Sobota 20-04-2019, imieniny Czesława, Agnieszki
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nasz skarb

Zabytkowy księgozbiór z Elbląga ma być częścią Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Jak informuje dyrektor Biblioteki Elbląskiej Jacek Nowiński, włączenie kolekcji do Narodowego Zasobu jednogłośnie zatwierdziła już Krajowa Rada Biblioteczna, teraz potrzebne jest jedynie specjalne rozporządzenie ministra kultury.

- Najcenniejsza część naszego księgozbioru będzie podlegała szczególnej ochronie. Będziemy również mogli ubiegać się o pieniądze m.in. na zabezpieczenie zbiorów - mówi dyrektor. Jacek Nowiński ma nadzieję, że rozporządzenie ukaże się jeszcze w tym roku.
     Trzon zbiorów zabytkowych stanowi księgozbiór dawnej Biblioteki Miejskiej w Elblągu oraz biblioteki Gimnazjum Elbląskiego. To łącznie prawie 50 tysięcy pozycji: inkunabuły, rękopisy, stare druki, a także muzykalia, zbiory kartograficzne, ekslibrisy i grafiki.
     Jak powiedział nam pracownik Biblioteki Elbląskiej Arkadiusz Kowalczyk, w Bibliotecznym Zasobie Narodowym są obecnie księgozbiory z 55 książnic. Elbląski zbiór będzie 56 na tej liście.
     
SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Bardzo dobre posunięcie dyrektora NOWIŃSKIEGO. Jak się okazuje - jest on z wykształcenia historykiem - to raczej nie jest tu mocny, ale jako zarządzający biblioteką pokazał się z najlepszej strony. Na głowę pobił b. dyrektora M. i b. dyrektorkę G. To jest przykład jak trzeba działać skutecznie, m.in. dla tych co podejmują b. nieudolne, ślamazarne działania, by światowe cacko sztuki hydrotechnicznej - KANAŁ ELBLĄSKI - objąć opieką UNESCO. Jedyny na świecie obiekt nie może się tego doczekać, gdzie w warunkach Francji, czy Holandii byłby już kilkadziesiąt lat temu wpisany na listę światowych dóbr kultury.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Look by door(2006-12-11)
 • To wielki zaszczyt że mamy w Elblągu tak znakomitego Dyrektora jak Pan Jacek Nowiński
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-12-11)
 • Kanal Elblaski - magical
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Luki(2006-12-11)
 • Kochamy pana - brudne i stare bibliotekarki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-12-11)
 • Ponieważ tak wszyscy wychwalaja pod niebiosa Pana Jacka ja również chciałam dorzucić swój skromny pean pochwalny. Ale musze z przykrością stwierdzić że niestety jeszcze nie zaiskrzyło. A szkoda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-12-11)
 • Panie dyrektorze kochany! Niech pan nas nie opuszcza większość z nas już podjeła kurację u psychiatry a szkoda byłoby nie dokończyć gdyby pan nas tak nagle porzucił. te wyjatkowe narady na których ma pan możliwość mówić, mówić i tylko mówić bo działania to my robimy i te nadzwyczajne pańskie pomysły dzięki którym jeszcze istniejemy. No i zabrałby pan nasze wspaniałe panie - które tak świetne piszą projekty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-12-11)
 • a co do roboty zagonił ?myśleć kazał ?w środy i soboty otwarte ? zły człowiek z tego Nowiny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-12-11)
 • ojej a co to jest za czynnosc mysleć????? to chyba musi boleć strasznie!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-12-11)
 • Dla przywrócenia równowagi trzeba jednak dodać, że poprzedni Dyrektorzy działali jednak w diametralnie innych warunkach. Gdyby obecny Dyrektor nie wykorzystał dzisiejszych możliwości dotyczących finansowania - to byłby grzech zaniechania. A tak - po prostu wykonuje swoje obowiązki. Mająć takie zbiory i takie obiekty - tylko działać ! Ale ktoś te podwaliny postawił...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  książeczka elbląska(2006-12-11)
 • książczyno elbląska,to prawda np.poprzedni umieścili bezcenny księgozbiór w wilgotnych piwnicach a nagród i medali dostali jakby przeszli szlak lenino -berlin,troszkę obiektywizmu.w Polsce wszystkie biblioteki "mogą" w nowych warunkach robić to samo co Nowina ,pytanie czy robią
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zorientowana(2006-12-12)
 • do zorientowanej: już pisałem na tych łamach, że decyzje o umieszczeniu cennych zbiorów w piwnicy to chyba jednak nie była decyzja poprzedniej Dyrekcji, proszę to najpierw sprawdzić, a dopiero potem pisać dyrdymały - p.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-12-12)
 • no właśnie, ani zorientowana, ani czytać nie potrafi - nie jestem książczyną, ale książeczką elbląską i patrzę nieco dalej niż na koniec własnego nosa -
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  książeczka elbląska(2006-12-12)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Clinex W3 Multi
Płyn do mycia i dezynfekcji
Clinex Stronger