Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nauczyciele do zwolnienia

 
Elbląg, Nauczyciele do zwolnienia Witold Wróblewski i doradca prezydenta Piotr Żuchowski, który prezentuje arkusz organizacyjny szkoły (fot. Anna Dembińska)
Rek

57 nauczycieli z elbląskich szkół skorzystało z programu dobrowolnych odejść. W zamian za 15 tysięcy zł przejdą od przyszłego roku na emeryturę. 21 nauczycielom wręczono wypowiedzenia umowy o pracę. O najnowszych decyzjach w elbląskiej oświacie, spowodowanych niżem demograficznym, na dzisiejszej konferencji prasowej mówił prezydent miasta. - Udało się uratować 176 zagrożonych etatów - stwierdził Witold Wróblewski. 

W naszym mieście, podobnie jak w całym kraju, samorząd musi się zmierzyć z niżem demograficznym i zniesieniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków. - Ze wstępnych wyliczeń wynikało, że w roku szkolnym 2016/17 nie będzie pracy dla 197 nauczycieli – Witold Wróblewski, prezydent Elbląga przedstawił dziennikarzom na konferencji prasowej skalę problemu.
     W Elblągu pracuje 2200 nauczycieli, więc niemal co dziesiąty pedagog był zagrożony utratą pracy. Urzędnicy nie chcieli zwalniać aż tak dużej liczby osób. Podczas „szukania etatów” dla zagrożonych zwolnieniem wyszła na jaw patologiczna sytuacja - w roku szkolnym 2015/16 elbląscy nauczyciele mieli w sumie 1200 nadgodzin!
     - Byli nauczyciele, którzy nadgodzinami wypracowywali drugi etat – zdradził Piotr Żuchowski, doradca prezydenta Elbląga ds. oświaty.
     Warto pamiętać, że pensum nauczyciela wynosi 18 godzin plus dwie godziny tak zwane „karciane”. Jak twierdzą urzędnicy, w wyniku prac nad arkuszami organizacyjnymi szkół i likwidacji tak dużej liczby nadgodzin udało się „odzyskać” 66 etatów. - Nauczyciele nadal mają nadgodziny, ale nie w tak dużej ilości – mówi Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu UM w Elblągu.
     Oznacza to de facto obniżenie pensji, bo mniej godzin to mniejsze wynagrodzenie. 48 pedagogów zgodziło się na obniżenie pensum, będa mieli mniej godzin lekcyjnych, dzięki czemu w roku szkolnym 2016/2017 będą mieli zapewnioną pracę.
     Urzędnicy przyznają, że tam, gdzie było to możliwe, łączono etaty w różnych szkołach. Nauczyciel może mieć dziesięć godzin w jednej szkole i osiem w drugiej. Wbrew pozorom oznacza to dla takiej osoby więcej pracy niż dla pedagoga, który 18 godzinne pensum ma w jednej jednostce. Praca w dwóch szkołach oznacza np. konieczność uczestnictwa w radach pedagogicznych dwóch szkół.
     57 etatów zostało zwolnionych przez nauczycieli, którzy chcą skorzystać z „programu dobrowolnych odejść” i w zamian za 15 tys. złotych odejdą na emeryturę. Na ten cel w budżecie miasta przewidziano 1,5 mln zł. Suma ta się zwiększy, bo program dobrowolnych odejść został wdrożony też dla pracowników obsługi i administracji, gdzie również występuje konieczność zredukowania etatów. W tym wypadku za obietnicę odejścia ze szkoły pracownik będzie przez rok dostawał pensję wyższą o 500 złotych. - Na dziś zgłosiło się 51 pracowników obsługi i administracji edukacyjnej, którzy chcieliby skorzystać z programu – powiedział prezydent Wróblewski.
     Ważnym działaniem w zakresie ratowania nauczycielskich etatów była kampania promocyjna, której celem było nakłonienie elblążan do zapisywania 6-letnich dzieci do szkoły podstawowej. Do klas pierwszych od września pójdzie 252 sześciolatków, to około 27 procent całego rocznika, dzięki czemu pracę zachowa kolejnych 10 nauczycieli. Dla porównania średnia krajowa to 20 procent. - Jeżeli jakiś rodzic stwierdzi, że jego sześciolatek odnajdzie się w szkole, to może go jeszcze zapisać do pierwszej klasy – namawiała Małgorzata Sowicka.
     Nie udało się znaleźć zatrudnienia dla 21 nauczycieli, którym podziękowano za dotychczasową pracę. - To w większości nauczyciele mający kwalifikacje do uczenia jednego przedmiotu – tłumaczy dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu.
     Wśród nich dominują nauczyciele języka polskiego, niemieckiego, edukacji wczesnoszkolnej. Warto zauważyć, że wśród 176 etatów, które „udało się” zachować, jest 31 etatów dla nauczycieli-stażystów, którzy dopiero zaczynają pracę w oświacie. Nie ma też żadnych wakatów.
     Mimo oszczędności władze miasta nie chcą obcinać pozalekcyjnych godzin. W przyszłym roku szkolnym będzie ich w sumie aż 6600 tygodniowo.
     Decyzje o zmianach w oświacie pozytywnie przyjął Związek Nauczycielstwa Polskiego. - Jesteśmy zadowoleni, ta decyzja ratuje wiele etatów nauczycielskich – mówi Gerhard Przybylski, prezes ZNP w Elblągu.
     To nie koniec zmian w elbląskiej oświacie. Przygotowywany jest program reformy szkolnictwa zawodowego. Szczegóły będą znane po wakacjach. Warto pamiętać, że w roku szkolnym 2017/18 do szkół trafi jeszcze mniej dzieci niż w nadchodzącym.
     
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • A w większości firm, to na odejście dają kopa w d. .. e
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 2
  kapitalizm(2016-06-16)
 • 855 tyś. zł na nagrody? To jednak miasto nie jest zadłużone?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 4
  (2016-06-16)
 • Nie ma co się dziwić trzeba było dzieci robić a nie narzekać! Jest niż dostaną parę groszy na rozstanie za jakiś czas wrócą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 3
  (2016-06-16)
 • To nauczycieli trzeba łaskawie prosić i płacić, żeby poszli sobie na emeryturę !?!?! Za co im płacić, przecież nie zostają bez pieniędzy, dostaną emeryturę !!! A normalne 3-miesięczne wypowiedzenie to nie łaska ! im wręczyć, jak to się robi w prywanych firmach. Wszędzie gdzie publiczne pieniądze - tam patologia !. A gdzie chociaż namiastka Wolnego Rynku ???!!!.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  27 13
  RGB(2016-06-16)
 • Panie Prezydencie jakie są wyniki konkursu na stanowisko Prezesa EPEC-u i kiedy zostanie powołany Nowy Zarząd? Były prezes cały czas wozi się służbowym pojazdem na nasz koszt a nie powinien ponieważ kontrakt zakończony!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 3
  (2016-06-16)
 • tak apropo otworzenia studiów pedagogiki drugiego stopnia na naszej alma mater;-))))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 1
  Murder(2016-06-16)
 • Panie Wróblewski, jeśli chce Pan mieć jako taki szacunek "ludzi wolnego rynku" to wdrażaj Pan zasady wolnego rynku. Inaczej zostanie Pan "zaszufladkowany" jako komuch pierdzący w stołek i wrzucony do jednego wora z innymi post komunistycznymi leśnymi ludkami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 0
  (2016-06-16)
 • A po co w ogóle nauczyciele, po co oświata? Polikwidować wszystko, wtedy będziecie narzekać na innych :) Nie posyłajcie dzieci do szkół, bo po co? Nauczyciele źli przecież :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 9
  (2016-06-16)
 • Warto przejrzeć szkolne akta osobowe, bo niektóre osoby są nauczycielami po jakiś tam kursach i bez wykształcenia kierunkowego - chyba warto?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22 6
  wist(2016-06-16)
 • Oczywiście, że warto przyjrzeć się aktom osobowym nauczycieli i zweryfikować wyksztalcenie niektórych. Bo chyba zgodzicie się ze mną że z pani od wf nie zrobimy matematyka a z pana od robótek ręcznych informatyka. Przykłady można mnożyć. .. Mam nadzieję że to się zmieni w naszej oświacie i ktoś w końcu powie- praca dla nauczyciela z kierunkowym wyksztalceniem w pierwszej kolejności a nie to czy młody czy starszy itp. dziwne argumenty. Pozdrawiam wszystkich Elblążan.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 8
  popieram(2016-06-16)
 • Zaorać oświate i już.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 4
  (2016-06-16)
 • Zamiast likwidować etaty, nie lepiej zorganizować klasy po 20-24 osoby tak jak jest w Niemczech? Nauczyciel miałby więcej czasu dla każdego ucznia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 1
  ytr(2016-06-16)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Szkło ozdobne 5
AMK Szkło ozdobne 6
AMK Szkło ozdobne 1
Promocja RATY 0%