Wtorek 25-09-2018, imieniny Władysława, Aurelii
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nasz patriotyzm nie może być wytartym hasłem

Elbląg, Nasz patriotyzm nie może być wytartym hasłem Uroczystość z okazji Święta Niepodległości na Pl. Kazimierza Jagiellończyka (fot. WS)
Rek

Dziś obchodzimy 92. rocznicę rzeczywistego powrotu do państwowości. Największym pragnieniem Polaków mieszkających pod trzema zaborami była suwerenność i za to pragnienie gotowi byli ponieść najwyższą cenę. My, dziś, musimy zastanowić się jak wzmocnić państwowość wewnątrz i na arenie międzynarodowej – mówił podczas uroczystości na Pl. Kazimierza Jagiellończyka wiceprezydent Elbląga Witold Wróblewski. Zobacz fotoreportaż.

Dziś, 11 listopada, Święto Niepodległości. 92 lata temu Polska wróciła na mapę świata po 123 latach strącenia w niebyt. Polacy żyjąc pod trzema zaborami marzyli o suwerenności i stało się. Jak przypominano podczas dzisiejszej uroczystości na Pl. Kazimierza Jagiellończyka, wszystko zaczęło się w czerwcowy, ciepły dzień w Sarajewie. Wydarzenie to przyniosło międzynarodowy konflikt, a po jego zakończeniu – niepodległość Polsce.
     Obchody Święta Niepodległości w Elblągu rozpoczęły się o godz. 10.30 mszą świętą w intencji Ojczyzny, którą celebrował ks. biskup Józef Wysocki. Następnie o godz. 12 na Pl. Kazimierza Jagiellończyka gen. bryg. Krzysztof Makowski, zastępca Dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej przyjął meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystej zbiórki. Meldunek złożył dowódca uroczystości ppłk Andrzej Duda, dowódca 16 batalionu dowodzenia.
     Na placu zgromadzili się przedstawiciele władz miejskich (dziś stawił się zarówno prezydent Henryk Słonina, jak i jego dwaj zastępcy), wojewódzkich, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież szkolna, przedstawiciele organizacji kombatanckich, duchowieństwo oraz elblążanie, którzy mimo niesprzyjającej aury wraz z rodzinami przyszli, by uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu.
     Była też grupa 18 polskich dzieci wraz z opiekunami ze Szkoły Państwowej w Suderwie na Litwie. Dzieci są laureatami konkursów „Kraj naszych przodków”, które zorganizowało Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, którego przewodniczącą jest Blandyna Weredyk– Kuczyńska. To właśnie Stowarzyszenie zorganizowało przyjazd i pobyt dzieci w Elblągu.
     W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi wśród uczestników uroczystości nie zabrakło także osób, których nazwiska znajdują się na listach wyborczych.
     - Dziś obchodzimy 92. rocznicę rzeczywistego powrotu do państwowości – mówi wiceprezydent Elbląga Witold Wróblewski. – Marzeniem Polaków żyjących pod trzema zaborami była suwerenność. Za to pragnienie gotowi byli ponieść najwyższą cenę. Głównymi architektami wolności i niepodległości byli Józef Piłsudski i Marian Dmowski – kontynuował. – Wywalczyli wolność, której już za dwa lata trzeba było bronić przed najazdem bolszewickim. To był jednak wielki wysiłek i przykład patriotyzmu najwyższej próby.
     - Nasz patriotyzm nie może być wytartym hasłem – apelował wiceprezydent Wróblewski. – I tu zwracam się do młodych. Młodzi ludzie powinni zdawać sobie sprawę, że to Polska jest miejscem pasjonujących wyzwań. Musimy też wspólnie zastanowić się nad tym, jak wzmocnić państwowość zarówno od wewnątrz, jak i na arenie międzynarodowej. Dziś elblążanom życzę satysfakcji z mieszkania w naszym mieście oraz w Polsce – zakończył.
     Uroczystość stała się też okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych. Ośmiu żołnierzy, którzy przebywali na misjach zagranicznych otrzymało Gwiazdę Iraku.
     Kolejnym elementem uroczystości na Placu Jagiellończyka był Niepodległościowy Apel Poległych zakończony salwą honorową. „Chwała bohaterom” – rozlegał się okrzyk.
     Następnie delegacje złożyły wieńce i kwiaty przed pomnikiem Króla Kazimierza Jagiellończyka. O oprawę muzyczną uroczystości tradycyjnie zadbała Orkiestra Garnizonu Elbląg.

 


     A to nie koniec obchodów Święta Niepodległości. O godz. 18 w Bibliotece Elbląskiej rozpocznie się koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Wstęp wolny.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywka GODŁO
POLO z HAFTEM
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki