, 5.Wykształconych, (tylko szkoły prawdziwe typy jak Joński wykluczone) 6.Zlustrowanych i bez powiązań z PZPR, UB, SB WL, Milicja do 3 pokolenia, 7.Uczciwych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  uchwała(2013-11-22)
 • @uchwała żaden polityk nie przeszedłby takiej selekcji a inni po nich też mieliby spore problemy, cała ta nasza elita jest umoczona.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  Lolelb(2013-11-22)
 • bardzo proszę osobe o nicku UCHWAŁODAWCA o kontakt mailowy pati18@o2.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 1
  zinteresowana(2013-11-22)
 • Uchwałę o preferencyjnej sprzedaży działek budowlanych pod warunkiem opuszczenia zajmowanego mieszkania komunalnego i zbudowania domu mieszkalnego w ciągu 5 lat oraz niemożności sprzedania przez 10 lat dla lokatorów komunalnych którzy nie mogą wykupić mieszkań na preferencyjnych warunkach ze względu na to że miasto nie przeznacza mieszkań przez nich wynajmowanych na sprzedaż. :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  Lolelb(2013-11-22)
 • Uchwałę o zmianie naliczania ulg technicznej i dochodowej, w pierwszej kolejności od stawki bazowej odliczyć ulgi techniczne od wyliczonej stawki po odliczeniach ulg technicznych odliczyć ulgę dochodową, przy takim systemie nie było by podwyżek o 100% oraz czynsz zależny by był od standardu mieszkania i możliwości finansowych lokatorów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  Lolelb(2013-11-22)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Trodat
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem