Poniedziałek 10-12-2018, imieniny Bogdana, Julii
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Nauka dla wszystkich

Elbląg, Nauka dla wszystkich W Elblągu powstała druga w kraju szkoła średnia dla niepełnosprawnych

W Elblągu powstała szkoła średnia dla niepełnosprawnych - druga po Wrocławiu tego typu placówka w kraju.

Zajęcia rozpoczęły się w ubiegłym tygodnia w Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Saperów. Uczniowie będą się spotykać trzy razy w tygodniu. Kurs potrwa półtora roku i zakończy się eksternistyczną maturą.
     - W trakcie wyszukiwania osób, które mogłyby podjąć pracę w ramach różnego rodzaju refundacji okazało się, że na 100 poszukujących pracy niepełnosprawnych, aż 80 posiada zaledwie podstawowe wykształcenie - mówi Ewa Sprawka z Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych, jedna z inicjatorów przedsięwzięcia. - Szkoła umożliwi im naukę i da szansę na pracę.
     Zdaniem elbląskich specjalistów zajmujących się pomocą niepełnosprawnym, osoby z niedowładami, niedowidzące i niedosłyszące nie mają szans w zwyczajnej szkole.
     - W "naszej" szkole tok nauki będzie dostosowywany z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb każdego "ucznia" - mówi Ewa Sprawka.
     Na razie uczniów jest 13 - mają od 20 do 40-kilku lat. Pozostali - zrezygnowali z powodu opłat. Zgodnie z planami, grupa powinna liczyć około 20 osób - wtedy miesiąc zajęć kosztować będzie ok. 75 zł.
     - Na poziomie szkoły średniej edukacja wszystkich osób powinna być bezpłatna i odpowiada za to samorząd - mówi Ewa Sprawka. - Jak się dowiedzieliśmy, w Elblągu nie ma na to na razie pieniędzy. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie finansuje z kolei zadań samorządu. Będziemy szukać innych źródeł i być może nauka będzie tańsza.
     Więcej informacji na temat szkoły można uzyskać w siedzibie Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych - przy ul. Królewieckiej 15 (w budynku Centrum Rehabilitacji), tel. 232 69 35
     Rzecznik Urzędu Miejskiego Artur Zieliński twierdzi , że uczniowie średniej szkoły dla niepełnosprawnych mają więcej niż 18 lat i pokrywanie kosztów ich kształcenia nie jest obowiązkiem gminy.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Soczewki progresywne 390zł
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA