Piątek 16-11-2018, imieniny Małgorzaty, Gertrudy
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Wypadek przy CH Ogrody Wypadek przy CH Ogrody

Nauczą zawodu, jak znajdą wykonawcę

 
Elbląg, Nauczą zawodu, jak znajdą wykonawcę Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej będzie funkcjonowało m.in. w budynku przy ul. Rawskiej (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

1 września zacznie działać Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej, które ma kształcić w kilkudziesięciu zawodach, potrzebnych na rynku pracy. Na jego rozbudowę i wyposażenie miasto pozyskało z funduszy unijnych 15 milionów złotych. Problem w tym, że od prawie roku samorząd nie może rozstrzygnąć przetargu na wykonawcę tych prac.

Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej będzie funkcjonowało w dwóch obiektach: przy ul. Bema 54 i budynku po wygaszanym Gimnazjum nr 6 przy ul. Rawskiej. Oba wymagają inwestycji, na który to cel miasto pozyskało w sumie 15 mln złotych z funduszy unijnych: 6 mln złotych na rozbudowę i 9 mln na doposażenie, modernizację pracowni i szkolenia dla słuchaczy.
     - Harmonogram przewiduje, że do września 2019 roku w budynku przy ul. Bema powstaną cztery nowe pracownie: odlewnicza, stolarsko-ciesielska, budowlana i energii odnawialnej. Doposażona zostanie m.in. pracownia tapicerska, rysunku technicznego, mechaniki samochodowej – mówiła podczas posiedzenia komisji gospodarki miasta Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Elblągu. - W budynku przy ul. Rawskiej powstaną m.in. pracownie: fryzjerska, administracji, rachunkowości, florystyczna, języków obcych, kompetencji zawodowych, doradztwa zawodowego z prognozowaniem rynku pracy. Będzie się tu mieścić także Centrum Kariery i Doradztwa Zawodowego. Przeprowadzka wyposażenia z budynku przy ul. Saperów jest już zaawansowana w 80 procentach, termin jej zakończenia to 31 sierpnia. W tym też terminie do budynku przy ul. Rawskiej zostaną przeniesione z Bema placówki Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Powiatowego Urzędu Pracy.
     Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej ma być w pełni gotowe do września przyszłego roku. Problem w tym, że od prawie roku miasto nie może znaleźć wykonawcy prac.
     - Początkowo planowaliśmy projekt w dwóch etapach, bo takie były możliwości dofinansowania. Na pierwszy etap ogłosiliśmy dwa przetargi, ale ceny złożonych ofert znacznie przekraczały kwotę zamawiającego. Po uzyskaniu dofinansowania na drugi etap w kwietniu 2017 roku wystąpiliśmy z prośbą do instytucji finansującej, by oba postępowania połączyć w jedno. Ten połączony przetarg też musieliśmy unieważnić, bo oferty firm również były za wysokie. Obecnie kończymy przygotowania do czwartego przetargu – tłumaczyła radnym Elżbieta Gieda, dyrektor Departamentu Inwestycji Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Ceny w przetargach znacząco rosną, a zainteresowanie wykonawców spada, to nie tylko problem w Elblągu, ale w całym kraju. Rosną też ceny usług, produktów. Już wiemy, że od września o 7 procent podrożeje wyposażenie do pracowni stolarsko-ciesielskiej. Mamy jednak nadzieję, że kolejny przetarg zakończy się sukcesem i że do 30 września 2019 roku uda się rozbudować Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej.
     - W ciągu dwóch lat, od kiedy powstawał projekt ECEZ, bardzo dużo zmieniło się na rynku pracy i to nie w taki sposób, z którego powinniśmy się cieszyć. Rosną ceny, a firmy nie mają ludzi do pracy – podsumowała Małgorzata Sowicka.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z teksturą
Obrazy na alupanelu
Fototapeta z ludźmi
Fototapety z mapami